1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Sorunu

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Yenidoğan bebeklerde uyku sorunu genel sorunlar arasında yer almaktadır. Bebekler ilk doğduklarında 2- 3 saatte bir uyanıp beslenmek isterler.

  Bebeklerin gece uyanma sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  *İlk aylarda kolik sancılar,

  *Diş çıkarma dönemi,

  *Gündüz yaşanan korkuların geceleri rüyalarda tekrarlaması,

  *Anneler tarafından terk edilme korkusu,

  *Anne- baba ile fazla zaman geçirmek isteme,

  *Anne sütünden kesilme dönemi

  Gece ağlayan bebeğin öncelikle altı kontrol edilmeli, acıkıp acıkmadığına bakılmalı, oda ısısının yeterli olup olmadığına bakılmalıdır. Bebeği bu durumda sakinleştirici konuşmalarda bulunmalı yatağından fazla uzaklaştırmamalıyız. Işığı açmamalı; gürültü yapmamalıyız. Bebeğin güvende olması için yatağında olmasına ve kendini huzurlu hissetmesine yardım edilmelidir.

  Yeni doğan bebekler günde ortalama 18 saat; 6 aylık bebekler 10- 12 saat uyumalıdırlar. 2 aylık bebekler geceleri daha çok uyurlar. 15 aylık bebekler gündüz uykusunu bir sefer olacak şekilde gerçekleştirirken; 4 yaş sonrasında öğle uykusu tamamen kalkmaktadır.

  Gündüz uykusu kimi zaman 15 dakika sürerken kimi zaman 2 saat sürebilmektedir. Yenidoğan bebek 2- 3 saatte bir süt emip uyur. Geceleri süt ihtiyacı 6- 8 aylıktan sonra kalkmaktadır. Geceleri kesintisiz uyku 3 yaşından sonra gerçekleşmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş