1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yılanlar Nasıl Solunum Yaparlar

Konu, 'Hayvanlar Alemi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Sürüngenlerden olan yılanların nasıl solunum yaptığına değineceğimiz konuda kısa Yılan nasıl solunum yapar bilgi vereceğiz.

  Yaşamın bir başka alemi olan ve bir çok türü olan yılınlarda da akciğerler vardır.'' Yılanların burun delikleri, ağız kapalıyken alt çenedeki hava borusunun üzerine geldiğinden ağızlarını açmadan solunum yaparlar. Avlarını yutarken ağız açık olduğundan burun deliklerinin hava borusuyla ilgisi kesilir. Böyle zamanlarda, vücutlarında bulunan hava torbalarındaki yedek havadan faydalanırlar. Çoğu yılanların sadece sağ akciğerleri gelişmiştir. Diğeri adeta kaybolmuştur. Boa ve piton yılanlarında sol akciğerler küçüktür. İri avların yutulması uzun sürdüğü zaman ağız tabanında bulunan soluk borusunun girişi ağızdan dışarı çıkarılabilir. Bu özellik büyük hayvanları yemek için bir adaptasyondur, yılana ağız dolu olduğunda dahi nefes alma imkânı sağlamaktadır.''
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Yılanlar Antarktika ve çoğu ada dışında dünyanın her yerinde bulunur. 456 cins ve 2900'ün üzerinde türü kapsayan tanımlanmış on beş familyası bulunmaktadır.
   
 3. T

  Taha Yeni Üye

  yılanlar gerçekten çok ilginç yaratıklardır. onu düşünmek bile tüylerimi ürpertebiliyor.
   
 4. 1

  1234567 Misafir

  yılanlar hem akciğer hem de trake solunumu yaparlar
   
 5. Y

  YxY Misafir

  Yılanlar sadece akciğer solunumu yaparlar, trake solunumu yapamazlar çünkü trake solunumu, bu solunumu yapan canlıların ( böcekler ve çok ayaklıların ) karın bölgesinde bulunan stigma denilen açıklıktan gerçekleşir. Yılanlarda böyle bir solunum deliği bulunmaz.
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Yilanlardan genelde hep tirsmisimdir hic sevecen degiller ancak fantastik yaratiklar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş