1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yavuz Çetin Biyografi-Yavuz Çetin Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Gece yarısı tüm hisler yüksekte

  Gizemli bir dünya düşlerimde

  Ay gökyüzünde kibarca parıldar

  Işığı esirgemez tohumlarından  Bırak ruhun erişsin yıldızlara

  Ait olduğu yere

  Zincirlerini kır

  Engel kalmasın önünde  Sen doğduğunda çok güçlü yaratıldın

  Kendini hatırla hiç kaybetme

  İstediğini alacaksın eninde sonunda

  Sadece sen varsın bunu unutma  Gecenin rengi gecenin rengi

  Uçuracak bizi rüzgarlar gibi... [/b]

  [​IMG]

  1970 yılında Samsun'da doğan Yavuz Çetin ilk enstrumanı curayla on yaşında tanışır. Muzik aletlerine olan ilgisi curadan sonra bağlama örenmeye başlamasıyla devam eder. Bir süre sadece müzik dinler ve bu süre zarfında elektrik gitar sesine hayran kalır. İlk olarak 1985 yılında akustik gitar ile tanışır ve ardından elektro gitarla calışmalarına devam eder.  Onyedi yaşında profesyonel müzik yaşamına geçişiyle birlikte hayatının akışını şekillendiren o çok sevdiği müzik üzerine yapar. Marmara Üniversitesi Müzik bölümüne girer. Üniversite hayatı boyunca da Elektro Gitarını elinden hiç bırakmaz. Çalıştığı grup Labirent ile katıldığı Yıldız Üniversitesi müzik yarışmasında birincilik ödülü alır. Üniversiteyi çalışmalarından dolayı bitiremez.

  1992 yılında İstanbul’da müzisyen dostları Batuhan Mutlugil Kerim Çaplı ve Sunay Özgür ile cover grubu olarak tanınan “Blue Blues Band” ı kurar. 1970 yılların Rock ve Blues parçalarının ağırlıkta olduğu çalışmaları sürdüren “Blue Blues Band” grubunda elektro gitar çalıp vokal yapar. Yaşamı boyunca 1960’lı ve 70 yılların Rock Blues müziklerinden etkilenir. Daha sonraları yaptığı beste ve söz çalışmalarına Rock ve Blues müziğinin ruhunu yansıtır. Jimmy Hendrix’i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan her zaman büyük bir keyif alır.  1990’lı yılların ortalarında Fuat Güner ile tanışmasıyla birlikte “stüdyo müzisyenliğine” başlar. Fuat Güner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. Gitarıyla eşlik ettiği albümler arasında ona “Talkbox” kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır. 1996 yılının ortalarında “MFÖ” grubuyla çalışmaya başlar. Grupla turnelere gider ve katıldığı tüm konserlere gitarıyla eşlik eder. Bir yandan bar müzisyenliğine devam eder.  1997 yılında ilk albümü için çalışmalara başlar. “İlk” adlı albümünü Stop Müzik’ten çıkarır. Albümünde yer alan ikinci albüm çalışmalarına da başlar.  2000 yıllarının sonlarında TMC Film Müzik ile anlaşır. Ve ikinci albümü “Satılık” için stüdyoya girer. Sözü 15 Ağustos 2001 tarihinde hayata veda eder.Ölüm nedeni olarak Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatmakta iken bir gece ansızın kaçarak evine gelir ve burada son albümünün hazırlarını tamamlar. Daha sonra arabasıyla boğaz köprüsüne gelir ve kendisini boğazın serin sularına bırakır.28 Yaşında hayata veda eder ve arkasında büyük bir dinleyicisini bırkarak.Onun için gitarın insanlarla konuşturan kişi olarak nitelendirilir.  Müzikle şekillenen yaşamı boyunca gitarını elinden hiç bırakmayan Yavuz Çetin “Yaşamak İstemem” ve “Oyuncak Dünya” isimli parçalara klip hazırladı.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  gitarı ağlatan adam. ruhu şad olsun.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş