1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yoğurt Nasıl Mayalanır

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında melisa tarafından paylaşıldı.

 1. melisa

  melisa Yeni Üye

  Yoğurt Nasıl Yapılır Tarifi
  Yoğurt Yaparken Sütün Sıcaklığı
  Yoğurt Tarifi

  Annemin yaptığı yoğurtları hatırladım bu konuyu açarken kalıp gibi olurdu. Şimdi hatırladığım şekliyle annemin yaptığı yoğurdun tarifini paylaşmak istedim sizlerle.
  [​IMG]
  Yoğurt yaparken en önemli noktanın sütün sıcaklığı olduğunu söyler annem. Ne çok sıcak, ne çok soğuk. Küçük parmağınızı sütün içine sokun ve saymaya başlayın. 8'e kadar sayın eliniz yanmadıysa sütün sıcaklığı tam kıvamındadır.Eğer sıcağı hissetmeyeceğiniz kadar soğuksa unutmayın yoğurdunuz yine olmaz.

  Sütün sıcaklığını hazırladık şimdi küçük bir kase alın ve ılık süt ile bir çay kaşığı kadar yoğurdu iyice ezin ve hazırladığınız ılık sütle karıştırın. İşte işlem tamamlandı. Şimdi sıcaklığın aniden kaybolmaması için kapağını sıkıca (hava almayacak şekilde ) kapatın. Etrafını bir sofra bezi ile sarın ve üzerini mümkün olduğunda kalın bir örtüyle kapatın.

  Şimdi dinlenmeye bırakın yoğurdu demlensin. Bu işlemleri akşamdan yaparsanız sabaha yoğurdunuz hazır olacaktır. Denedikten sonra buradan yorum yapabilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Serçe parmağımı kaynamış ve soğumaya bırakılmış sütün içine sokarız, yada bir kaşık içerisine alırız parmağımızı 6 7 saniye bekleriz parmağımız yanmazsa yoğurdu mayalayabiliriz.
   
 3. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Evde yoğurt yapmak isteyenler için en önemli şey yoğurt nasıl mayalanır sorusuna cevap almaktı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş