1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Zeytin (zeytun) hakkında bilgiler

Konu, 'Bağ Bahçe İşleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Zeytingiller familyasından; Akdeniz havzasında[​IMG] makilerde yabani olarak yetişen[​IMG] fakat bütün Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen[​IMG] yaprak dökmeyen[​IMG] eğri[​IMG] büyük gövdeli[​IMG] sık dallı[​IMG] 5-20 m yüksekliğinde uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları yeşil renkli olup[​IMG] derimsi ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekleri beyazımsı sarı renkli olup[​IMG] salkım durumundadır. Meyve önceleri yeşil[​IMG] olgunlaştığı zaman parlak siyah renklidir. Meyvelerinde zeytinyağı çıkarılır. eytinyağının içeriğinde olein[​IMG] palmitrik[​IMG] steraik ve linolik asitlerin gliseritleri[​IMG] hidrokarbonlar ve E vitamini vardır. Ev ilaçlarında zeytin tanesi[​IMG] yaprakları[​IMG] kabukları ve yağı kullanılır.

  Faydası : Zeytinyağı[​IMG] safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Eczacılıkta[​IMG] bazı ilaçları hazırlamakta kullanılır. Yaprakları ve kabukları[​IMG] yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Taneleri de besleyicidir


  _______________________

  Bazen gerçeklerle yüzleşmek gerçekleri bulmaktan daha zordur..!
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Zeytin ağacı çok zor yetişen bir ağaç türü zeytin ağaçlarının değerini bilmeliyiz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş