1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Zehirli Çiçeklerden Örnekler

Konu, 'Doğa Bilimleri' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Zehirli çiçekler hakkında bilginiz var mı? Eğer yok diyorsanız sizlere önereceğim birkaç çiçek çeşidini incelemeye başlayarak aradığınız bilgiyi edinebilirsiniz.

  *Süs biberi: Renkli ve küçük domatese benzeyen meyveleri ile bu bitki çocukların çok ilgisini çekmektedir. Meyve yendiği zaman karın ağrısı, göz bebeklerinde büyüme, bulantı ve uyku hali gibi durum oluşumları meydana gelebilmektedir.

  *Zakkum: Akdeniz ikliminde yetişen ev ve bahçelerde yetişen zakkum yaprakları yendiği zaman zehirlenme ile birlikte kalp üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir.

  *Duvar sarmaşığı: Salonlarda, bahçelerde ve hediyelik arajman şeklindeki çiçeklerde görülür. Tohumları zehirlidir. Yendiğinde ağrılı nefes alma ve koma hali görülebilmektedir.

  *Açelya: Aslında güzel bir bitki olan bu çiçek yenildiği taktirde 4- 6 saat içerisinde bulantı, kramp, ağrı ve baş dönmesi gibi zehirlenme belirtileri ile karşımıza çıkmaktadır.

  *Klivya: Soğanlı bitkilerdir. Soğanlarında çeşitli toksik maddeler yer almaktadır. Yenmesi durumunda felç yapabilmektedir.

  *Kroton: Süs bitkisi olarak kullanılan çeşitli kroton türleri bulunmaktadır. Eczecılık alanında yararlanılan bu bitki ile uğraşan kişilerde bazı kontakt egzama ve çiğneyen çocuklarda ağız tahribatı görülmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş