1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yeniçerilerin kaldırılması nedenleri

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Yeniçeri ocağının kaldırılmasının sebepleri bir kaç ana madde de ele alınmalı. Osmanlı piyade sınıfı olan Yeniçeriler ilk kurulduğu tarihte 1363'de 50,000 kişilik bir ocaktı, 1520 tarihinde 90.000 kişilik bir mevcuda ulaşan Yeniçeriler kaldırılmalarına yakın yani 1826 tarihinde 140.000 kişilik bir yapıda idi.

  Yeniçeri ocağı ilk kuruluş yıllarında sadece devşirmelerden ve iyi eğitim almış güçlü kuvvetli gençlerden oluşmakta idi, ancak bir süre sonra Yeniçeri Ocağında değişimler başladı özellikle, 16. yüzyıldan sonra Padişaha veya Hanım Sultana yakın bazı yetenekleri kısıtlı kimselerin ocağa alınmasından sonra bozulmaya yüz tutmasından ötürü eğitimsiz ve donanımsız kimselerin ocağa girmeleriyle bu askeri teşkilat, doğrudan siyasete müdahale eden, devlet adamlarını tayin veya azlettiren, padişahları tahttan indiren veya tahta çıkaran bir kuvvet halini alması da büyük bir etkendi.
  Yeniçeriler.jpg
  Bunun yanı sıra Yeniçerilerin kendileri gibi Bektaşi olan Ahi esnaf ocaklarıyla sıkı fıkı olması ve Sultanın aldığı bazı ekonomik ve siyasi tedbirlere Ahi Esnaf Ocaklarıyla birlikte karşı durması Sultanın ve Ulemanın tepkisini çekmesi ayrı bir etkendi.

  16. yüzyılın sonlarına doğru Padişahın sefere çıkmaması, böylelikle savaş olmadığı için ganimet olmadığından askerlikten uzaklaşmaları ve esnaflığa yönelmeleri.

  17. ve 18. Yüzyılda bir kaç kez buna bağlı nedenlerle ayaklanan Yeniçerinin dikkat çekmesi.

  Yeniçeri Ocağının kaldırılması, Vaka-i Hayriye adı verilen bir karar ve hareketle, 15 Haziran 1826 tarihinde Sultan 2. Mahmud tarafından kaldırılmıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş