1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yunan Mitolojisi Hakkında Kitaplar Nelerdir?

Konu, 'Her Telden' kısmında elif tarafından paylaşıldı.

 1. e

  elif Yeni Üye

  Yunan Mitolojisi Kitaplarından hangisi en iyidir
  Yunan Mitolojisi İle İlgili Güzel ßir Kitap İsmi Önerirmisiniz?
  Yunan Mitolojisi Hakkında Kitaplar


  Görsel İlyada

  Asıl adı, Görsel İlyada Troia Savaşı olan kitabın yazarı, Prof. Dr. Yusuf BOYSAL. Ben üniversiteyi onun kitaplarını okuyarak bitirdim. Kusursuz tasviri; duyduğum, okuduğum her şeyi zihnimde canlandırmaya meyilli olan beni m zihnimi daha renkli hale getirdi. Onun tasvirleri sayesinde fazla zorlanmadan tüm ayrıntıları kafamda canlandırabiliyordum..
  [​IMG]

  İşte Yusuf BOYSAL ın, zihni fazla zorlamadan, vermek istediği konuyu açıkça sergilediği bir eseri daha.
  Kitapta, Troia Savaşı ile ilgili olarak, seramik, heykel, lahit gibi türlere yer verilmiş. Troia Savaşı nın betimlendiği bu eserlerin resimlerinden üstat biraz şikayetçi.. Onun mükemmeliyetçi yanı resimlerin küçük ve hafif karanlık olmasını dert edinmiş kendine ve kitapta biraz bahsetmiş bundan..
  Bu kitapta, Antik kaynaklardan defalarca okuya okuya ezberlediğimiz Troia Savaşı nın plastik sanat eserlerine yansımalarını göreceğiz. Kitap da işte bu noktada ismini alıyor: Görsel İlyada .
  Bu görsel belgeyle, bazı küçük noktalar dikkatimizi çekecek. Bildiğimiz Troia Savaşı nın betimlemelerde ufak tefek farklılıklarla karşımıza çıkması aslında bizi şaşırtmamalı.. Biliyoruz ki Antik dönem sanatçıları, bazen bulundukları döneme ayak uydurmak zorunda kalmışlar, bazen de kendi özelliklerini eserlerine yansıtmışlardır.
  Troia Savaşı nı mitolojik bir kronolojiyle bize aktaran Prof. Dr. Yusuf BOYSAL, film tadında hatta foto-roman tadında çok kaliteli bir kitap sunmuştur...

  Yunan ve Roma Mitolojisi

  [​IMG]

  Rengarenk bir kitap! Çok lezzetli, cıvıl cıvıl, mitolojinin çok sevimli aktarıldığı, bol resimli, çok eğlenceli olan bu el kitabı, eski Yunan ve eski Roma yı, Mithosları, Tanrı ve Tanrıçaları, zamanın kişilerini anlatırken, Antik Çağ ın özlü sözlerini de paylaşıyor bizimle.. En sevdiğim yanı da bu zaten.. Sayfaların üst bölümü, Antik kaynaklarda geçen bu güzel sözlere ayrılmış.
  Colette Estin ve Helene Laporte nin yazdığı, Musa Eran ın Türkçeye çevirdiği, TÜBİTAK yayını olan kitabın arka kapağında ufak bir not var: Doğa olaylarıyla ve insanlık tarihiyle ilgili hayal ürünü öykülerin toplamı olan mitoloji aslında, tıpkı bilim gibi, insanın evreni ve dünyayı anlama, açıklama çabasının bir ürünü..
  Evet, yaşamı boyunca dünyayı anlamaya, anlamlandırmaya çalışan insanoğlunun yaratıcı düşüncesinin bu kitapta, satırlara nasıl güzel oturduğuna ve satırlara eşlik eden resimlerin güzelliğine hayran olacaksınız..


  Yunan ve Roma Mitolojisi
  [​IMG]
  Doğa olaylarıyla ve insanlık tarihiyle ilgili hayal ürünü öykülerin toplamı olan mitoloji aslında, tıpkı bilim gibi, insanın evreni ve dünyayı anlama, açıklama çabasının bir ürünü...

  Yunan ve Roma Mitolojisi, her şeyi anlamaya çalışan insanoğlunun yaratıcılığının kaynaklarını gözler önüne seriyor; ilkçağın iki önemli uygarlığının ayrıntılı bir resmini çiziyor.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Yunan Mitolojisiyle lise dönemlerimde çok ilgilenmiştim
   
 3. M

  Misafir Misafir

  ben 5.sınıfım ve antik mısır yunan ve roma mitolojisine bayılıyorum
  en çok rick riardanın percy jackson ve olimposlular serisini olimpos kahramanları serisini ve kane günceleri serilerini sevdim bana bu tür kitaplar önerir misiniz
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş