1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

YaCy Arama Motoru Nedir?

Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Arama Motoru YaCy nedir
  Yacy arama motoru

  YaCy Yeni Arama Motoru

  Google'ın arama piyasasındaki imparatorluğunu yıkmak için açık kaynak kodlu, hem internette hem de intranetlerde (dahili ağlarda) çalışan bir arama motoru meydana getiriyor. Bu yeni arama motorunun adı YaCy..

  YaCy, merkezi bir sunucuya bağlanmak yerine eşten eşe bağlantıları esas alıyor. Kullanıcılar, bu iş için bir yazılım indiriyor. Bu sayede hiçbir arama sonucu, merkezi sunucularda arşivlenmiyor ve incelenmiyor. YaCy proje lideri Michael Christen, bir açıklamasında şunları söylüyor:

  "İnternette yaptıklarımızın çoğu bir aramayı içeriyor. Bu, bizimle aradığımız bilgi arasındaki vazgeçilmez bir bağlantı. Böylesine vazgeçilmez bir işlev için birkaç büyük şirkete güvenemeyiz ve gizliliğimizi onlara açamayız." "YaCy'nin ücretsiz araması, arama denetimini tekrar bize, kullanıcılara veriyor."

  "Hizmetlerin merkezi bir şekilde denetlenmesi fikrinden ayrılıyoruz. Bunun yerine bağımsız olmanın önemini anlıyor ve tek bir başarısızlık noktasına sahip olmayan bir altyapı meydana getiriyoruz."

  1. sürümüne ulaşan yazılım şu an yayınlanmış bulunuyor. YaCy, şimdiye dek 1.4 milyar belgeyi indekslemiş ve 130.000 arama gerçekleştirmiş.


  [​IMG]
  YaCy ağının görüntüsü  alıntı:CHIP
   
 2. F

  Fıstık Yeni Üye

  Yacy arama motoru hepimize hayırlı olsun :)
   
 3. A

  Ahmet Usta Misafir

  merhaba,
  YaCy arama motorunun şuandaki işlevselliği ve kullanım oranı nedir?
  Google a alternatif büyüme ve gelişiim potansiyeli var mı?
  Ahmet
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş