1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Zehirli Mantar İle Zehirsiz Mantar Nasıl Ayırt Edilir?

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Zehirli mantar ile zehirsiz mantar ayırımını yapmamız gereken zamanlar yaşam sürecimizde mutlaka olmuştur ya da olacaktır. Zehirli mantar ve zehirsiz mantar ayırımını yapmak oldukça zordur; çünkü zehirsiz mantarların çoğunun kendilerine benzeyen zehirli formları da bulunmaktadır. Zehirli mantarlar ile yenebilen zehirsiz olan mantarların yaşam alanları birbirine yakın olduğu için bu ayrımı yapmak daha da zor hale gelmektedir. Bu sebepten dolayı ağaçta, ormanda ya da çayırda yetişen mantarlar zehirsizdir gibi bir söylemde bulunma ihtimalimiz bulunmamaktadır.

  Mantarların koparıldıkları zaman renk değişmesi gibi bir durum söz konusu olmadığı için bunu ayırt etmemiz koparmakla mümkün değil. Aynı şekilde yıkamak, suda bekletmek, sirkeli suda tutmak gibi işlemlerde mantarın zehirini almak için yeterli değildir. Kısacası zehirli mantarın zehir bileşenlerini ayırmak imkansızdır.

  Bu nedenle mantar tüketiminde en iyi tercihi kültür mantarından yana yapmalı ve diğer mantar tiplerini yemek amacıyla tercih etmemeliyiz. Zehirli zehirsiz mantar ayırımını da mantar bilimcilerine bırakmalıyız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş