1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yünlülerin Bakımı

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Yün giysi ve eşyalar dikkatli bir şekilde yıkanıp temizlenmelidir. Yünlü kıyafetler aşırı sıcak suda yıkanmamalıdır. Tazyikli su yünlülerle direk temas etmemelidir. Yünlüleriniz ılık suda ya da soğuk suda yün deterjanı, sabun tozu ya da sıvı deterjan yardımıyla yıkanabilir. Yünlü kıyafetlerinizi suda bekletmek, sıkmak, çitilemek, fırçalamak ya da ovmak kesinlikle yapılmaması gerekenler listesinde yer almaktadır. Bu uygulamalar yünlülerde matlaşma ve keçeleşmeye sebep olur.

  Yünlü temizliği nasıl gerçekleşmelidir?

  Narin bebek örgüleri ve beyaz yünlü giysiler aşırı güneşli havalarda kurutulmamalıdır. Aksi taktirde sararma kaçınılmaz olur.

  Yünlülerinizi makineden yıkamak istiyorsanız kısa programda yıkamaya ve yünlülerle birlikte makine içine bir tane havlu atmayı ihmal etmeyin. Havlu yünlülerin kabarık ve yumuşak olmasını sağlar.

  yunlu-giysiler-nasil-temizlenir.jpg

  Islak yünlülerinizi asla bekletmeyin. Giysideki aşırı su mümkün olduğunca çabuk akıtılmalıdır. Ya kurutma makinesinde en düşük ısıda kurutun ya da hemen bir yere asın ve kurumasını sağlayın. Yünlülerinizi asarken plastik kaplı mandal kullanımı tercihinde bulunmaya hassasiyet göstermelisiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş