1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yumuşatıcı kremlerin zararları nelerdir

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Mavi tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  Yumuşatıcı kremlerin yan etkileri
  Yumuşatıcı kremler cilde zarar verirmi
  Yumuşatıcı kremlerin zararları nelerdir


  Bath Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, egzema semptomlarını rahatlatmak için kullanılan yumuşatıcı kremlerin egzemayı daha da kötüleştirebileceğini ortaya koydu.
  [​IMG]
  Üniversitenin Eczacılık Fakültesi'ndeki araştırmacıların çalışmasına göre, egzemaya karşı kullanılan sulu kremlerden bazıları sağlıklı bir cildin kalınlığını azaltıyor. Kremin içeriğinde sodyum loril sülfat (SLS) denen ve cilt bariyerinin geçirgenliğini artıran ve kaşıntıya sebep olan bir temizleyici madde bulunuyor. Araştırma, dört hafta boyunca kremi kollarına süren sağlıklı katılımcılarda, stratum corneum katmanının kalınlığının yüzde 10'dan fazla bir oranda azaldığını ortaya çıkardı.

  Araştırmacılar, kremin egzema gibi durumlarda kullanılmasında daha büyük bir etki yapacağını belirtiyor. Araştırmayı yürüten Profesör Richard Guy, "Cildin, bir kağıdın kalınlığının yaklaşık sekizde biri kalınlığında, kimyasalların vücuda girmesini önleyen ve nemi içeride tutan koruyucu lipit bariyer katmanı vardır. SLS ise, kremli bir doku oluşturmak için yağları su bazlı nemlendiriciyle karıştırmada kullanılan bir temizleyici maddedir. SLS, duş jeli ve diğer ürünlerde de yaygın kullanılır.

  Araştırmamızda SLS içeren sulu kremin cilde sürülmesinin bu koruyucu bariyeri incelttiği, dolayısıyla cildin kimyasalların sebep olduğu tahrişe karşı direncini kaybetmesine neden olduğunu tespit ettik. Bu yüzden, bu kremi, ince ve tahrişe karşı korumasız egzemalı bir ciltte kullanmak durumu daha da kötüleştirecektir" dedi.

  Araştırma grubunun üyesi Manda Tsang, egzemanın her nesilde yaklaşık yüzde 5 artış gösterdiğini belirterek şöyle konuştu: "Bunun sebebi genetik ve çevresel etkenlerdir. Bunların arasında merkezi ısıtma sistemi kullanımı, akar barındıran halılar ve çok sık kullanıldığında cildi inceltebilen krem ve kozmetik ürünleri sayabiliriz. Araştırmamız, egzema hastalarının, hasarlı deri üzerinde yağ bazlı merhemler kullanmasının daha iyi olduğu sonucunu veriyor."

  İHA
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Bazı tenler inanılmaz zararlı olabiliyor. Hassas olan tenler dikkat etmeli
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bircok kadin krem felan kullaniyor ama % kaci kremin ne icerdigini biliyormu acaba?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş