1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Yahyapaşazade Malkoçoğlu Bali Bey Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Osmanlı Beylerinden Yahya paşazade Malkoçoğlu Bali Bey Ne Zaman Nasıl Öldü? Muhteşem Yüzyıl dizisinde Burak Özçivitin canlandırdığı Malkoçoğlu Bali Bey karakteri, pek çok kişinin severek izlediği bir isim. Tarihte pek çok başarıya imza atmış değerli bir beylerbeyidir.

  Özellikle Fatih Sultan Mehmet döneminde başarılarıyla tanınmış olan Malkoçoğlu ailesine mensup olan Bali bey, Malkoçoğlu Yahya Paşanın oğludur. Tarihte koca Bali Paşa şeklinde de anılan Bali bey, Fatih Sultan Mehmetin kurduğu Saray üniversitesinde yetişmiştir.

  [​IMG]
  Tarihte Kanuni ile aynı yaşta olduğu söylenen Bali bey, tıpkı dizdeki gibi cesur, sadık ve korkusuz bir kumandan olarak bilinir. Özelikle Lehistan üzeirne yaptığı 40000 kişilik seferi tarihteki en büyük ikinci seferdir.

  Malkoçoğlu Bali bey sarayda hareme hiç girmemiş bir isimdir. Yani dizideki gibi Mihrimah Sultanı bırakın, hç bir saray eşrafını görmemiş bir isimdir. Kanuninin musahipliğini yapması da dizide eklenen bir olaydır.

  Malkoçoğlu Bali bey, 1480 yılında eceli ile ölmüştür. Mezarı Bursa-Yenişehirde Balibey camii avlusundadır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Malkoçoğlu Yahya Paşa'nın oğludur. İkinci Bayezit'in kızı Aynişah sultanın kızıyla evlidir. Mehmet Bey adında bir oğlu vardır.

  Kanuni'nin Gazi Bali Bey'e fermanı

  Mohaç Meydan Muharebesinde, Macar ordusunu arkadan çevirerek onu tamamen mahveden Semendire sancakbeyi Gazi Bali Bey, Mohaç harbinden yıllar sonra sancakbeyliği alameti olarak kendinde mevcud olan iki tuğun üçe çıkarılmasını rica ederek, Padişah’dan bir tuğ daha istemişti. Terfi ve terakkinin muayyen yaş, kıdem ve hizmet mukabilinde olduğunu bilen Kanuni, Gazi Bali Bey’e şu mektubu yazmıştır:
  “ Yadigârım ve muhterem lalam Gâzi Bâli Bey!
  Berhudar olasın, yüzün ak olsun. Bizden bir tuğ dâhi arzu eylemişsin. Henüz bir tuğ zamanı değildir. Sana Muhammed Mustafâ’nın sallallahü aleyhi ve sellem fetih tuğunu verdik. Bu ihsân üzerine iyilik olmaz. Bunun şükrünü bilip yerine getiresin. Bilesin ki bey olmak iki kefeli terazidir. Bir kefesi Cennet, bir kefesi Cehennemdir. Bir adaletle hükmetmek, yetmiş yıllık ibâdetten efdâldir. Âhireti hatırdan çıkarmayasın. Serasker olduğun yerlerde ve hükmünün geçtiği mahallerde bir kimseye zulüm ve düşmanlık etmekten şiddetle sakınasın, Âhirette bize hitâb olunursa, senin yakana yapışırım. “Ol vilâyetleri kılıcımla fetheyledim” demeyesin. Memleket, Allahü teâlâ hazretlerinindir. Dikkat edip, nefsine gurur getirmeyesin. Feth olunan kalelerin malve erzakını hep beyt-ül-mâl için almışsın. Buna rızâ-yı hümâyûnum yoktur. Beşte birini alıp, geri kalanını İslâm askerlerine dağıtasın. İslâm askerlerinin ihtiyarlarını baba, orta yaşlılarını kardeş ve gençlerini oğul bilesin. Babalara hürmet edesin, oğullara şefkat gösteresin. İslâm askerine hiç bir veçhile zorluk çektirmeyesin. Nimeti bol veresin. Eğer hazînen tükenirse, buraya bildiresin ki, sana bir-iki bin kese göndermekten aczim yoktur. Halkın fakirlerini, rencide ettirmekten şiddetle kaçınasın ki, bizim halkımızı rahat görüp, küffâr halkı imrensinler. Meyl ve muhabbetleri bizim tarafa olsun. Bir kimseyi hizmetinde kullandığın zaman da sakın evvelki hâline îtimâd etmeyesin. Çok kimseler vardır, elinde fırsat olmadığı zamanda zâhidlik ve iyilik yüzü gösterip, eline fırsat geçtiği zaman Fir’avn ve Nemrûd olur. Ol kimseleri tecrübe edip göresin. Eğer evvelki hâli son hâline uygunsa, hizmetinde kullanasın.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Osmanlı döneminde eceliyle ölen sayısı parmakla sayılacak kadar az sanırım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. b
  Yanıtlar:
  2
  Okunma:
  1.710

Sayfayı Paylaş