1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yemek Sonrası Şişkinlik Nedenleri

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Yemek sonrası karın bölgesinde yaşanan şişkinlik birçok kişinin kabusudur. Alacağınız birkaç önlem ile karın bölgenizdeki bu şişkinlik durumlarından kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

  Karın bölgesi şişkinliklerinden kurtulmanız için yapabilecekleriniz şu şekildedir:

  *Yemek saatlerinize yeterli zaman ayırmalısınız. Gün içerisinde karın bölgesindeki şişkinlik nedeni olarak genel itibari ile hızlı besin tüketimlerinin sebep olduğu bilinmektedir. Sindirim ağızda başlar. Eğer sindirim için ağıza alınan besinler yeterli küçük parçalara ayrılmazsa mide bu parçaları sindirmek için gereğinden fazla çalışır. Bu durumda bir süre şişkinliğe sebep olur. Bu durumun önüne geçmek için yemek saatlerinde çiğneme eylemini mümkün mertebe daha uzun süreli gerçekleştirmeli; gerekirse ara öğünlere önem vermeliyiz.

  *Ağız içi sağlığına gereken önem verilmelidir. Eğer dişlerde eksiklik çokça ya da çürük dişlerden dolayı besinler tam çiğnenemiyorsa aynı sorun ile karşılaşma olasılığı bulunmaktadır.

  *Yutulan hava şişkinlik yapabilir. Farkına varmadan yuttuğunuz hava da şişkinliğe sebep olur. Bu durum genel itibari ile hızlı yemek yerken gerçekleşen durumlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda iş icabı fazla konuşmak zorunda iseniz de hava yutma olasılığınız artış gösterir.

  *Kurubaklagil tüketimini fazla gerçekleştirmeniz durumunda da şişkinlik durumu ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

  *Şişkinliğin ciddi hastalık habercisi olabileceğini unutmamalı; düzenli kontrollerinizi yapmaya özen göstermelisiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş