1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yalan Yere Yemin Etmek Günah Mıdır? Yemin Çeşitleri Nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Yalan yere yemin etmek ile ilgili hadisleri sizlerle paylaşarak yazıma başlangıç yapmak istiyorum. Ardından da yemin çeşitleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

  Yalan yere yemin etmek hakkında Âyet-i Celîle:

  “Allah'a olan ahidlerine ve yeminlerine bedel (küçük bir menfaat) satın alanlar için âhirette hiç bir nasib yoktur. Allah kıyâmet günü onlara itibar etmez, nazar-ı ilâhîden mahrum kılar. onları temize çıkarmaz. Onlar için elem verici azab vardır.” (S. Âl-i İmrân 77)

  Hadis-i Şerif:

  “Kim bir müslümanın malını almak için yalan yere yemin ederse Kıyâmet gününde ilâhî gazaba uğramış olarak huzur-u ilâhîye getirilir .” (Abdullah b. Mes'ud R.A.)  Hadis-i Şerif:

  “Her kim yalan yere yemin ederek müslümanın malını elinden alırsa Allahü Teâlâ ona Cennet'i haram, Cehennem'i vâcib kılar”... «Yâ Rasûlallah, değersiz bir şey olsa da mı?» sualine Rasûlüllah S.A.V. “Misvak ağacından koparılmış bir dal olsa da...” buyurdu.

  Yemin çeşitleri yemin- i gumus, yemin- i lağıv ve yemin- i münakidedir.

  Yemin- i gumus: Geçmiş olan bir şey hakkında bile bile yemin etmek demektir. Bu yemini eden kişi çok büyük günaha girer. Günah yeminin kendisi olduğu için bu yeminin kefareti yoktur.

  Yemin- i lağv: Geçmişte herhangi bir şey olduğunu veya olmadığını zannederek vallahi bu iş olmuş veya olmamış diye yemin ettikten sonra yanılmış olduğu anlaşılan yemindir.

  Yemin- i münakide: Kişinin belirli bir iş hakkında ben falanca işi yapacağım ya da yapmayacağım diye ettiği yemindir. Bu yemin bozulması için kefaret gerekmektedir. Bu yeminin kendisi günah olmamasına rağmen bozmada günah işleme eylemi gerçekleştirilmiş olur.

  Cenabı Hak (azze ve celle)Maide süresinde''Allah sizi rastgele yeminlerinizden dolayı sorumlu tutmaz.Fakat bile bile yaptığınız yeminlerden ötürü sizi sorumlu tutar''buyurmuştur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş