1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yanık yarasında iyi gelen bitki nedir?

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında ayşe melek tarafından paylaşıldı.

 1. a

  ayşe melek Yeni Üye

  Yanık yarasına "zahter" bitkisi iyi geliyor
  Yanık yarasında zahter tedavisi
  Yanığa iyi gelen bitki zahter mucizesi

  Yanık yarasında iyi gelen bitki nedir?
  [​IMG]
  Amanos Dağları'nda yetişen "zahter" bitkisi yanık yaralarına merhem oluyor.

  Hatay yöresinde özellikle Amanos Dağları'nda yetişen ve kekiğe benzerliği ile bilinen ''zahter'' bitkisinin vücuttaki yaralar üzerindeki iyileştirici özelliği kullanılarak, yara örtüsü üretildi.
  Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile Romanya Ulusal Deri ve Tekstil Araştırma Geliştirme Enstitüsü tarafından yürütülen ortak çalışmayla, vücutta oluşan yara ve yanıklara karşı zahter bitkisinden, bazı maddelerin birleşimiyle yeni nesil bir yara örtücü biyomalzeme elde edildiği bildirildi.
  MKÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Kaya,yaptığı açıklamada, bölgede yoğun olarak bulunan ve antioksidan özelliğe sahip zahteri kullanarak ''Cilt Enfeksiyonlarına Karşı Uçucu Yağ ve Seolit ile Desteklenmiş Kollajen Biometaryallerin Elde Edilmesi Projesi''ni hazırladıklarını söyledi.
  Romanya ile iş birliği içerisinde hazırladıkları projenin TÜBİTAK tarafından da onaylandığını ifade eden Kaya, proje kapsamında zahterin de yer aldığı karışımla yara örtüsü ürününü geliştirdiklerini kaydetti.
  Kaya, ''Geliştirilen yara örtücü biyomalzemeyle cilt üzerinde oluşan yara ve yanıkların enfeksiyon kapmadan daha kısa sürede iyileşmesi sağlanıyor'' dedi.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Yınaklara iyi gelmesi için ne gibi işlemlerden geçmesi gerekiyor?
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Yanık ve Yaralar için propolisli krem kullanıyorum spreyle birlikte
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş