1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yenişehir Savaşı Hakkında Kısa Bilgi

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Yenişehir savaşı 20 Haziran 1481'de 2. Bayezid ile Cem Sultan arasında yapılmıştır. Yenişehir savaşı ne zaman nerede kimler arasında yapılmıştır kısa bilgiler verelim.

  Cem sultan kardeşinin ordusuna meydan okuyarak, Bursa’ya yerleştikten sonra burada taht üstündeki iddiasını sikke kestirerek ve Cuma namazında kendi adına hutbe okutturarak herkese gösterdikten sonra bir Devlete iki baş çok geldiği için savaş kaçınılmaz hale gelmiştir.

  Cem Sultan, bulunduğu mevkinin zayıflığının farkında olduğu için, halasını Bayezid’a elçi olarak gönderir ve imparatorluğu aralarında paylaşmayı önerdiği aktarılmaktadır. Sultan 2. Bayezid bunu doğal olarak reddedecek ve Cem Sultana duyulan sevginin Anadolu'daki durumunu tehdit edebileceği olasılığını da göz önüne alarak tecrübeli devlet adamlarından Gedik Ahmed Paşa'yı Otranto’dan geri çağırır.

  Yenişehir Savaşı ve Şehzadeler Meselesi

  Cem Sultan ve Bayezid iki kardeş, Osmanlı imparatorluğunun bekası için Bursa'nın doğusun bulunan Yenişehir’de yaptıkları savaşa götüren süreçtir. Gedik Ahmed paşa savaşta 2. Bayezid’in yanındadır ve Cem sultan, Konya’ya ve oradan Avrupa'ya ölümüne dek sürecek olan "geri" çekilmeye bu savaşla başlamıştır.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Her daim kardeşlerin birbirileri ile olan savaşlarına üzülmüşümdür.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş