1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yetişkinler bale yapabilir mi?

Konu, 'Güzellik ve Sağlıklı Bakım Önerileri' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Baleye ancak çocuk yaşta başlanır diye düşünmeyin. Artık yetişkinler için de bale kursları düzenleniyor . Eğitmen Eylem Çeliker "Bale kadar bedeni kusursuz çalıştıran hiçbir şey yok" diyor.

  Natalie Portman'ın bir balerini canlandırdığı 'Siyah Kuğu' adlı çarpıcı filminden sonra baleye olan ilginin artmasına şaşmamak gerekiyor. Ayrıca artık bale için 'çocukluktan itibaren yapılması şart' algısı değişiyor ve bir türlü yapmaya fırsat bulamamış ya da başlamış ama devam edememiş herkes bale eğitimine yöneliyor. 1994 yılının 'Best Model'i, deneyimli balerin Eylem Çeliker de bale eğitimi verenler arasında. Yetişkinlere de bale dersi veren Çeliker'le, Cosmopolitan dergisinden Özge Zeki konuştu.

  HER YAŞTAN ÖĞRENCİ
  Zest Studio'da verdiğiniz derslerden bahseder misiniz?
  Yaklaşık sekiz yıldır çocuklara ve yetişkinlere bale ve pilates dersleri veriyorum. Yetişkinler için bale Amerika'da ve Avrupa'da çok yaygınlaşmış bir derstir aslında.

  Kursa kimler katılıyor?
  Hayatının bir döneminde bale yapmış ya da yapmak istemiş veya "Keşke yapabilseydim" diye ilgi duymaya başlamış herkese kapım açık. Yani her yaştan öğrencilerim oluyor.

  PİLATESİN DE KÖKENİ
  Baleye kaç yaşında başlanabilir?
  Profesyonel bir eğitime başlamak için 7-8 yaşına gelinmiş olmalı. Kemik yapısının oturması, müzik kulağının ve ritim duygusunun gelişmesi çok önemli. Yetişkinlere gelince, insan dans edebiliyor ve keyif alıyorsa neden bale yapamasın? Ancak tabii bu kişilerin profesyonel olmak, gösteri yapabilmek gibi bir beklentileri olmamalı. Bu işte profesyonel olabilmek için çok küçük yaşlarda başlayan ve hayatın adandığı çok zorlu bir yoldan geçmek gerekiyor.

  Bale form kazanmayı da sağlıyor mu?
  Bence bale kadar bedeni kusursuz çalıştıran, çelik gibi kuvvetlendiren ama aynı zamanda zarafet ve yumuşaklık da katabilen başka bir teknik henüz gelişmedi. Bugün hangi çalışma şekline bakarsanız bakın kökeninde mutlaka baleden gelen temel teknikler yatar. Pilatesin bile kökeninde bale vardır.

  SİZ UYURKEN CİLDİNİZ YUMUŞASIN
  İpek yastıkta uyumak kırışıklıklarla savaşıp aynı zamanda size daha yumuşak bir cilt sağlayabilir. İpek, gece bakım rutininizde uyguladığınız ürünleri pamuk yüzey kadar çabuk ememiyor. Dermatolog Annet King, "Bu yüzden kullandığınız ürünler cildinizde gece boyu daha uzun süre kalarak etkilerini gösterebilir" diyor.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Tabi yaş itibariyle kemikler biraz daha sertleşir kaslar gerilir ve hareket kabiliyeti düşer. Çocuk yaşta başlamak daha iyidir. Ancak yetişkinler bale yapamızmı derseniz neden olmasın?
   
 3. T

  TAHAM Yeni Üye

  Bizim küçükte tutturdu Baleye gideceğim diye yaşı 4.5 daha :)
   
 4. S

  Sari aydan Misafir

  Kizim 12 yaşında tutturdu bale yapmak istiyorum diye yapabilirmi geç kalmış olabilirmiyiz
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş