1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir

Konu, 'Moda' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Yüzünüze Göre Güneş Gözlüğü Seçme Yöntemleri
  Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçme


  Erkekler ve Bayanlara kolaylık sağlayacak Güneş Gözlüğü Seçme Yöntemleri ile güzel bir seçim yapabilirsiniz.
  [​IMG]
  Gözlerinizi korumalı


  İyi bir güneş gözlüğü UV ışınlarından gözleri korumalıdır. UV ışınları, kanserden körlüğe kadar pek çok probleme neden olan zararlı radyasyon ışınlarıdır. Eğer gözlerinizi korumak istiyorsanız en az % 99 UVB ve % 95 UVA ışınlarına karşı koruyan bir gözlük seçin.

  Rengine Dikkat Edin

  Güneş gözlüğünün rengi de oldukça önemlidir. Sadece yüzünüze değil görüş rahatlığına da uygun olmasına dikkat edin. Bazı renkler kontrastı arttırırken bazılarında trafik ışıklarını ayırt etmek bile zorlaşır. İşte gözlük rengine göre görüş farklılıkları:

  Gri: Gri lensler kontrastı değiştirmeden ve renkleri bozmadan ışığı yoğunlaştırır.

  Kahverengi: Mavi ışığı bloke ederek kontrastı arttırır. Mavi lensler kar sporlarına düşkün olanlar için oldukça önemlidir.

  Sarı/amber: Sarı renk gözlükler araba kullananlar için uygun değildir. Çünkü mavi ışığı neredeyse tamamen bloke eder. Sarı renk lensleri genellikle avcılar tercih eder. Gökyüzünde avlarını bulmaları bu sayede kolaylaşır.

  Kırmızı/ turuncu: Kar sporu yapanlar için uygundur.

  Mor: Yeşil alanda çalışanlar ve avcılar için uygundur.

  İmal Edilen Malzemeye Dikkat Edin

  Gözlüklerin imal edildiği malzemeye de dikkkat etmek gerekir. Cam, pahalı ve ağırdır. Polikarbonat çizilmelere karşı dayanıklıdır.

  Güneş gözlüğü seçerken görünümden ziyade gözlüğün fonksiyonu ön planda tutulmalı. Çerçevenin yeterli genişlikte olmasına, göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra göz etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler tercih edilmeli. Uzak görme keskinliği normal olan bir kişide güneş gözlüğünü taktığı zaman görme düzeyinde azalma olmamalı. Camların homojen renkte olmasına ve lokal renk değişikliği olmamasına özen gösterilmeli.
   
 2. M

  Maide Yeni Üye

  Her yüze farklı güneş gözlüğü yakışıyor gerçekten
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş