1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Zatürre aşısının yan etkileri nelerdir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kayıtsız Üye Misafir

  Geçenlerde bir tanıdığım zatürre aşısı oldu, yapılan bu zatürre aşısının yan etkileri nelerdir?
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Ocak 2015
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Zatüre Aşısı tıp dile ise Pnömokok olarak bilinir, bu aşı hakkında bir çok soru sorulmakta isterseniz derledigimiz metinlere göz atınız.

  Aşı Yapılması Gereken Durumlar
  S.pneumonie ile oluşan solunum yolu enfeksiyonları,menejit, bamkeriyemik ataklara karşı bağışıklılık sağlar.AIDS, nefrotik sendrom,organ transplantasyonu yapılanlar, bağışıklık baskılayıcı tedavi görenler, böbrek yetmezliği olanlar, sistemik lupus eritematozuz (SLE),romatoid artrit,alkolizm,bunama,diabet ve kalp yetmezliği ve kronik solunum yolu hastalıkları (kronik obstruktif akciğer hastalığı gibi) olanlara aşı önerilir.

  Aşı Yapılması Sakıncalı Durumlar

  Daha önce pnömokok aşısı uygulananlarda ciddi reaksiyon görülenlere aşı yapılmamalıdır. Son beş yıl içinde pnömokok aşısı yapılanlara aşı uygulanmaz.
  Yan Etkiler

  Ender olarak aşı yerinde kızarıklık, ağrı, şişlik meydana gelebilir,hafif ateş görülebilir.Çok ender olarak üşütme,iştah kaybı,baş ağrısı olabilir.Alerjik reaksiyonu olan kişilerde aşırı hassasiyet reaksiyonuna rastlanır.

  Aşı çok gerekli olmadıkça gebe kadınlara uygulanmamalıdır.Aşı 5 yıl süre ile bağışıklık sağlar.Nefrotik sendromlular gibi yüksek riskli grupta 5 yıl sonra bir doz rapel önerilir. Aşı 2-3 oC derecede saklanmalıdır.Aşı dondurulmamalıdır.Deri altı ve kas içi uygulanır.Bir doz aşı 0.5 ml’dir
   
 3. s

  sudenaz Yeni Üye

  Pnömokok Aşısı

  pnömokok aşısı Son günlerde çocuk doktorunuz size yeni bir aşıdan bahsetmiş olabilir. 2000 yılından beri ABD, Kanada gibi ülkelerde tüm 0-2 yaş çocuklar için önerilen pnömokok aşısı artık ülkemizde de mevcut. Bu aşı, çocukları pnömokok adı verilen tehlikeli bir bakterinin yol açtığı enfeksiyonlardan korumak üzere hazırlanmıştır. Ülkemizde önceden mevcut olan pnömokok aşısı 2 yaş altı çocuklarda etkili olmadığından kullanılmamakta, 2 yaş üstünde belli risk faktörlerini taşıyan çocuklara önerilmekteydi.
  Pnömokok Nelere Yol Açar?

  Pnömokoklar, özellikle 2 yaş altı küçük çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde zatürrenin en sık görülen etkenidir. Ayrıca, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu , menenjit gibi başka bazı ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir.
  Pnömokok Nelere Yol Açar?

  Uygun olmayan antibiyotik kullanımı sonucunda, yıllar içinde pnömokokların antibiyotiklere dirençli türleri ortaya çıkmıştır. Bu dirençli türler, tedavide zorluk yaratmaktadır. Bu nedenle, aşıyla korunmanın önemi daha da artmıştır.
  Hangi Çocuklar Aşılanmalıdır?

  0-2 yaş arası tüm çocuklar

  2-5 yaş arası bazı risk faktörleri olan çocuklar ( bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı olan, orak hücreli anemisi olan, dalağı alınmış, şeker hastalığı, astımı, kronik kalp veya solunum sistemi hastalıkları olan çocuklar )
  Aşı Olmaması Gereken Çocuklar Var mı?

  Eğer, bir çocukta aşının ilk dozuyla ciddi bir alerjik reaksiyon gelişirse, aşının tekrarı önerilmez.

  Eğer, çocuk hastaysa aşı için iyileşmesi beklenir. Ancak hafif bir nezle gibi hastalıklar aşı için engel oluşturmaz.
  Aşı Kaç Defa Yapılır?

  Eğer, 2 ayda karma aşılarla birlikte başlanırsa 2 ay arayla toplam 3 doz, 12-15 ayda tekrar dozu olarak toplam 4 doz yapılır. İlk 6 aydan sonra aşıya başlanırsa, kaç doz aşı gerekeceği başlama ayına göre değişecektir. Büyüdükçe olgunlaşan bağışıklık sistemi daha az sayıda aşıya da yanıt verecektir. Doktorunuz, size uygun protokolü bildirecektir.
  Aşının Yan Etkileri Nelerdir?

  Tüm aşılarda olduğu gibi, bu aşıda da aşı yerinde kızarıklık, acıma, şişlik ( 4 çocuktan birinde) görülebilir. Hafif ateş olabilir. Yüksek ateş ihtimali % 2’dir. Her ilaçta olduğu gibi aşılarda da alerjik reaksiyon görülme ihtimali vardır.

  İlgili yazılar  ************************  10 şubat 2008 tarihinde aşağıdaki yazı bir yorum üzerine ilave edilmiştir..  PNÖMOKOK ENFEKSİYONLARI
  Pnömokok hastalığının etkeni olan Streptococcus pneumoniae adlı bakteri Amerika’da her yıl, aşıyla önlenebilen diğer bütün hastalıkların beraberce neden olduğu ölümlerden çok daha fazla insanın ölmesine yol açmaktadır. Pnömokoklar orta kulak iltihabı, sinüzit, zatürre, bakteriyemi, menenjit gibi çok farklı hastalık tablolarına yol açmaktadır. Pnömokokların neden olduğu hastalıklar çocuklar, yaşlılar ve akciğer, kalp, şeker hastalığı gibi altta yatan hastalıkları olan kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Bu bölümde yaşlılar ve kronik hastalıkları olan kişilerdeki pnömokokal enfeksiyonlar ve korunma incelenecektir.

  Ülkemizde pnömokokal hastalıklarla ilgili veriler oldukça kısıtlıdır ancak Türk Toraks Derneğinin verilerine göre Pnömokokların en çok neden olduğu hastalık olan Zatürrenin dünyada ve ülkemizde en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında yer aldığı ve Türkiye'de beşinci sıradaki ölüm nedeni olduğu belirtilmiştir.  Pnömokoklar insandan insana daha çok hava yoluyla bulaşır. Bakteriyi taşıyan bir insan, kendisinde herhangi bir belirti bulunmasa bile bu hastalığı yayabilir. Pnömokok enfeksiyonlarına kış aylarında ve ilkbaharın ilk aylarında daha çok rastlanmaktadır.  Pnömokok enfeksiyonlarının penisilinle ve diğer antibiyotiklerle tedavisi etkili olmuştur ama bu hastalığın antibiyotik tedavisine karşı her geçen gün daha fazla direnç kazanması, aşılamanın önemini de gittikçe artırmaktadır.
  Pnömokok Aşıları

  Ülkemizde bulunan pnömokok aşıları; Pnönokok Polisakkarid aşı (PPV23) ve Pnömokok Konjuge aşı (PCV7) dir.  Pnömokok Polisakkarid aşı (PPV23), inaktive (ölü) bir aşıdır ve pnömokokların 2 yaş üzerinde olan ve kronik hastalığı olan çocuklar ve erişkinlerdeki en ciddi enfeksiyonlara neden olduğu bilinen 23 suşuna karşı bağışıklık sağlar. Bu aşı, pnömokokların neden olduğu menenjitleri ve bakteriyemileri önler ama diğer bakteri veya virüslerin neden olduğu bakteriyemi veya menenjit nedenlerine karşı korunma sağlamaz.


  Pnömokok polisakkarid aşısı (PPV23) yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Pnömokok polisakkarid aşısının (PPV23)diğer çocukluk veya erişkin çağı aşıları ile aynı anda uygulanmasında bir sakınca yoktur.


  Pnömokok Polisakkarid Aşı (PPV23) ile Aşılamanın Yan Etkileri  Hafif lokal reaksiyonlar (aşı yerinde kızarıklık, hassasiyet) veya hafif ateş, klinik çalışmalar sırasında genellikle bildirilmiş olan yan etkilerdir ve bunların sıklığı en fazla %40 olmak üzere, çalışmadan çalışmaya farklıdır. Uzun süren ağlama nöbeti veya febril (ateşin yükselmesine bağlı) konvülsiyonlar gibi orta şiddetteki reaksiyonlar, klinik çalışmalarda nadir görülmüştür ve görülenler, aşıdan kaynaklanmış olmayabilir.  Bütün aşılar veya ilaçlar gibi pnömokok polisakkarid aşıda (PPV23), içerisindekilere karşı allerjisi olan insanlarda ciddi reaksiyonlara teorik olarak yol açabilir. Ancak, pnömokok polisakkarid aşılara (PPV23) karşı şiddetli allerjik reaksiyon gelişmesi, ileri derecede ender (her 1 milyon dozda yaklaşık 1) görülür.


  Önlemler  Doktorun bir kişide pnömokok polisakkarid aşısını (PPV23) geciktirmesine veya hiç uygulamamasına yol açabilecek çeşitli nedenler vardır:  · Bir doz pnömokok polisakkarid aşısı (PPV23) sonrasında şiddetli (yaşamı tehlikeye sokan) allerjik reaksiyon gelişen bir çocuk veya erişkinde başka bir doz uygulanmamalıdır.  · Pnömokok polisakkarid aşısının (PPV23) veya diğer herhangi bir aşının yapılması planlanan günde orta veya ileri derecede şiddetli herhangi bir hastalığı olan bir çocuk veya erişkinde aşı uygulanması, hastalık düzelinceye kadar ertelenmelidir.
  Pnömokok Polisakkarid Aşısından (PPV23) Sonra. . .  Pnömokok aşısından sonra herhangi bir ciddi ya da alışılmadık reaksiyon gelişirse, hemen bir doktora başvurunuz.

  Pnömokokların neden olduğu hastalıklar ve aşıları ile ilgili sık sorulan soruları görmek için tıklayınız.

  PNÖMOKOK HAKKINDA

  SIKCA SORULAN SORULAR  Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir?

  Pnömokokal hastalıklara Streptococcus pneumoniae adı verilen bir bakteri neden olur. Bu bakterinin 80’den fazla tipi vardır. Bunların çoğu hastalığa neden olur ancak az bir kısmı ciddi pnömokokal hastalıkların büyük kısmına neden olur: tüm dünyada meydana gelen ciddi pnömokokal hastalıkların %62’sine 10 en sık görülen tip bakteri neden olur.

  Pnömokokal hastalıklar nasıl yayılır?

  Pnömokokal hastalıklar kişiden kişiye solunum yolu (hava yoluyla) yayılır. Pnömokoklara insanlarda solunum yolunda yoğun olarak rastlanır. Normal, sağlıklı erişkinlerin %5-70’inin burun-boğazlarında tespit edilebilir. Pnömokok alındıktan ne kadar süre sonra belirti vermeye başlar? Yukarıda da bahsedildiğigibi pek çok kişi pnömokokları hastalanmadan burun ve boğazlarında taşırlar. Pnömokokların neden olduğu bazı ciddi hastalıkların ortaya çıkması için geçen süre (kuluçka dönemi) aşağıda belirtilmektedir.

  Pnömokokal hastalıkların bulguları nelerdir?

  Ciddi (invazif) pnömokokal hastalıklar üç şekilde kendini gösterir: Zatürre (pnömoni), bakteriyemi (bakterinin kana geçmesi) ve menenjit. Bütün bu hastalık tabloları aynı bakteri (pnömokoklar) tarafından meydana getirilir ancak farklı bulgularla ortaya çıkarlar. Pnömokokların neden olduğu zatürre, pnömokokların en sık meydana getirdiği hastalık tablosudur. Sadece Amerika’da her yıl 150,000-570,000 vakanın meydana geldiği tahmin edilmektedir. Pnömokokların meydana getirdiği zatürre’nin kuluçka dönemi kısadır (1-3 gün). Hastalığın belirtileri ise ani başlayan ateş, üşüme, titreme, göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, kalp hızının artması ve güçsüzlüktür. Pnömokokların meydana getirdiği zatürreye bağlı ölüm oranı %5-7’dir ve bu oran yaşlılarda daha yüksektir. Pnömokoklar kana geçip enfeksiyona neden olabilirler ve bu pnömokokal bakteremi olarak adlandırılır. Pnömokoklara bağlı zatürre geçiren her 3-4 kişiden birisinde aynı zamanda pnömokokal bakteremi de bulunur. Bakteremi özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda en sık görülen klinik tablodur ve bu gruptaki ciddi (invazif) hastalıkların %70’ini oluşturur. Pnömokoklar bakteriler tarafından meydana getirilen menenjitlerin (beyin ve omuriliği saran zarın enfeksiyonu) %13-19’unu oluştururlar. Amerika’da her yıl pnömokoklara bağlı 3.000-6.000 menenjit vakası meydana gelmektedir. Menenjit bulguları başağrısı, yorgunluk, kusma, huzursuzluk, ateş, nöbet ve komadır. Pnömokokların oluşturduğu menenjitlere bağlı ölüm oranı yüksektir (%30) ve bu oran yaşlılarda %80’e kadar çıkar. Pnömokoklar orta kulak iltihabının da sık görülen etkenlerinden birisidir. Kulak enfeksiyonlarının %30-%50 S.pneumoniae ile meydana getirilir. Çocuklarda en sık doktora gitme nedeni orta kulak iltihabıdır.

  Pnömokokal hastalıklar ne kadar ciddidir?

  Pnömokoklar Amerika’da her yıl 6.000 civarında ölüme neden olmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık yarısının aşı ile önlenmesi mümkündür. Küçük çocuklar ve yaşlılarda (beş yaş altı ve 65 yaş üzeri) ciddi hastalık görülme oranı en fazladır. Vaka ölüm oranları menenjit ve bakteremide en fazladır. En sık ölüm ise yaşlılar ve altta yatan bir hastalığı olan kişilerde en yüksektir. Uygun antibiyotiklerle tedavi ve yoğun tıbbi bakıma rağmen pnömokokların meydana getirdiği baktereminin (bakterinin kana karışması) vaka ölüm oranı erişkinlerde yaklaşık %20’dir. Yaşlılarda ise bu oran %60 gibi yüksek bir orana ulaşmaktadır. Amerika’da pnömokok aşıları kullanıma girmeden önce pnömokoklar beş yaş altındaki çocuklarda ciddi hastalığa neden olmaktaydı. Her yıl yaklaşık 700 menenjit, 17.000 kan enfeksiyonu, 5 milyon kulak enfeksiyonu ve 200 ölümle sonuçlanıyordu. 2 yaşın altındaki çocuklar pnömokoklar için en yüksek risk altındaki grubu oluşturmaktadır.

  Pnömokokal hastalıkların tedavisi var mıdır?

  Pnömokokların tedavisi için tercih edilen ilaç Penisilindir. Bununla birlikte Penisiline ve diğer antibiyotiklere karşı gelişen direnç giderek artmaktadır. Antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiş mikroplarla enfeksiyona yakalanmak hem başka antibiyotiklerle çok pahalı bir tedavi uygulanması gerekliliğine hem de uzun süreli hastane yatışına neden olacaktır. Bu ciddi bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmede her geçen gün artan güçlük bu mikroba karşı aşılanmanın öneminin giderek daha da artmasına neden olmaktadır.

  Pnömokokal hastalık geçiren bir kişi hastalığı ne kadar süreyle bulaştırır?

  Hastalığın hangi dönemde bulaştırıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Mikrop alındıktan sonra solunum yolunda bulunmaya başladığından itibaren ve burada kaldığı sürece hastalık bulaştırılabilmektedir.

  Pnömokokal hastalık birden fazla kez geçirilebilir mi?

  Evet. Pnömokokların bilinen 80’den fazla tipi vardır ve pnömokok polisakkarid aşılarının (PPV23) içinde bu tiplerin 23’ü bulunmaktadır. Bu tiplerden birisiyle hastalık geçirmiş olmak diğer tiplerin oluşturabileceği hastalıktan korumaz. Bir kişi bir veya birkaç kez ciddi (invazif) pnömokokal hastalık geçirmişse bile yine de aşılanması gerekmektedir.

  PNÖMOKOK AŞILARI

  Pnömokok aşıları ne zamandan beri kullanılmaktadır?

  İki ana tip pnömokokal aşı bulunmaktadır, pnömokokal polisakkarid aşı (PPV23) ve pnömokokal konjuge aşı (PCV7). İlk pnömokokal aşı 1977 yılında ruhsat almıştır (14 tip pnömokokal bakteri proteini içermektedir). 1983’te içeriği genişletilmiş pnömokokal polisakkarid aşı kullanıma girmiştir ve 23 tip saflaştırılmış pnömokokal bakteri proteini içermektedir. Bu pnömokokal polisakkarid aşısı PPV veya PPV23 olarak adlandırılmaktadır. PPV aşısı 2 yaş ve üzerinde olan ve pnömokokal hastalıklar için risk altında olan kişilerde kullanılmak üzere ruhsatlandırılmıştır. Pnömokokal konjuge aşı 2000’li yılların başlarında ruhsat almıştır. Bebekler ve küçük çocuklarda (6ay- 5 yaş arası) kullanılmak üzere ruhsat almıştır. Bu aşı PCV7 veya PCV olarak adlandırılmaktadır (7 tip pnömokokal bakteri proteini içermektedir).

  Bu bölümde 2 yaş üzeri kronik hastalığı olan çocuk ve erişkinlerde uygulanması önerilen Pnömokok Polisakkarid Aşısı (PPV23) hakkında bilgi verilmektedir.

  Pnömokok Polisakkarid aşı (PPV23) ne tip bir aşıdır?

  Pnömokok Polisakkarid aşı (PPV23) inaktive (ölü) bakteri aşısıdır. Pnömokokal polisakkarid aşısı (PPV) bakterinin kapsülünü oluşturan polisakkarid (şeker) adı verilen yapıyı içermektedir. PPV23 aşısının içerisinde bulunan 23 tip pnömokok, ciddi (invazif) pnömokok hastalıklarının %88’ine neden olmaktadır.

  Pnömokok polisakkarid aşı (PPV23) nasıl uygulanmaktadır?

  Pnömokok polisakkarid aşısı (PPV) bacak veya koldan kas içine veya yağlı dokuya enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır.  Kimler pnömokok polisakkarid aşısı olmalıdır (PPV)?

  * 65 yaş ve üzerindeki kişiler
  * 2 yaşın üzerinde olan ve kalp hastalıkğı, orak hücreli anemi, alkolizm, akciğer hastalığı, diabet, siroz veya beyin omurilik sıvı kaçağı olan kişiler
  * 2 yaşın üzerinde olan ve enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklık sisteminin direncini zayıflatan bir hastalığı ve özel bir durumu olan kişiler (Hodgkin hastalığı, böbrek yetmezliği, nefrotik sendrom, lenfoma, lösemi, multiple myelom, HIV enfeksiyonu veya AIDS, dalağı olmayan veya işlev görmeyenler veya organ nakli yapılan kişiler gibi)

  2 yaşın üzerinde olan ve vücudun enfeksiyon hastalıklarına karşı direncini azaltan bir ilaç kullanan veya tedavi almakta olan kişiler (örneğin uzun süreli steroid tedavisi, bazı kanser ilaçları ve radyasyon tedavisi gibi)

  Pnömokok polisakkarid aşısının (PPV23) kaç doz olarak önerilmektedir.

  Pnömokok aşısının tekrarlanması rutin olarak önerilmemektedir ancak ciddi enfeksiyon geçirmek açısından yüksek risk altındaki kişilere tek bir kez olmak üzere bir tekrar doz önerilmektedir. Örneğin ilk doz PPV aşısını 65 yaşından önce olan kişiler, 65 yaşından sonra, bir önceki dozdan sonra beş yıl geçtiyse ikinci doz PPV aşısı olmalıdırlar. Yüksek risk altındaki çocuklar (orak hücreli anemisi olanlar, HIV/AIDS, diabeti olanlar gibi), bebekliklerinde tam seri PCV aşılarını olmuş olsalar bile, iki yaş ve üzerinde (son PCV dozundan sonra en az iki ay geçmiş olması koşuluyla) bir doz PPV aşısı olmalıdırlar. PPV ile tekrar aşılama ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz: http://www.immunize.org/catg.d/2015pne.pdf

  Huzurevlerinde kalan 65 yaş ve üzerindeki herkes PPV23 aşısı ile aşılanmalı mıdır?
  Evet. Huzurevlerine kayıt yapılırken bu kişilerin PPV23 aşısı ile aşılanmış olmalarının kontrol edilmesi prosedürün kolaylaştıracaktır. Kişilerin daha önce aşılanmamış olmaları ya da aşılanıp aşılanmadıklarını hatırlamıyor olmaları durumunda bu kişiler aşılanmalıdırlar.  Hamile kadınlar PPV23 aşısı olabilir mi?

  PPV23 aşısının hamile kadınlardaki güvenilirliği araştırılmamıştır. Bu nedenle PPV23 aşısının sağlıklı hamile kadınlara uygulanması önerilmemektedir.  Pnömokok polisakkarid aşısı (PPV23) ne kadar güvenilirdir?

  Pnömokok polisakkarid aşıları (PPV23) çok güvenilir aşılardır. Pnömokok polisakkarid aşı (PPV23) ile, aşılanan kişilerin %30-50’sinde aşı yerinde kızarıklık ve ağrı gibi çok hafif yan etki görülür. Yine aşılanan kişilerin %1’inden azında ateş, kas ağrıları veya daha ağır lokal yan etki (aşı yerinde kızarıklık, ağrı, şişlik gibi) görülebilir.  Pnömokok polisakkarid aşıları (PPV23) ne kadar etkindir?

  Pnömokokal polisakkarid aşısı (PPV23) Genel olarak, PPV ciddi (invazif) hastalıkları önlemede %60-70 etkindir. Yaşlılar ve altta yatan hastalığı olan kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle aşıya karşı gelişen cevapta bir miktar daha azalmaktadır. Ancak bu kişilerin aşılanmaları önerilmektedir çünkü bu kişilerde ciddi (invazif) pnömokok enfeksiyonu geçirme ihtimali de daha yüksektir.  Kimler pnömokok polisakkarid aşı (PPV23) olmamalıdır?

  PPV uygulandığında alerjik reaksiyon gelişen kişiler diğer doz aşıyı olmamalıdır. Orta veya ağır hastalık geçirmekte olan kişiler pnömokok aşısı ile aşılanmalarını hastalıkları düzelene kadar ertelemelidirler. Hamilelere uygulanmamalıdır.

  Pnömokok polisakkarid aşı (PPV23) pnömokok hastalıklarına neden olur mu?

  Hayır.

  ******************

  AŞI DANIŞMA MERKEZİ

  100 yılı aşkın bir süredir sadece aşı ve aşıyla korunabilir hastalıklar hakkında yaptığı çalışmalarla Ülkemizde olduğu gibi Dünyada da referans olan sanofi pasteur, 2004 yılı sonunda Sanofi-Aventis birleşmesi sonucunda, sanofi pasteur olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

  "Sağlıklı Yaşam İçin İlk Aşama Doğru ve Bilinçli Aşılama" felsefesinin savunucusu merkezimiz 1996 yılı itibarıyle geniş bir bilgi bankası oluşturduktan sonra 1 Nisan 1997'den beri değerli Türk Hekimleri, tüm sağlık personeli çalışanlarına ve değerli halkımıza hizmet “sunmaya başlamıştır. Bulaşıcı hastalıklar ve bu hastalıkların oluşturabileceği kalıcı etkilerinden koruyabilmekte öncülük etmeyi bir görev kabul eden merkezimiz sadece sanofi pasteur ürünleri hakkında bilgi vermekle sınırlı olmayıp, Dünyada ve Türkiye'de mevcut aşılar hakkında tıbbi etikten ödün vermeden her türlü medikal soruyu cevaplandırmaktadır. Merkezimizde sizlerden gelebilecek her türlü sorulara yönelik vereceğimiz cevaplarımızı gerekirse literatür ile destekleyebileceğimiz bir kütüphanemiz mevcuttur. Ayrıca Tıp Camiası'nda yayınlacak tüm yeni araştırmaları ve verilerini takip edebilmek üzere İnter-Net aracılığıyla Med-Line taraması tarafımızdan yapılabilmektedir.

  Aşı Danışma Merkezi'mize mesai saatleri içinde 0800 211 33 31 nolu telefon numaramızdan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Mesai saatleri dışında ise ertesi gün sizlere ulaşabileceğimiz şekilde kurulmuş olan sistemimiz sayesinde vereceğimiz hizmeti 24 saate yayabilmekteyiz. Tüm Sağlık Mensuplarına kendi alanında yetkili kişilerle hizmet veren merkezimiz kurulduğu günden bugüne Türk Tıp Camiasına her zaman doğru ve en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır.

  Firmamız sanofi pasteur, Aşı Danışma Merkezi'ni kurarak bir ilk'e daha imza atmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

  Aşılar hakkında en sık sorulan sorular bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.tıklayınız
  Yorum yaz!

  2008-02-10 15Zatürre aşısının yan etkileri35 - pnomokok
  Yazan: isimsiz
  slm ben 14 yasındayım..dun pnomokok asısı oldum.
  Tüm aşılarda olduğu gibi, bu aşıda da aşı yerinde kızarıklık, acıma, şişlik ( 4 çocuktan birinde) görülebilir. Hafif ateş olabilir. Yüksek ateş ihtimali % 2’dir. Her ilaçta olduğu gibi aşılarda da alerjik reaksiyon görülme ihtimali vardır.

  acıma ve biraz sislik var..
  bu durum ne kadar surer?.

  xxxecemxxx
  Canım ben doktor değilim . Ama insan sağlığı benim için çok öenmlidir. Bu konuyu da bu yüzden araştırıp siteme koydum. Bu konu hakkında (şikayetleriniz yada merak ettikleriniz) aşı yapan kuruluştan yada aile hekiminizden yardım alabilirsinizOnlar bu konuda size en doğru bilgiyi verecek kişilerdir..Merak ettiklerinizi sormakta çekinmeyin.
  Ama sizin için netten araştırdım. Lütfen okuyun.Yinede dediğim gibi en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

  Bol sağlıklı günler diliyorum.

  Pnömokok Polisakkarid Aşı (PPV23) ile Aşılamanın Yan Etkileri


  Hafif lokal reaksiyonlar (aşı yerinde kızarıklık, hassasiyet) veya hafif ateş, klinik çalışmalar sırasında genellikle bildirilmiş olan yan etkilerdir ve bunların sıklığı en fazla %40 olmak üzere, çalışmadan çalışmaya farklıdır. Uzun süren ağlama nöbeti veya febril (ateşin yükselmesine bağlı) konvülsiyonlar gibi orta şiddetteki reaksiyonlar, klinik çalışmalarda nadir görülmüştür ve görülenler, aşıdan kaynaklanmış olmayabilir.  Bütün aşılar veya ilaçlar gibi pnömokok polisakkarid aşıda (PPV23), içerisindekilere karşı allerjisi olan insanlarda ciddi reaksiyonlara teorik olarak yol açabilir. Ancak, pnömokok polisakkarid aşılara (PPV23) karşı şiddetli allerjik reaksiyon gelişmesi, ileri derecede ender (her 1 milyon dozda yaklaşık 1) görülür.

  Önlemler


  Doktorun bir kişide pnömokok polisakkarid aşısını (PPV23) geciktirmesine veya hiç uygulamamasına yol açabilecek çeşitli nedenler vardır:
  · Bir doz pnömokok polisakkarid aşısı (PPV23) sonrasında şiddetli (yaşamı tehlikeye sokan) allerjik reaksiyon gelişen bir çocuk veya erişkinde başka bir doz uygulanmamalıdır.  · Pnömokok polisakkarid aşısının (PPV23) veya diğer herhangi bir aşının yapılması planlanan günde orta veya ileri derecede şiddetli herhangi bir hastalığı olan bir çocuk veya erişkinde aşı uygulanması, hastalık düzelinceye kadar ertelenmelidir.

  Pnömokok Polisakkarid Aşısından (PPV23) Sonra. . .


  Pnömokok aşısından sonra herhangi bir ciddi ya da alışılmadık reaksiyon gelişirse, hemen bir doktora başvurunuz.

  Pnömokokların neden olduğu hastalıklar ve aşıları ile ilgili sık sorulan soruları görmek için tıklayınız.

  (Yukarıdaki bilgiler aşağıdaki linkten alıntıdır)
  http://www.asidanisma.com/ovcp_new_pages/pnomokok.asp
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Bu tür durumlarda hemen hekimlere müracaat etmek gerekiyor.
   
 5. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Hekime gitmiştir yüksek ihtimalde ancak ondan öncesinde ne yapacağını merak etmiş sanırım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. Goksel
  Yanıtlar:
  1
  Okunma:
  1.657
 2. s
  Yanıtlar:
  2
  Okunma:
  3.190

Sayfayı Paylaş