1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yaygın Yaz Hastalıkları

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Yaz dönemlerinde birtakım hastalıklar çok yaygın olarak görülmektedir. Bunlar arasında astım, kulak enfeksiyonu, gıda zehirlenmesi, hipertermi, el ve ayaklarda kabarcıklı döküntüler gibi hastalıklar yer almaktadır.

  Büyük yaşlardaki için en tehlikeli olan hastalık olarak karşımıza çıkan astım hava kirliliği, dumanlı ve sisli hava, artan polen miktarı gibi ortamlarda kalanlar için büyük tehlike arz eden ortamlar olarak bilinmektedir.

  Denize ve havuza giren insanların sayısındaki artış nedeni ile enfeksiyon kapma riskinde bir artış meydana gelmekte ve kulak enfeksiyonuna yakalanma riskinde genel bir artış görülmektedir. Kulak içine su kaçırmanız durumunda hemen kurutma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bunu bir havlu yardımı ile yapabileceğiniz gibi havlu ile temizleme işlemini gerçekleştirememeniz durumunda fön makinesinden yararlanarak da kurutma işlem uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

  Bakterilerin sevdiği sıcak ve nemli havalar yaz dönemlerinde olduğu için gıda zehirlenmeleri de bu dönemde kaçınılmaz olmaktadır. Yaşlı insanlar, çocuklar ve bağışlıklık sistemi zayıf kişiler gıda zehirlenmesi durumu ile en sık karşılaşan kişilerdir. Bunun önüne geçmek için yiyecekler tertemiz yıkanmalı ve buzdolabında saklanmalıdır.

  Sıcak çarpması hastalığı olarak bilinen hipertermi vücut ısısındaki artış ile belirti gösterir. Bitkinlik, aşırı terleme, güçsüzlük, mide bulantısı, baş dönemsi ve sersemlik belirtileri bu hastalıkta olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Çok sıcak saatlerde dışarıda bulunmamak alabileceğiniz en iyi önlem olarak bilinmektedir. Serin ortamlarda bulunmak ve gün içerisinde en az 8- 9 bardak su içmeniz gerekmektedir.

  Lyme kenesinin sebep olduğu bir hastalık olarak bilinen lyme hastalığı yaz ayalarında aktif görülen bir hastalık olup ağaçlık ve ormanlık alanlarda bulunduğunuz zamanlarda dikkat gerektirmektedir. Kene ısırması ile ateş, baş ağrısı, felç, eklem iltihabı, vücut ağrısı, deride tahriş, döküntü gibi belirtilerle hastalık seyrini devam ettirir. Ağaçlık ve yeşillik alanlarda vücudun açıkta kalan yerleri iyi bir şekilde kapatılmalıdır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Her mevsimin kendine göre problemleri mevcut, bu nedenle yapılması gerekenleri ciddiyet ile takip ediyorum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş