1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yengeçler Nasıl Yürürler?

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Bir çok filme konu olan yengeç yürümesi bilindiği gibi karate ve kunfuya da konu olmuştur, peki yengeçlerin yürümesi nasıldır?
  [​IMG]
  Yengeçler 10 bacaklılar Brachyura infra takımını oluşturan kabuklu türlerin ortak adıdır. Yengeçlerin kısa kuyrukları vardır. Karın Tipik olarak çok kısa bir kuyrukları vardır, karın ise toraks bölgesinin altına gizlenmiştir. Genellikle kalın bir dış iskelete sahiptirler ve bir çift kıskaç ile donatılmışlardır. Yengeçler tüm dünya okyanuslarında bulunurken; ayrıca birçok çeşit tatlı su ve karada yaşayan türü de vardır.

  Yengeçler yan yan yürürler, nedeni ise bacakları sadece bu yöne doğru bükülmektedir.

  Bunun yanı sıra yengeçler kaslar da çifter çifter çalışır. Bu kaslardan biri bacağı sadece çeker, ve yeniden uzaya bilmek için antagonistik bir başka kasın devreye girmesine bağımlıdır.Yengeçlerin bu yürüme tarzı, suyun yoğunluğu ile de ilgili olabileceği de düşünülmektedir yengeçler. yaklaşık 830 kat daha yoğun bir yapıya sahiplerdir.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş