1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yüz Felci Nedir ? , Tedavisi Nedir ?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Yüz Felci Belirtileri Nelerdir ? ,
  Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir ? ,


  Yüz Felci Geçici Bir Hastalıkmıdır ? ,


  [​IMG]

  Yüz felci geçiren bir hastanın yüz hatlarında değişiklik ve farklılık oluşmaktadır. Yüz sabit ve ifadesiz bir haldedir. Yüz mimikleri kullanılmak ve yüz hatları hareket ettirilmek istendiğinde gülmek istediğinizde ya da üzüntünüzü belli etmek istediğinizde ifade oluşumu görülmez.

  Kaş ve alın tarafındaki kaslar hissizleştiğinden hareket etmekte ve tepkilerini göstermek hasta oldukça zorlanır hatta bunları yapamaz haldedir.

  Göz kapağı kapanmaz. Yüz felci bazı kişilerde tek taraflı bazı kişilerde ise yüzün tamamında görülebilir. Felç oluşan taraf hangi taraf ise bu bölgede bulunan organlar hareket ettirilmekte zorlanma ve görüntüde ise kayma gözlemlenmektedir. Ağız bölgesinde ise oldukça belirgin şekilde felç hangi tarafta oluştu ise o tarafta açı bozukluğu bulunur.

  Yüz Felci Tedavisi

  Hastaların %80 gibi bir oranı 2-3 haftada iyileşir. Bunlar haricinde %10 luk kısmın iyileşmesi bir yıla kadar sürebilirken, %10 luk kısım ise iyileşemez ve yüzde sinkinezi gelişir.

  Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

  Hastanın eğitimi tedavinin ana prensibidir. Hastaya rahatsızlığı açıklanmalı. İlk dönemlerde mutlaka soğuktan korunmalı. 3 hafta süre ile soğuk havada dışarı çıkmamalı. Lokal olarak o bölgeye sıcak kompres uygulanımı erken dönemde yararlıdır. Bu tür rahatsızlıklarda gözün kapatılmasında zorluk olabilir. Gözde kuruma, keratit, konjunktivit görülebilir. Göz geceleri kapatılmalıdır. Gün boyunca koruyucu gözlükler kullanılmalıdır. Göz kuruluğu için göz yaşı kullanılabilir.

  Bell’s palside ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlk 24-48 saat içerisinde ilaç tedavisine başlanılmalıdır Hastanın mevcut başka hastalıkları da varsa bunlar da göz önüne alınmalıdır.
   
 2. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  ceryanda kalmaktan kaynaklanıyor bide tabi ki üzüntü en büyük sebebi
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş