1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yapay Zekanın Babası Kimdir?

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Yapay Zekanın Babası ünvanına sahip olan Alan Turing 1912'de İngiltere'de doğdu. Nazilerin gizli yazışmalarda kullandığı Enigma kodlamasını çözerek adından bahsettirmiş bu sayede savaşı İngiltere lehine çevirerek zaferin gelmesine önemli katkıda bulunmuştur. Matematik, kripto analitik, bilgisayar mühendisliği ve biyoloji alanlarında uzmanlığı ile çığır açmıştır.

  Alan Turing, ülkesine savaşı kazandıran kodlamaları geliştirdikten sonra 1952 yılında homoseksüel davranışları sebebiyle tutuklanmıştır. O zamanlar İngiltere'de eşcinsel olmak suç olduğundan Turing'e hapis yerine östrojen hormonu alma cezası verilmiştir. 1954'de Turing intihar şüphesiyle bir ısırık aldığı zehirli elma sebebiyle yaşama veda etmiştir. 2009 yılında İngiltere Başbakanı Brown, 2013'de İngiltere Kraliçesi Elizabeth 2, ülkesi ve insanlık tarihi için büyük başarılar göstermiş üstün zekalı bilim insanına gösterdikleri kötü muameleden ötürü özür dileyerek eşcinselleri onurlandırmıştır.
  Alan Turing.jpg
  Adına Enigma isimli bir film yapılmıştır. Apple logosunda ki ısırığın gerçek anlamı ölümünde saklıdır.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Kendisi ile ilgili bir bilgim yoktu suana kadar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş