1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yeni ABD Başkanı Kim Olacak ?

Konu, 'Haberler' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Amerikanın Yeni Başkanı 6 Kasım 2012'de Kim olacak?

  Salı günü yapılacak seçimler için son kampanyalarını yürüten Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney, ulusal kamuoyu yoklamalarında başa baş gidiyor.
  [​IMG]
  Başkan Obama'nın, seçimlerde belirleyici olması beklenen, kararsız ve bağımsız seçmenlerin yoğun olduğu eyaletlerde eski Massachusetts valisi Mitt Romney'nin çok az farkla önünde olduğu belirtiliyor.
  İki aday da seçim kampanyalarında bu eyaletlere ağırlık veriyor.

  Bu sabah New Hampshire eyaletinde kampanya yürüten Mitt Romney, Başkan Obama'nın dört yıllık iktidarını eleştirdi, vaatlerini tutamadığını söyledi. Obama'yı ülkeyi bölmekle suçlayan Romney, Başkan'ın bütçe açığını söz verdiği gibi yarıya indirmek yerine ikiye katladığını, insanlara istihdam sağlamak yerine kendi sağlık reformunu zorlayarak insanların iş kaybetmesine neden olduğunu savundu.

  Ohio'ya giden Başkan Obama ise, bir televizyon ilanında otomobil şirketlerine verdiği kurtarma paketinin bu şirketlerin işleri Çin'e taşımasına yardımcı olduğunu iddia eden Cumhuriyetçi Partili adayı yalancılıkla suçladı. Obama, Romney'in kendisini seçtirmek için halka korku taktiği uyguladığını savundu.

  Başkan Obama yarın (Pazar) kampanyasına seçilmesi için son derece kritik olan Ohio eyaletinde devam edecek.

  Dün açıklanan işsizlik rakamları Obama kampanyasına iyi haber getirmedi. Çalışma Bakanlığı, Ekim ayında işsizliğin binde bir oranında artarak yüzde 7,9'a çıktığını açıkladı. Bakanlık bununla birlikte geçen ay 171 kişinin iş bulduğunu belirtti.

  Başkan Obama bu haberi iyimser tarafından yorumlamayı tercih etti ve Ekim ayının, son sekiz ayın en çok istihdam sağlanan ayı olduğunu söyledi. Romney ise işsizlik rakamının, ülke ekonomisinin durma noktasında olduğunu gösterdiğini kaydetti.


  Obama bir yandan kampanya faaliyetlerini yürütürken, diğer yandan da Sandy Kasırgası mağdurlarına federal yardımları koordine ediyor. Obama bugün yaptığı haftalık radyo konuşmasında, kasırga mağdurlarının elektrik sağlanması ve sorunlarının çözülmesi konusunda bürokratik engellerle karşılaşmayacağı sözü verdi.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Obama 4 Puan kadar önde, son iki gün içerisinde problem olmaz sa Obama ipi göğüsler.
   
 3. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  obama görevine devam edecek
   
 4. s

  sudenaz Yeni Üye

  Obama kazanır bence de, %53 ile
   
 5. a

  ayşe Yeni Üye

  ABD BAŞKANINI SEÇİYOR
  Amerikalıların, şimdiki başkanları Barack Obama ile mi yola devam etmek istediği, yoksa ABD'nin 45'inci başkanını mı seçeceği günün sonunda belli olacak.

  Bunun yanında, halk, ABD Kongresi'nin Temsilciler Meclisi kanadının tamamı, Senato'da 100 üyeden 33'ü, bazı valilikler için de sandık başına gidecek. Bugünün sonunda, ABD Kongresi'ndeki sandalye dağılımları da yenilecek.

  Üç farklı saat dilimi olan ülkede, oy verme işlemleri eyaletlerin bulunduğu saat dilimine göre saat 07.00'de başlayacak ve eyaletlere göre 18.00 ile 20.00 saatleri arasında kapanacak. Doğu yakasının saat dilimi esas alındığında, sandık kapanma işlemleri saat 18.00'de başlayıp, eyaletlere göre gece yarısına kadar sürecek.

  Dolayısıyla, 300 milyon Amerikalı akşam saatlerinden itibaren televizyonlarının karşısına kilitlenecek.

  ABD'de 34 eyalet ile başkent Washington'da 30 milyondan fazla seçmen 6 Kasım'ı beklemeden oylarını kullandı. Erken oylar da bugün sayılacak ama bazı eyaletler, oy kullananların hangi partiye kayıtlı olduğunu açıklamıştı. Buna göre, erken oy kullananlar arasında Demokrat seçmenler, kritik eyaletlerin çoğunda Cumhuriyetçi seçmenlerden daha fazla.

  -Son dakikaya kadar miting-

  Başkan adaylarının da son ana kadar seçim çalışmaları sürecek. Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney, son dakikada aldığı bir kararla, seçim günü bile Ohio ve Pennsylvania'yı ziyaret edecek.

  Obama ise günü Chicago'da geçirecek, bir dizi radyo ve televizyon mülakatları üzerinden ''salıncak eyaletler''deki seçmenlere seslenecek.

  Günün sonunda iki aday, seçim sonuçlarını memleketlerinden takip edecek.

  Obama, seçim kampanyasının merkezi olan Illinois eyaletinin Chicago kentinde, Romney ise yine kampanya merkezi olan, daha önce valilik yaptığı Massachusetts eyaletinin Boston kentinde seçim sonuçlarını izleyecek.

  İki aday da seçim sonunda, zafer veya yenilgi mesajlarını buradan verecek.

  Obama ve Romney, seçim kampanyasının son gününde de kritik eyaletleri turladı. Obama, gün içinde Wisconsin, Ohio ve Iowa'da rock yıldızı Bruce Springsteen'in eşlik ettiği mitingler düzenledi. Obama'nın 2012 seçim kampanyasının son durağı, 2008 yılında partisinin ön seçimlerinde galip geldiği ve Beyaz Saray yolunu açan zafer olarak nitelendirilen Iowa oldu.

  Romney ise Florida, Virginia, Ohio ve New Hampshire'da mitingler düzenledi.

  İki aday da son gün mesajlarında, destekçilerini oy kullanmaya çağırdı, bağımsız seçmenleri kendi taraflarına çekmeye yönelik çaba sergiledi.

  -270'i bulan başkan-

  ABD seçim sistemine göre başkan adayının, başkan olabilmesi için çoğunluğun oyunu alması yeterli değil. Federal yönetim yapısı üzerine kurulu ülkede, seçim mantığı, her eyaletin, başkanı ayrı ayrı seçmesi üzerine olduğundan, eyaleti kazanan başkan adayı, o eyaletin nüfus yoğunluğuna göre belirlenen seçici delegelerin tamamını da kazanmış oluyor. Böylece, seçici delegelerde çoğunluğu alan, ülkenin de başkanı oluyor.

  Bu nedenle de yarın herkes, Demokrat Parti'nin başkan adayı ve ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney'nin, halkın ne kadar oyunu aldığına değil, hangi eyaletleri kazandığına kilitlenecek.

  Bu kapsamda, toplamı 538'i bulan seçici delegelerin eyaletlere göre dağılımı şöyle:

  ''California 55, Teksas 38, New York 29, Florida 29, Illinois 20, Pennsylvania 20, Ohio 18, Georgia 16, Michigan 16, North Carolina 15, New Jersey 14, Virginia 13, Washington 12, Massachusetts 11, Arizona 11, Tennessee 11, Indiana 11, Minnesota 10, Maryland 10, Missouri 10, Wisconsin 10, Colorado 9, South Carolina 9, Alabama 9, Kentucky 8, Louisiana 8, Oklahoma 7, Connecticut 7, Oregon 7, Arkansas 6, Mississippi 6, Utah 6, Kansas 6, Nevada 6, Iowa 6, West Virginia 5, Nebraska 5, New Mexico 5, Idaho 4, Maine 4, Rhode Island 4, Hawaii 4, New Hampshire 4, Vermont 3, Delaware 3, Montana 3, Alaska 3, North Dakota 3, South Dakota 3, Wyoming 3, Washington DC 3''.

  -Şimdilik 243'e 206-

  Bazı eyaletler renklerini şimdiden belli ettiğinden, son tahminlere göre, Obama'nın şimdiden toplam 243 delegeyi, Romney'nin de 206 delegeyi kazanması yüksek ihtimal. Sonucu kestirilemeyen delege sayısı 89.

  Ayrıntılara bakıldığında, Obama'nın kazanmasına kesin gözüyle bakılan delege sayısı 186, bunun yanında Obama'ya eğilimli eyaletlerden de toplam 57 seçici delege geleceği düşünülüyor. Romney'nin almasına garanti gözüyle bakılan delege sayısı 159, Romney yanlısı duran eyaletlerden gelmesi beklenen delege sayısı da 47.

  Eyaletlerden gelecek sonuçlara dair matematik hesaplarında sürpriz olmazsa, en az 270'e ulaşabilmeleri için Obama'nın 27, Romney'nin de 64 delegeye ihtiyacı var. Bu noktada, Florida, Ohio, Iowa, Virginia, Wisconsin, Colorado ve New Hampshire, ''kararsız'' olmaları nedeniyle seçimin kaderini belirleyecek eyaletler olacak.

  Obama'nın, sandıkları ilk açılan eyaletlerden olan Florida, Ohio ve Virginia'dan herhangi ikisini alması halinde, seçim sonuçları daha ülke genelinde oy sayımı devam ederken neredeyse belli olacak, aksi durumda, yarış son dakikaya kadar uzayacak.

  Amerikalılar, 7 Kasım sabahına birbirinden farklı iki gelecek vaadinden biriyle uyanacak. Çünkü, Obama ve Romney'in sağlıktan eğitime, sosyal yardımlardan ekonomiye, hemen hemen tüm görüşleri birbirinden farklı, hatta zıt.

  Aylardır seçimle yatıp seçimle kalkan Amerikalılar, 7 Kasım sabahından itibaren normal yaşamlarına dönebilecek.
  AA
   
 6. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  evet seçim bugün olacak bakalım kim başkan olacak obamamı yoksa Mitt Romney mi olacak ???
   
 7. H

  Haydar. Yeni Üye

  04.38 ABD başkanlık seçiminde kritik eyaletlerden Wisconsin'i Demokrat Parti'nin adayı Barack Obama kazandı. Son duruma göre, Obama 50 eyaletten 13'ünü, Romney ise 17'sini kazandı.
  Wisconsin, Pennsylvania, Michigan, New York, Connecticut, Delawere, Illinois, Maine, Maryland, New Jersey, Massachusetts, Rhode Island ve Vermont eyaletlerinde zafer kazanan Obama aynı zamanda, eyaletlerden farklı bir statüye sahip başkent Washington DC'de de galip geldi.
  Romney ise, Kansas, Texas, Louisiana, Wyoming, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Oklahoma, Arkansas, Mississipi, Alabama, Indiana, Georgia, Güney Carolina, Kentucky, Batı Virginia, Tennessee'yi kazandı.
  Obama'nın delege sayısı 154'e, Romney'inki 153'e yükseldi.
   
 8. m

  mervesnr Yeni Üye

  İlk sonuçlar: Obama 157, Romney 153 delege çıkardı
   
 9. f

  fireangle Yeni Üye

  TWİTTER'DAN ABD'LİLERE TEŞEKKÜR

  ABD'de ikinci kez başkan seçilen Barack Obama, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan kendisine destek verenlere teşekkür etti.

  22 eyaletin yanı sıra Washington DC'de 274 delege kazanarak ABD'nin 45. başkanı seçilen Obama, Chicago'daki evinden Twitter'daki hesabına "Bu sizin sayenizde oldu. Teşekkür ediyorum" diye yazdı.
   
 10. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Ve nihayet obama yine ABD başkanı
   
 11. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Barack Obama yine ABD Başkanı seçildi !!!
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş