1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yeni Doğan Bebeklerin Refleksleri Nelerdir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Bebeklerin yeni geldikleri yaşadığımız bu dünyaya uyum sağlayabilmelerinin çok daha kolay olması amacıyla bir çok reflekse sahip olarak dünyaya gelmektedirler. Bu reflekslerin tümünün yaşamsal önemi bulunmaktadır. Hayatlarını devam ettirebilmeleri için bu refleksler şarttır. Refleksler belirli bir uyarıya cevap olarak istem dışı meydana gelmektedir. Bu refleksler içinde; esneme, öksürme, kusma, göz kırpma, hapşırma, burnunu çekme de bulunur. En mühim refleksler beslenme ile alakalı olanlar olarak bilinmektedir. Annesinin göğsünü yanağına dokunmasıyla başını çevirme, emme ve yutma refleksleridir. Hastaneden çıkmadan önce bebeğin bütün bu reflekslere sahip olup olmadığı çok iyi araştırılmalıdır. Bebekte bu saydığımız reflekslerin pek çoğu altı ay sonra kaybolmaktadır.

  *Emme Refleksi:

  Yeni dünyaya gelen bebeğinizin ağzına parmağınızı soktuğunuzda bebeğiniz emmeye başlar. Bu refleks uyanıkken dördüncü aya kadar, uykudayken yedinci aya kadar sürebilir. Emme refleksi, erken doğan, doğum ağırlığı düşük olan ve hasta yeni doğanlarda hiç olmayabilir ya da çok zayıftır. Bu bebekler anne göğsünü doyuncaya dek ememezler, kolayca yorulurlar ve memede iken uyuyakalırlar. Bu halde bebeğinizi az ve sık emzirmeniz gerekmektedir.

  *İrkilme:

  Bebeğin ani sesler ve sert tepkiler karşısında gösterdiği bir korku durumu olarak bilinmektedir. İrkilen yeni doğan başını arkaya atmaktadır, kollarını yana doğru açar. Sonra çabucak kollarını göğsüne doğru çekerek bedenini büker. Bu refleks, bebek üç dört aylık olduğunda ortadan kalkar. Erken doğan bebeklerde daha önceleri bu refleks hiç olmayabilir.

  *Yakalama Refleksi:

  Yeni doğan bebeğin elinin içine parmağınızla getirirseniz parmağınızı sıkıca kavramaktadır. Aynı biçimde ayak tabanına dokunulduğunda ayaklarını içe büker. Yakalama refleksi isteyerek yakalamaya başladığı zaman ortadan kalkar.

  *Arama Refleksi:

  Bu en temel içgüdülerinden biridir ve memenizi bulup emmesine yardımcı olur. Eğer nazikçe memenize yakın olan yanağını okşarsanız ya da parmağınızla dokunursanız başını parmağınıza doğru çevirip ağzını açacaktır. Üst dudağının ortasına dokunduğunuzda da ağzını açar.

  *Yürüme Refleksi:
  Bebeğinizin koltuk altlarından tutularak sert zemine bastırdığınızda, sanki yürüyormuşçasına bacaklarını hareket ettirecektir. Bu refleks 3 veya 6. hafta dolaylarında ortadan kalkar ve bebeğinizin yürümeyi öğrenmesine herhangi bir katkısı bulunmamaktadır.

  *Sürünme Refleksi:
  Bebeğinizi yüzüstü yatırdığınızda, otomatik olarak poposunu kaldırıp dizlerini karnına doğru çekerek emekleme pozisyonu almaktadır. Bacaklarını sürünüyormuşçasına ileri geri oynatabilir. Bu gerçek bir sürünme değildir ve bacaklarını düz tutarak yatabilmeye başlayınca, bu hareketi ortadan kalkmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş