1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yçs Başvuru Şartları Nelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında zümra tarafından paylaşıldı.

 1. z

  zümra Yeni Üye

  Yçs sınavı nedir, yçs sınavına kimler girebilir,yçs başvuru şartları nelerdir
  yçs ye nasıl başvurulur,yçs hakkında herşeyi bulabilirmiyim?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  1. Genel Bilgiler, Temel İlkeler ve Kurallar

  Türkiye'deki bazı yükseköğretim programlarında, anne veya babası, işi veya görevi nedeniyle yurt dışında bulunduğu sırada, ortaöğrenimlerinin tamamını bu ülkelerin lise veya dengi meslek okullarında yapan” öğrenciler için kontenjanlar ayrılmıştır. Bu kontenjanlardan yararlanmak isteyenlerin seçme ve yerleştirme işlemleri ile bu işlemlere esas teşkil eden Yurt Dışında Çalışanların Çocukları için Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS)ile yapılır.

  2. YÇS Başvuruları

  2.1. Başvuru Koşulları

  Bir adayın, YÇS'ye başvurabilmesi için,

  (a) T.C. uyruklu olması gerekir.

  (Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'nün 20.10.1998 tarih ve 1998/26 sayılı genelgesinin ikinci sayfasında yer alan, Türk Vatandaşlığından izinle ayrılanlar ile bunların kanuni mirasçıları da, Yurt Dışında Çalışanların Çocukları için ÖSYM tarafından açılan yüksek öğretime giriş sınavından (YÇS) yararlanacaklardır” maddesi gereğince bu durumdaki adaylar da bu sınava girebilirler.)

  Ayrıca 06.07.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5203 Sayılı Kanun ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan 403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunun 29. maddesi gereğince yararlanacak olanlar ve yararlanacakları hakların kapsamı genişletilmiştir. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce uygulamada olan 4112 Sayılı Kanun gereği Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olan kişiler, 5203 Sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olarak değerlendirilecektir.

  (b) Anne veya babasının, işi veya görevi nedeniyle, adayın eğitim aldığı süre ile eş zamanlı en az üç yıl süreyle yurt dışında kalmış ve bu durumu belgelendirmiş olması gerekir.

  (c) Anne veya babasının yurt dışında bulunduğu süre içinde Türkiye'de lise eğitimine denk sayılan ortaöğretimin (lise veya dengi okulun) en az son üç yılını yurt dışında okumuş ve bu durumunu, ortaöğretimin her yılı için ayrı ayrı olmak üzere, aldığı dersleri ve bunlarda sağladığı başarıyı (dersteki notunu) gösteren transkriptlerle belgelendirmiş olması gerekir. (Türkmenistan'da eğitim gören adaylar için 12 yıllık temel eğitimin son üç yılını bu ülkede okumuş olmaları şartı aranmaktadır.)

  (d) Adayın sınava başvuru, sınav vb. ile ilgili olarak ÖSYM'nin ilgili yıl için yayınladığı kılavuzda belirtilen bütün kurallara eksiksiz olarak uyması gerekir.

  Yukarıdaki koşullardan herhangi birine uymayanların adaylığı kabul edilmez; yanlışlıkla kabul edilse bile sınava katılmasından doğabilecek hiçbir haktan yararlandırılmaz. Lise eğitimlerinin en az bir dönemini dahi Türkiye'de veya KKTC'deki okulların birinde alanların başvuruları kabul edilmez.

  2.2. Başvuru İşlemleri

  Sınava başvurular, internet aracılığıyla yapılır.

  YÇS'ye başvurmak isteyen adaylar, bu sınavla ilgili Kılavuz ve Aday Bilgi Formu”nu, ÖSYM'nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve YerleÅŸtirme Merkezi internet adresinden elde edebilirler.

  Yurt içinden (Türkiye'den) sınava başvurular, Başvuru Merkezleri tarafından, internet aracılığıyla alınır. Başvuru merkezleri ÖSYM'nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve YerleÅŸtirme Merkezi internet adresinden yayınlanır.

  Yurt dışından başvurular ise, ÖSYM'nin Aday Ä°ÅŸlemleri Sistemi internet adresinden bireysel olarak yapılır.

  Sınava katılmak isteyen adaylar, ilgili yılın YÇS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formundan oluşan başvuru evrakını, başvurma süresi içinde ÖSYM'nin web sayfasından edinebilirler. Kılavuz basımı ve dağıtımı yapılmaz.

  Adayların ister yurt içinden ister yurt dışından YÇS başvurularını yapabilmeleri için ilgili yılın kılavuzunun arka sayfasında verilen banka şubelerinden birine sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir. Sınav ücreti olarak, yurt içinden başvuran adaylar 75 TL, yurt dışından başvuracak adaylar 50 ABD Doları veya 40 Euro öderler. Sınav ücreti olarak özel çek, zarf içinde para, posta çeki vb. kesinlikle gönderilmemelidir.

  Başvuru süresi içinde yapılmayan başvurular ile ÖSYM'ye postayla gönderilen veya elden verilmek istenen başvurular kabul edilmez.

  Y.U. Numarasının Edinilmesi

  Yurt dışından başvuran adaylar ÖSYM'nin internet sayfasındaki Y.U. Numarası Edin” başlıklı alana giriş yaparak bu alandaki açıklamalar doğrultusunda Y.U. Numarası ile şifrelerini edinirler. Adaylar Y.U. Numarası ile şifrelerini sadece Aday Ä°ÅŸlemleri Sistemi adresinde yapacakları işlemler için kullanabilirler.

  Yurt içinden başvuracak adayların Y.U. Numarası almalarına gerek yoktur, bu adaylar başvurularını başvuru merkezine şahsen başvurarak yapabilmekte ve şifrelerini başvuru merkezlerinden alabilmektedirler. Y.U. Numarası ve şifre sadece bir kez edinilebilir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında, hem de adayın ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapılacak bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle saklanmalıdır.

  Sınav ücretinin yatırılması

  Yurt içinden (Türkiye'den) sınava başvuracak adaylar, sınav ücretini sınava başvurma süresi içinde, ilgili yılın kılavuzunun arka kapağında yazılı olan banka şubelerinden birine yatırırlar. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için ilgili banka şubesine gidip, T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, bu sınavın açık adı ile kaç TL sınav ücreti yatıracaklarını söylemeleri gereklidir. Sınav ücreti yatırılmadan başvuru yapılamaz.

  Yurt dışından sınava başvuracak adaylar, sınav ücreti olarak, ilgili yılın kılavuzunun arka kapağında yazılı olan banka şubesine gidip, T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, bu sınavın açık adı ile sınav ücreti olan 50 ABD Doları veya 40 Euroyuilgili banka hesap numaralarından herhangi birine yatırmaları gerekmektedir. Bankanın masraf olarak alacağı para bu miktarın dışında hesaplanmalıdır. Sınav başvuru ücretini Türkiye dışından yatıranlar, bu işlemi Türkiye dışındaki muhabir bir banka ve uluslararası işlem yapan bankalar aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Bankadan alınan dekont, adayın sınav ücretini yatırdığına dair belge olarak saklanmalıdır. Adayların gönderdikleri başvuru ücreti transfer edildikten ve hesaba aktarıldıktan sonra yatırılmış sayılır.

  DİKKAT: Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka bankadan ayrılmadan düzelttirmeleri gerekmektedir.

  Aday Bilgi Formunun Doldurulması

  Aday Bilgi Formundaki alanların doldurulmasına ilişkin açıklamalar sırasıyla ve aynı başlıklar kullanılarak aşağıda verilmiştir. Bu açıklamalar, ilgili yılın YÇS kılavuzunda da yer almakta olup, bu bilgiler ancak dikkatle okunduktan sonra aday bilgi formunu doldurma işlemine geçilmelidir. Formun doldurulması sırasında yapılacak olan yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olmakla beraber, aday bilgi formu dolma kalem veya tükenmez kalemle doldurulmalıdır.

  Kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, nüfus cüzdanında yer alan bilgiler değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan büyük harflerle yazılmalıdır. İletişim ile ilgili bilgi alanlarına, adaya ulaşılabilecek en güvenilir bilgiler yazılmalıdır. ÖSYM'nin adayla yapacağı bütün iletişim işlemlerinde bu bilgilerin kullanılacağı unutulmamalıdır.

  Aday Bilgi Formunun üzerinde açıklamalar ve dikkat edilmesi gereken bazı uyarılar bulunmaktadır. Aday Bilgi Formu, mutlaka bu uyarı ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra doldurulmalıdır.

  1. T.C. KİMLİK NUMARASI

  Adaylar bu alana T.C. Kimlik Numaralarını yazmak zorundadırlar. T.C. Kimlik Numaralarını bilmeyen adaylar http://tckimlik.nvi.gov.tr internet adresinden bu numaralarını öğrenebileceklerdir.

  2. ADI

  3. SOYADI

  4. BABA ADI

  5. ANNE ADI

  6. DOĞUM TARİHi

  7. CİNSİYETİ

  8. DOĞUM YERİ

  9. NÜFUSA KAYITLI OLDUĞU İL/İLÇE

  10. UYRUĞU

  11. SINAV MERKEZİ TERCİHİ

  Türkiye'de sınava girecek adaylar 060 Ankara, Almanya'da sınava girecek adaylar 911 Almanya/Köln işaretleyeceklerdir.

  12. SINAV YABANCI DİLİ

  Adaylar sınava hangi dilden gireceklerini bu alana işaretleyeceklerdir.

  13. GİRMEK İSTEDİĞİNİZ YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI

  İlgili yılın YÇS kılavuzunda verilen tablolardaki programlar ve bunların koşulları incelenmeli ve aday bu programlardan hangilerine girmek istediğini belirlemelidir. Girmek istenen programlar, en çok istenen program en başa gelmek üzere istek sırasına göre sıralanmalıdır. Girmek İstediğiniz Yükseköğretim Programları” kısmına, bu programlardan en çok 6 tanesinin tablolardaki kodları, istek sırasına uygun olarak her kutuya bir rakam gelecek şekilde yazılmalıdır.

  14. YAZIŞMA ADRESİ

  Adayların Fotoğraflı Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ile Sonuç Belgesi bu adrese postalanacağından adresin doğru ve eksiksiz olması önem taşımaktadır. Aday bu alandaki ülke kodunu ilgili yılın YÇS kılavuzunda yer alan Tablo-2′den bulmalı ve bu kodu ilgili alana yazmalıdır.

  15. ÜLKE TELEFON KODU VE TELEFON NUMARASI

  16. E-POSTA ADRESİ

  17. ADAYIN İMZASİ

  Başvurunun tamamlanması

  A – Yurt içinden (Türkiye'den) başvurular

  Yurt içinden (Türkiye'den) sınava başvuracak adaylar,

  1) Anne veya babalarının yurt dışında çalıştıkları yerleri ve çalışma sürelerini (işe başlama ve işten ayrılma) gösteren resmi makamlardan onaylı ve Türkçe tercümeli belgelerini,

  2) Ortaöğretiminin en az son üç yılının her biri ile ilgili olarak okullarından alacakları (her yılı ayrı ayrı olmak üzere) aldığı dersleri ve bunlarda sağladığı başarıyı (dersteki notunu) gösteren transkriptlerini (var ise onaylı tercümelerini),

  3) Kurallara göre doldurulacak ilgili yılın YÇS Aday Bilgi Formunu,

  ÖSYM'nin internet sayfasında belirtilen Başvuru Merkezine giderek görevliye teslim etmeli ya da ÖSYM'nin ilgili yıl için duyurduğu başvuru son tarihine kadar posta ile iadeli taahhütlü olarak ÖSYM'ye ulaştırmalı ve başvuru işlemlerini internet aracılığıyla Başvuru Merkezi görevlisine, ÖSYM'nin ilgili yıl için duyurduğu başvuru son tarihi mesai bitimine kadar yaptırmalıdır. Başvuru Merkezine adayın kendisinin gitmesi zorunludur.

  Adayın fotoğrafı Başvuru Merkezi görevlisi tarafından çekilerek internet aracılığıyla ÖSYM kayıtlarına aktarılmaktadır. Bu fotoğrafın cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.Sınav günü salonda görevli olan salon başkanı adayın kimliğini fotoğrafından belirlemede güçlük çektiği durumda, adayı sınava almayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

  Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Bilgi Formundaki bilgiler elektronik ortama aktarılmaktadır.Başvuru yapıldıktan sonra Başvuru Merkezi tarafından çıktı alınarak adaya verilecek Aday Başvuru Kayıt Bilgileri formu dikkatle incelenmelidir. Aday bilgilerinin doğruluğundan emin olmalıdır. Bilgilerde eksiklik veya yanlışlık var ise hemen Başvuru Merkezi Görevlisi uyarılarak eksik bilgi tamamlattırılmalı, yanlış bilgi düzelttirilmelidir. Bilgiler doğru ise form imzalanıp görevliye onaylaması için geri verilmelidir. Onaylanmış, fotoğraflıAday Bilgi Formu görevliden alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında gerekli olacağından saklanmalıdır.Başvuru Hizmet Ücreti olan 3,00 TL ise başvuru sırasında adaylar tarafından ödenmelidir.

  Yurt içinden sınava başvuran ve Başvuru Merkezine şahsen gitmeden postayla başvuru yapan adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

  Başvuru süresi içinde yapılmayan başvurular ile ÖSYM'ye postayla gönderilen veya elden verilmek istenen başvurular kabul edilmemektedir.

  B – Yurt dışından (Türkiye hariç) başvurular

  Yurt dışında yaşayan adaylar başvurularını, Aday Ä°ÅŸlemleri Sistemi internet adresinden başvuru süresi içinde yapmalıdırlar.

  Bu adayların başvuru işlemine başlamadan önce; aşağıdaki işlemleri tamamlamaları ve belgelerinin başvuru işlemi sırasında yanlarında bulunduğunu kontrol etmeleri gerekmektedir:

  1. Y.U. Numarası ve şifre

  2. Banka dekontu

  3. Dijital ortama aktarılmış fotoğraf

  Adayın, dijital ortamda bulunan fotoğrafı da Aday Bilgi Formundaki bilgilerle birlikte ÖSYM kayıtlarına aktarılmaktadır. Bu fotoğrafın cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.Sınav günü salonda görevli olan salon başkanı adayın kimliğinifotoğrafından belirlemede güçlük çektiği durumda, adayı sınava almayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra Aday Başvuru Kayıt Bilgileri formu yazıcıdan çıktı alınmalıdır. Bu formun bir kopyası sınavın bütün aşamalarında gerekli olacağından aday tarafından saklanmalıdır.

  Yurt dışından başvuru yapan adayların aşağıdaki belgeleri bir zarf içerisinde en geç ÖSYM'nin ilgili yıl için duyurduğu başvuru son tarihine kadar posta ile iadeli taahhütlü olarak ÖSYM'ye ulaştırmaları zorunludur.

  1) İlgili yılın YÇS Aday Bilgi Formu

  2) Son üç ay içerisinde cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf (Fotoğrafın arkasına ad, soyad ve T.C. Kimlik Numarası mutlaka yazılmalıdır.)

  3) Anne veya babalarının yurt dışında çalıştıkları yerleri ve çalışma sürelerini (işe başlama ve işten ayrılma) gösteren resmi makamlardan onaylı ve Türkçe tercümeli belgelerini,

  4) Ortaöğretiminin en az son üç yılının her biri ile ilgili olarak okullarından alacakları (her yılı ayrı ayrı olmak üzere) aldığı dersleri ve bunlarda sağladığı başarıyı (dersteki notunu) gösteren transkriptlerini (var ise onaylı tercümesini)

  5) Sınav ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu (Suret ve fotokopi kabul edilmez. Dekonta T.C. Kimlik Numarası mutlaka yazılmalıdır.)

  Bu belgelerden biri dahi eksik olduğu takdirde adayın internet üzerinden yapmış olduğu başvurusu geçersiz sayılmaktadır. İnternet aracılığıyla yapılmayan başvurular işleme alınmamaktadır.

  Posta ile gönderilen belgeler aynı zarf içinde olmak zorundadır. ÖSYM ayrı ayrı gönderilen belgeleri takip etme konusunda sorumluluk kabul etmemekte; bu belgeler belirtilen son teslim tarihine kadar doğru bir şekilde gönderilmezse veya bir öğrenci sınava giriş için gerekli olan koşulları herhangi bir şekilde yerine getirmezse, sınav başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Bu belgelerden birini kurallara uygun biçimde tamamlamış olarak zamanında ÖSYM'ye ulaştıramayanlar, YÇS'ye girmek için başvurmuş sayılmazlar. Bu tür eksik ya da zamanında ulaştırılmamış belgeler işleme konulmamaktadır.

  ÖSYM'ye gönderilen her belgeye adayın T.C. Kimlik Numarası”nın yazılması zorunludur. T.C. Kimlik Numarası yazılmayan belgeler ve dilekçeler işleme konulmamaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş