1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Bebeğin gelişimi ile ilgili bilgi sahibi olduğunuz sürece oyuncak seçiminizi en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bebeğinize oyuncak almaya kararlı iseniz öncelikle bebeğinizin içinde bulunduğu gelişim evresini göz önünde bulundurmanızı öneririm.

  Sevgili Anneler ve babalar Günümüzün bol seçenekli, bol reklamlı dünyasında çocuğunuzun gelişim düzeyine ve yaşına uygun, onu eğlendirirken geliştiren oyuncakları seçmekte zorlanıyorsanız, işte size yardımcı olacak birkaç pratik bilgi sunuyorum..

  0-1 yaş çocuklar

  0-1 yaş arası bebekler için duyu organlarını keşfedeceği şeylerle uğraşmak, çok önemlidir. Dolayısıyla 0-1 yaş arası bebeğinize oyuncak alırken; oyuncağın boyasına, ağırlığına, parçalanma riskine dikkat etmeniz gerekmektedir. Oyuncak seçimini yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta; bebeğin gelişimi itibariyle aldığınız oyuncağı ağzına sokmak isteyebilecek olmasından dolayı oyuncağın üzerindeki uyarı yazılarını dikkatlice okumanız gerekliliğidir. Oyuncak seçerken mutlaka oyuncakçıya danışın. Bebekler çok narin olduğu için ona alacağınız oyuncak; yumuşak ve hafif materyallerden oluşmalıdır. Ses çıkaran bir oyuncak seçerseniz sesi bebeği ürkütmeyecek kısıklıkta olmalıdır. Bebeğinizin boğazına, burnuna, kulağına kaçabilecek küçük parçaları olan oyuncak seçiminde bulunmamalısınız. Ya da seçeceğiniz oyuncağın bebeğin parmaklarını sıkıştırabilecek küçük delikleri olmamalıdır. Bebekler kendi yaptığı bir hareket ile etkileyebileceği oyuncakları severler. Çıngıraklar, bebeğin yatağına asabileceğiniz müzikli oyuncaklar, yumuşak toplar, çıngıraklı renkli halkalar, çıngıraklı diş kaşıyıcıları, sıktığında ses çıkaran kumaş kitaplar, bezden yapılmış renkli arabalar, bebeklerin ilgisini çekebilecek oyuncaklara örnektir.

  2-3 yaş çocuklar

  Bu yaş grubu çocuğa oyuncak alırken, albenisinden ziyade çocuğun gelişimini zenginleştirebilecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Sizin istek ve beğeniniz yerine çocuğun yaş ve gelişim düzeyi dikkate almalıdır. Oyuncak seçimini yaparken ambalaj üzerindeki 3 yaş altı uyarıları önemsenmelidir. Bu yaş grubu çocuklar için; bir bütünü parçalara ayırmak ve tekrar birleştirmek önem kazanmaya başlar. İnşa etmeye yönelik plastik küpler, iç içe geçen renkli bardaklar, tahta parçalı yap-boz lar, büyük parçalı arabalar, büyük bebekler, peluş oyuncaklar, sayfaları kalın resimli basit kelimelerin yer aldığı kitaplar ilgisini çeker. Mutfak setleri, tamir setleri, plastik ses çıkaran banyo oyuncakları, kova kürek takımları, yine bu dönemde çocuğun ilgisini çekebilecek oyuncaklardandır. Çocuğun küçük parçaları yutma riski bu dönemde de vardır, oyuncak buna göre seçilmelidir. Aynı şekilde oyuncağın yapımında kullanılan zehirli boyalar, kötü kokan plastikler son derece tehlikelidir, bu tür materyaller araştırılmalı, alacağınız oyuncakta mevcutsa alınmamalıdır.

  3-6 yaş çocuklar

  Bu yaş grubu çocuklar motor becerilerini tamamladıkları için öğrenmeye daha açıkltırlar. Kaşif ruhlu bu yaş grubu, kalem tutmaya, resim denemelerine, boyama kitaplarına, bol resimli kısa hikaye kitaplarına, yaşına uygun parça sayısı içeren yap-bozlara, üç tekerlekli bisiklete, scooter kullanmaya, doktor muayene setine, oyuncak hamurla yapılan yaratıcı çalışmalara, tamir ve mutfak setlerine, top ile yapılan aktivitelere, kızlar giydirebilecekleri oyuncak bebeklere, erkekler tamir edebileceği ya da birleştirebileceği parçalı arabalara, müzik enstürmanlarını çalmaya, yüzdürebileceği gemilere meraklıdırlar. Bu tarz oyuncak seçiminiz vereceğiniz en doğru karar olacaktır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş