1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yazın Aşırı Sıcaklar Bünyeye Ne Gibi Zarar Verebilir

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında alevgiritli tarafından paylaşıldı.

 1. a

  alevgiritli Yeni Üye

  Yaz sıcaklarında Dikkat Edilmesi gerekenler.
  Yaz sıcakları bünyeye zarar verebilir
  Yaz sıcakları yatağa düşürmesin ,
  Yaz sıcakları sağlığınızı bozmasın


  Erciyes Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Günay, yaz mevsiminin insan sağlığı ile ilgili çeşitli sakıncaları beraberinde getirdiğini belirterek, "Sıcakların artması insan bünyesini doğrudan etkileyerek zarar verebilir" dedi.

  Yazın dehidrasyon ve çeşitli bulaşıcı hastalıkların oranında büyük artış görüldüğünü, kişinin hastalıklara karşı bazı basit tedbirlerlerle karşı koyabileceğini kaydeden Prof. Günay, serin tutacak, aşırı terlemeyi önleyecek, terin emilmesine ve buharlaşmasına imkan veren giyecekleri tavsiye etti. Prof. Dr. Günay, "Naylon ve benzeri kumaşların teri emme gibi özelliği yoktur. Bunların yerine pamuklu ve seyrek dokunmuş giysiler tercih edilmeli" dedi.

  SOĞUK SU İÇMEYİN

  Prof. Günay, yaz aylaranda aşırı terlemeden dolayı kaybedilen sıvıyı, soğuk su içerek gidermenin yanlış olduğunu vurguladı. Soğuk suyun hem boğaz ve mideye zararlı etkisi olduğunu, hem de refleks olarak terlemenin daha da artmasına sebep olacağını ifade eden Prof. Dr. Günay, "Suyu normal ısısında ve yavaş yavaş içiniz" dedi. Kolay bozulabilecek yiyecekler alınırken tazeliğine dikkat edilmesi ve bunların uygun sıcaklıkta muhafaza edilmesi gerektiğini belirten Prof. Günay, et ve süt gibi gıdaların buzdolabında bile rahatlıkla bozulabileceğini hatırlattı. Günay, "Et ve süt gibi gıda maddelerini ihtiyacınız kadar alın. Temiz olduğundan şüphe ettiğiniz gıdalardan da uzak durun" şeklinde uyarıda bulundu.

  Yaz sıcakları bünyeye zarar verebilir hakkinda aciklamalar Yaz sıcakları bünyeye zarar verebilir konusunda bilgiler.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Aşırı sıcaklar tansiyon ve kalp krizine bile neden olabiliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş