1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yeryüzünde Sıcak Suların Dağılımı Nasıldır?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Yeryüzündeki sıcak suların dağılışı nasıldır
  yeryüzünde sıcak suların dağılımı nasıl
  yeryüzündeki sıcak su kaynakları nelerdir


  YERYÜZÜNDE SICAK SULARIN DAĞILIŞI
  Depremler ve volkanların yaygın olarak oluştuğu alanlar, aynı zamanda sıcak su kaynaklarının da yaygın olarak oluştuğu alanlardır. Bugün Japonya’da 500 ün üzerinde sıcak su kaynağı yer almaktadır. Yağışlarla yeryüzüne inen suların bir bölümünün yer altına sızmasıyla yer altı suları oluşur. Yer altı suyunun, yakınındaki bir magma kütlesi tarafından ısıtılmasıyla sıcak sular oluşmaktadır. Yer altında kaynayıp buharlaşan sıcak sular fay kırıklarını takip ederek yeryüzüne ulaşıp sıcak su kaynaklarını oluşturmuştur.
  Bazen de sıcak su ve buhar, yer kabuğunda dar bir çatlakta tutulur ve volkanik basıncın etkisiyle yeryüzüne püskürerek çıkar. Bu tip sıcak su kaynaklarına ise gayzer adı verilir. Gayzerler, volkanik basıncın artıp azalmasına bağlı olarak belli aralıklarla püskürmektedir. Sıcak sular, eriyik hâldeki mineral madde bakımından zengindir.
  Sıcak su kaynakları temiz ve güvenilir bir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiyi oluşturmaktadır. Örneğin, İzlanda, ABD ve Yeni Zelanda’da elektrik enerjisi üretimi ve ısıtmada sıcak su kaynakları kullanılmaktadır. Yer kabuğundan derinlere doğru inildikçe her 33 metrede sıcaklık ortalama 1 °C artar. Yer kabuğunda fayların yarıldığı yerlerde ise sıcaklık artışı her 2 - 3 metrede 1 °C olmaktadır. Bu nedenle sıcak su kaynakları fay ve fay hatlarının çevresinde daha yaygındır. Sıcak su kaynaklan kaplıca, ılıca ve gayzer gibi İsimler alır. İspanya dışında; İzlanda, Türkiye, Yunanistan ve İran gibi ülkeler levha sınırlan çevresinde yer aldıklarından jeotermal enerji kaynakları bakımından zengindir. Ancak bu ülkelerden İzlanda dışındakiler mevcut jeotermal enerjilerini yeterince kullanamamaktadır.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Sıcak su kaynağı olan yerlerde dağ varsa şayet yanardağ patlaması olabileceğine ilişkin bilgiler edinmiştim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş