1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yer Çekimi Kuvveti Nedir, Cisimleri Üzerindeki Etkisi nedir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında AYŞE ERTAN tarafından paylaşıldı.

 1. A

  AYŞE ERTAN Yeni Üye

  Yer Çekimi kuvvetinin önemi nedir, Yer çekimi kuvveti nedir, cisimler üzerinde nasıl bir etki yapar,
   
 2. k

  kayra Yeni Üye

  Yer çekimi kuvvetini öncelikle tanıyalım ve sorumuza cevap alalım dilerseniz sevgili öğrenciler.

  Havaya fırlatılan bir taşın eninde sonunda yere düşeceğini herkes bilir. Taşın düşmesine neden olan, Dünya' nın çekme kuvvetidir ve bu kuvvete yerçekimi kuvveti denir.

  M.Ö. 4. yüzyılda yaşamış olan eski yunanlı filozof Aristo, ağır cisimlerin hafif olanlardan daha çabuk yere düştüğünü ileri sürmüştü. Bu düşünce, italyan bilim adamı Galileo Galilei'nin ( 1564-1642 ) bütün cisimlerin ( hava direncinin etkisi bir yana bırakılırsa ) aynı hızla düştüğünü ve düşen bir cismin ulaştığı hızın yalnızca düştüğü yüksekliğe bağlı olduğunu kanıtlamasına kadar geçerliliğini korudu.

  Sir Isaac Newton, herhangi iki cismin birbiri üzerinde çekim kuvveti uyguladığını bulmuş ve cisimlerin kütlesinden kaynaklanan bu kuvveti kütle çekim kuvveti olarak adlandırmıştır. Yerçekimi de bir tür kütle çekim kuvvetidir.

  Newton evrensel yerçekimi yasasını 1687 yılında yayınladığı " Principia " adlı kitabında duyurdu. Bu teoriye göre iki kütle arasındaki çekimgücü, kütlelerin büyüklüğü ile doğru orantılı; aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılıdır. Yani, kütleler büyüdükçe çekimgücü artacak; aralarındaki uzaklık arttıkça çekim gücü azalacaktır. 300 yıldan daha uzun bir süre önce açıklanan bu basit denklem bu basit fizik ve gökbilimin temel yaptaşlarından biri olmuştur diyebiliriz.

  Cisimler üzerindeki etkisi

  Yer çekimi ya da kütle çekimi, kütlesi bulunan maddelerin birbirlerine doğru ivmelenme eğilimidir.

  Elektromanyetik kuvvet, Zayıf ve Güçlü Nükleer Kuvvet ile birlikte doğadaki dört temel kuvveti oluşturur. Yer çekimi, bu dört kuvvet arasında en zayıf olanıdır. Yer çekiminin önemli özellikleri şunlardır:

  * Yer çekimi kuvveti, bir parçacığın kütlesine etki eder.
  * Yer çekimi kuvveti, sınırsız bir alanı kapsar.
  * Kuvvet çok zayıftır. Gündelik iki eşyanın bir birine uyguladığı yer çekimi kuvvetini ölçmek günümüz teknolojisi ile mümkün değildir.
  * Kuvvet taşıyıcısı graviton'lardır.
  * Gravitonların spini 2 olduğundan, aynı yüklü gravitonlar birbirini çeker. Zıt yüklü gravitonlar ise bir birlerini iterler.

  Örneğin yer çekimi olmasaydı yağmur yağamazdı.Akarsular yerçekimi olmasaydı akamazdı.Cisimler bulundukları yerde kolay tutunamaz dı.Kısaca hayat olmazdı.
   
 3. n

  nesli Yeni Üye

  Yer çekimi kuvvetinin önemi hakkında bilgilerin yanı sıra
  Yer çekimi kuvvetinin özelliklerinide size açıklayacağım.

  Öncelike Yer çekimi kuvvetinin önemi nedir? Bu konuya değinelim.

  Hepimize anlatılan bir hikaye vardır. Newton'un yer çekimini nasıl bulduğuna dair.Bakalım yer çekimi neymiş? Nasıl ortaya çıkmış? ve önemi neymiş?

  Cisimleri Dünya’nın merkezine doğru çeken kuvvet. Yer çekimi kuvveti, Ay’ı Dünya çevresinde yörüngede tutar ve Ay’ın yörüngeden kurtularak uzayda uzaklaşmasını önler. Bir cisme etki eden yer çekimi kuvvetine o cismin ağırlığı denir.

  Hız verilmeden yüksekten bırakılan cisimler, ağırlıkları nedeniyle yere doğru hareket ederler. Bu harekete serbest düşme denir. Cisimleri harekete geçirebilmek için kuvvet uygulamak gerekir. Ancak serbest bırakılan bir cisme kuvvet uygulandığı zaman bile cisim düşmeye devam eder. Bunun nedeni yer çekimi kuvvetidir. Serbest düşen cisimler, Newton’un İkinci Hareket Yasası’na göre ivme kazanır. Buna yer çekimi ivmesi denir. Serbest düşen cisimler yer çekimi ivmesinin etkisiyle düzgün hızlanarak yere düşer. Yer çekimi kuvveti sabit olduğu için yer çekimi ivmesi de sabittir; yani düşen bir cismin hızının artış hızı, hep aynı kalır ve cisim düştüğü sürece her geçen saniyede hızı aynı miktarda artar.

  Ağırlık, Newton’un genel çekim yasasına göre çekim kuvvetleri sonucu oluşan bir büyüklüktür. Yeryüzünde yerin merkezinden uzaklaştıkça cisimlerin ağırlığı azalır. Bir cismin ağırlığı (G) o cismin kütlesi (m) ile bulunduğu yerin çekim ivmesi (g) çarpılarak hesaplanır. Bir cismin ağırlığı, bulunduğu yere göre değişir. Ay’ın kütlesi ve yarıçapı Dünya’ya göre daha küçüktür. Bu yüzden bir cismin Ay’daki ağırlığı Dünya’daki ağırlığının yaklaşık 1/6’sı kadardır. Bir cismin kütlesi de madde miktarının bir ölçüsüdür ve ayırt edici bir özelliktir. Hiç değişmez. Dünya’dan Ay’a doğru gidildikçe Dünya’nın çekim kuvveti azalır ve Ay’ın çekim kuvveti artar. Bu iki çekim kuvvetinin eşit olduğu yerde cismin kütlesi değişmediği hâlde ağırlığı sıfır olur.

  Yer çekimi kuvvetinin, cismin kütlesine ve cismin yerin merkezine olan uzaklığına bağlıdır. Cismin kütlesi arttıkça cismin üzerindeki yerin çekim kuvveti de artar. Kütleler arasındaki çekim kuvvetiyle ilgili olarak Newton, günümüzde de geçerli olan Genel Çekim Yasası’nı bulmuştur. Bu yasaya göre, herhangi iki cisim birbirini, kütleleri çarpımıyla doğru orantılı, kütle merkezlerini birleştiren uzaklığın karesiyle ters orantılı bir kuvvetle çeker.

  F : Kütle çekim kuvveti
  m1 : Birinci cismin kütlesi
  m2 : İkinci cismin kütlesi
  G : Evrensel çekim sabiti
  d : Kütle merkezleri arasındaki
  uzaklık
   
 4. M

  Misafir Misafir

 5. M

  Misafir Misafir

  Yer çekimi ödevime yaradı teşekkürler
   
 6. M

  Misafir Misafir

  :confused: what?? bi sey anlamadım
   
 7. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Newton sağolsun çekim kuvvetini hayatımıza soktuğu için:)
   
 8. z

  zendaya coleman Misafir

  çok teşekkürler yani newton bize bu araştırmayıda yaptırdın ya helal olsun da kısa olaydı bari yaa :( :(
   
 9. M

  Misafir Misafir

  hiç bişe anlamadım ve çok uzun da..
   
 10. M

  Misafir Misafir

  keşke yer çekimi olmasaydı öyle daha eğlenceli olurdu :DS:d:d:d:dzS:dAS:d:D:D
  :D
   
 11. Anladiysam arap oluyum ama emek vermiş yine de saolllll.....:d
  her emek güzeldir...;)
   
 12. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Ödev için konunun uzun olması daha iyi değil mi
   
 13. M

  Misafir Misafir

 14. M

  Misafir Misafir

  Çok iyi bilgiler işime yaradı tşkler
   
 15. M

  Misafir Misafir

  :mad: sinirlen meye başladım
   
 16. M

  Misafir Misafir

  bende anlamadım hem araştıracağım konu bu değildi !!!!
  Bir cisme etki eden yerçekimi kuvvetine ne denir??
   
 17. m

  misafir Misafir

  tam anlamadım sanırım : )
   
 18. b

  bademmm Misafir

  hiçç bişe anlamadım çok uzunnnn kısa olursa sevinirim
   
 19. b

  beyza Misafir

  :cool::D:rolleyes::p;):)Arkadaşlar yerçekimi kuvvetini çok iyi anlatmış.bilim uygulamaları ödevime yaradı.kim yazmışsa eline sağlık
   
 20. n

  nicqsizbela Misafir

  Hiç bişey anlamasamda saol emek vermişsin eline sağlık ;)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş