1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yazılı Olarak Uçurtma Yapımının Anlatımı

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Uçurtma nasıl yapılır yazılı anlatımına yer vereceğimiz konu sayesinde Uçurtma yapmanın inceliklerini öğrenebilirsiniz.

  Öncelikle güzel bir uçurtma yapmak için el becerinizin olması gereklidir gerisi sırasıyla gelecektir : Yapmanız gereken şey 4 adet 45 santimetre boyu olan 4 ila 8 milimetre kalınlığında ince çıtalar almanız kırtasiyelerde bulabilirsiniz bu çıtaları. Bir tane kendi tercihinize uygun renkte yağlı kağıt,ip hafif olduğu kadar sağlamda olmalıdır bu yüzden ibrişim doğru bir tercih olacaktır Yapıştırıcı, kurşun kalem, cetvel, makas ve keskin bir kesici alet, Uçurtmanızın uçabilmesi için gereken miktarda ip.

  Uçurtmamızın yapılışına öncelikle çıtaları birbirine bağlıyarak başlıyoruz.Kullandığınız çıtaların boyları eşit olmalıdır. Çıtaların iki ucunuda yontarak kavis verin. Çünkü açılan çentiklere ip bağlanması gerekmektedir.

  Daha sonra 4 çıtanın da orantılı bir şekilde ortasını işaretlemelisiniz. İşaretlediğiniz yerleri çakınızla , çıtayı çok inceltmeden hafifçe yontmanız gerekmektedir.İbrişim ipinizi yaklaşık 1.5 metre kadar kesin. Çıtaları ortadan bağlamak için kullanacağız ve orta noktaları üstüste gelecek şekilde yere serdiğimiz ipin üzerine koyun , çıtaları kaydırmadan ve ipi gergin tutarak çıtaların üzerine dolamaya başlayın. Bu şekilde Birkaç tur dolayın ve sonra çözülmesini önlemek için birden fazla düğüm atın. İplerde mutlaka belli bir miktar uzunluk kalmalıdır ki daha sonra denge sağlamak için kullanacaksınız.

  Son düğümü atarken doladığınız iplerin gergin olmasına dikkat edin. Şimdi kağıdınızı yere yayın ve iskelenizi ortadaki düğüm alta kalacak şekilde kağıdın üzerine koyun. kaymayı önlemek için yapıştırıcı ile iki farklı uçtan yapıştırın.

  Uçurtmanızın tam ortasında küçük bir delik açın. İpin her iki ucunu da bu delikten dışarı çıkarın. Şimdi de 80 cm kadar ibrişim ipinizden alarak çıtalardan herhangi birinin ucuna düğüm atmak suretiyle sımsıkı bağlayın.

  Kuyruk uzunluğu çıtaların boyundan 6-7 kat daha uzun olması gerekmektedir.Fakat şiddetli rüzgarda bu kuyruk dengesini bozabilir. Kuyruğu oluşturan ipin üzerine 2 santimetre ara ile 1.5 santimetre uzunluğunda kuyruğun tamamına yetecek kadar kağıt parçaları kesip yapıştırın. Kuyruk için herhangi bir sıradan ama naylonsu yada lateks torba da kullanabilirsiniz. Kuyruk ipinin bir ucunu , kuyruk dengesinin tam ortasına bağlayın.işte hepsi bu kadar uçurtmanız artık uçmaya hazırdır.
   
 2. S

  Sadem Yeni Üye

  uçurtma yapmak inanılmaz keyifli bir işlemdir.
   
 3. B

  Babet Yeni Üye

  Uçurtma yapmak çok keyifli bir işlem
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş