1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yatsı Namazı Saat Kaça Kadar Kılınabilir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Günün son farz Namazı olarak bilinen yatsı namazı en son saat kaça kadar kılınabilir?
  İslam Dini kolaylık ve disiplin dinidir, bu nedenle Namazları vaktinde kılmak her daim iyidir, yine Namazların kılınabileceği vakitler vardır bunlarda mezheplere göre farklılık göstermektedir.

  Yatsı vakti ne zaman girer ne zaman çıkar?

  Hanefilerin esas aldığı görüşe ve diğer mezheplerin yorumuna göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Şafak o an kırmızımsıdır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak gerekir.

  Öte yandan yatsı Namazı için tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah'ın kutlu elçisi Hz. Muhammed (S.a.v) şöyle buyurmuştur ; Ümmetime zorluk olacağını düşünmesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim. Enes (r.a), Hz. Peygamber (S.a.v)'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (bk. a.g.e., II/12). Hz. Aişe (r.anha)'den de şöyle dediği nakledilmiştir:Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu:Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir.' Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır .
   
 2. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Dinimiz ne kadar çok kolaylık sağlıyor. Ne mutlu bizlere
   
 3. s

  sudenaz Yeni Üye

  Vakti girince kılmak en faziletlisi sonra bir şeyler oluyor kılamıyorsunuz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş