1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yumurtlama Günü Hesaplama

Konu, 'Gebelik' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır? ,
  Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nedir ? ,
  Yumurtlama Dönemi Nasıl Bulunur ? ,  Yumurtlama Dönemi hesaplama

  Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?
  Yumurtlama günü belli bir yaştan sonra her kadının hayatına giren bir olgudur. Bu nedenle yumurtlama günü cinsel sağlığına önem veren her kadın tarafından bilinmesi gereken bir dönemdir. Adet dönemine bağlı olarak vücuttaki fiziksel değişimler gözlenir ve bu gün hesaplanabilir.
  [​IMG]

  Yumurtlama (ovülasyon) dönemi hamilelik için en uygun günleri ifade eder. Bu dönemde gebe kalma şansı çok yüksektir. Bununla birlikte istenmeyen hamilelikler için de riskli bir dönemdir. Bu yüzden hamilelik istemeyen kadınlar yumurtlama dönemini hesaplamalı ve bu günler süresince ilişkiye girmeyerek önlemini almalıdır.


  Yumurtlama Dönemi Belirtileri
  Yumurtlama dönemi her kadında değişiklik gösterir. Adet kanamasının başladığı tarihten 14 gün önce gerçekleşir. Adet döngüsü 28 gün olan kadınlarda ovülasyon 14. gündür. Eğer döngü 35 gün ise ovülasyon 21. günde gerçekleşir. Bu dönemde belirgin olarak gözlenen fiziksel değişimler vardır: Göğüslerde hassasiyet, vücut sıvısının artması, vajinal akıntıların artması, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı hissi.

  Cinsel sağlığı kontrol altında tutmak ve istenmeyen hamilelikler yaşanmasını engellemek için periyot takibiyapmak önemli. Tam tersi çocuk sahibi olmak için de doğru zamanı yani yumurtlama dönemini hesaplayabilirsin. Güvenli periyot tarihlerini ya da yumurtlama dönemini öğrenmek istiyorsan
  aşağıdaki linkten hesaplama yapabilirsiniz.

  Yumurtlama Dönemi Hesaplama

  Otuz günlük adet periyodunda güvenli zaman adetten sonraki 11. güne kadar devam eder.
  Adetten sonraki güvenli zaman 21. gün başlar.
  Spermlerin üç gün canlı kalabilmesi nedeniyle bu tarihler kesin olmamaktadır.
  Güvenli periyot zaman diliminde de gebe kalınabilir. Bunun sebebi bazı kadınlarda adet düzensizliğidir. Hamilelik için en uygun zaman yumurtlama (ovulasyon) dönemi hesaplaması ile hamilelik şansını arttırabilirsin. Kadınların yumurtlama günü ortalama adet periodunu hesaplayıp ondan 14 çıkartarak hesaplanabilir. Çıkan tarih tam yumurtlama günüdür. Yumurtlama döneminde hassasiyet yaklaşık %75'dir.

  Hesaplama araçları tamamen ve sadece sizin vermiş olduğunuz bilgilere göre sonuç oluşturur. Hesaplama araçları ile çıkan sonuçlar tavsiye ve bilgilendirme amaçlıdır.
   
 2. a

  alev Yeni Üye

  Yumurtlama dönemleri hamilelik düşünen anne adayları için önemlidir
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş