1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yarıyıl Tatili öncesi velilere öneriler

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Öğrenciler tatili nasıl geçirmeli
  Yarıyıl tatilinde öğrenciler ne yapmalı
  Yarıyıl Tatili İçin Velilere Öneriler
  [​IMG]
  2011-2012 Eğitim Öğretim döneminin ilk yarısı 20 Ocak 2012 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler 20 Ocak Cuma günü karnelerini alacaklar. İkinci yarı yıl ilk ders zili 6 Şubat 2012 Pazartesi günü çalacak.Tatil süresince çocukları kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirerek, boş zamanlarını değerlendirerek, hem eğlendirmiş hem de dinlendirmiş oluruz.Uzman Psikolojik Danışman Yusuf ERASLAN tatil öncesi velilere bazı önemli tavsiyelerde bulundu.


  Okulların tatil olma tarihi yaklaşırken öğrenciler tatil ve eğlence planları yapmaya başlar. Dinlenme için yeterli uzunlukta olan bu tatil süresi, doğru kullanıldığında, düzgün planlandığında öğrenciye birçok fayda sağlayabilir. Doğal olarak bu planlama sadece çocuğun yapabileceği bir şey değildir. Bu konuda ebeveynlere bir takım görevler düşmektedir. Her şeyden önce her ne kadar çok sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söylesek de çocuğumuza verdiğimiz değer, bazen başarısına verdiğimiz değerin çok altında kalmaktadır. Aynı şekilde çoğu zaman ebeveynler, çocuklarının başarılarını kendi istekleri doğrultusunda, yani istedikleri halde olamadıkları veya yapamadıkları boyutta olmasını isterler. Hatta çocuklarının yetenek ve ilgilerine bakmaksızın meslek yönlendirmesi bile yaparlar. Doğal olarak böyle bir durumda, çocukta kendini ifade zorluğu, özgüveni eksik, başarısızlık yaşadığında bahane ya da suçlu arayan, hemen pes eden bir ruh hali oluşur.

  -Oysaki çocuğumuza değer vermek;
  -Onu anlamaya çalışmakla olur.
  -Sorun olarak yaşadığı şeyle alay etmemekle olur.
  -Olumlu değerler kazandırmak konusunda kararlı olmak ile olur.
  -Onu dinlemeyi öğrenmekle olur.
  -Ona verdiğiniz değeri ve onunla duyduğunuz gururu ona söylemekten çekinmemekle olur.
  -Hayır demesine izin vermekle olur.
  Böylece sınırlarını belirleyebilmesine yardım etmiş de olursunuz.

  Tatiller aile içi ilişkileri yakınlaştırma yönünden de önemlidir..Tatili anne babanın çocukla beraber geçirmesi aynı zamanda aile içi ilişkilerde olumlu ve onarıcı bir etki yaratmaktadır. Ebeveynler ve çocukların birlikte geçirdikleri ortak zamanlar çocuklarda "Önemliyim" duygusunu arttırır. Bu daha çok iletişim kurarak, özellikle de çocuk için önemli konularda konuşulmasına fırsat verir. Bu nedenle ailenin bütün fertlerinin özellikle de tatil dönemlerinde ortak zaman geçirmesi çok önemlidir.

  Ebeveynler bu aşamada şu konulara dikkat etmelidirler:
  -Çocuklarımızı herhangi bir neden olmadan, koşulsuz sevdiğimizi ifade edin.
  -Çocuğunuzun sorumluluk duygusunu arttırmaya çalışın.
  -Onlardan yapamayacakları işleri istemeyin.
  -Çocuklarınıza her zaman cesaret verin ve onları dinleyerek konuşun.
  -Çocuklarımızın karne sonuçları sadece ders başarılarını gösterir, bu sonuçlar kişilik analizi sonuçları değildir.
  -Alanında başarılı olmuş kişileri model almasını sağlayın.
  -Aynı şekilde karnenin çocuğumuzu aşırı övme veya yerme aracı olarak görülmemesi gerekmektedir.
  -Çocuklarınızın karne başarılarını uygun bir şekilde ödüllendirin.
  -Karnesinde zayıf notlar bulunan çocukların ebeveynleri bu durumu sakinlikle karşılamalıdır.
  -Ebeveynler bu durumda üzüntülerini çocuğa ifade edebilirler, fakat ifade, büyük tepkiler halinde olmamalıdır.
  -Çocuklarımızın okul arkadaşları ile olumlu ilişkiler kurmasını sağlayın. Özellikle yaşıtları veya çevrenizdeki başka kişiler ile çocuğunuzu kıyaslamayın.


  Onları yaşına uygun ve yapabileceği uğraşlara yönlendirin

  Kısacası; onları yaşına uygun ve yapabileceği uğraşlara yönlendirin. Özellikle tatilin ilk haftasında çocuklarımızın derslerden uzak kalarak dinlenmelerinde yarar var. Çocuklarınızla daha çok vakit geçirin, sohbet ederek kendisini ifade etmesini sağlayın. Çocuklarımızın tatil süresince dinlenmeleri, eğlenmeleri, okula gittikleri zamanlarda uğraşamadıkları hobileriyle ilgilenmeleri aynı zamanda kişisel gelişimleri ve ruh sağlıkları bakımından da önemlidir. Çocuklarınıza içinde huzur ve sevgi olan iyi bir aile ortamı hazırlayın. 14 dersi olan bir öğrencinin 4 zayıfı var ise, başardığı 10 ders üzerinden giderek, diğer dersleri de başarabileceğine olan inancımızı ifade etmeliyiz. Kısaca, kendine olan güvenini sağlayın. Uyku düzenlerini sağlayın. Ebeveynlerin çocukları üzerindeki beklentileri, onların kapasitelerine uygun ve kaldırabileceği oranda olmalıdır.
   
 2. y

  yeşil Yeni Üye

  Yarıyıl tatiline çocuklar çok yaklaştılar ve yarıyıl tatilini nasıl geçireceklerinin planlarını yapmaktalar
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş