1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

xıalıne gs 50 ml ağız spreyi

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında bluesim tarafından paylaşıldı.

 1. b

  bluesim Yeni Üye


   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  [​IMG]

  Ağız ve Diş Sağlığı » Nemlendirici Ağız Spreyi


  XIALINE GS [ 50 ml'lik Ağız Spreyi ], İthal, Beşeri bir ilaçdır.

  FORMÜLÜ :
  XIALINE® GS 50 ml ; etken maddeler olarak 0,92 mg/ml xanthan zamk, 2 ppm sodyum florür, yardımcı maddeler olarak; 0,02 gr/ml sorbitol ve 50 ml distile su içerir. XIALINE® GS tükürük bezlerinin çalışma bozukluğundan kaynaklanan ağız kuruluğu (hiposalivasyon veya kserostomi) durumlarında kullanılır. Kserostomi durumunda yeme ve yutma zorluğu ile gece boyunca hoş olmayan ağız kuruluğu hissi olabileceğinden dolayı, XIALINE® GS bu tür şikayetleri azaltmada kullanılabilecektir. Tükürük akışının azalması dişlerin, diş çürüklerine karşı korunmasında da bir azalma olmasına yol açacaktır. Kserostomi den kaynaklanan yüksek diş çürüğü riski olan hastalarda sürekli florür uygulanmasına başvurulması önemle tavsiye edilir. Bu yüzden XIALINE® GS dişleri korumak için yeterli düzeyde güvenli, düşük konsantrasyonda florür içermektedir. XIALINE® GS yumuşak ağız dokusunu nemlendirir

  ENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanıldığı Durumlar, Hastalıklar ) :
  Baş-boyun bölgesindeki ışın tedavisinden sonra, ilaç kullanımının yan etkisi olarak veya renal hastalıklarda (özellikle de diyaliz tedavisinde), ortaya çıkabilecek her oral kuruluk durumunda kullanılabilir. XIALINE® GS ayrıca doğum sürecinde, kısmi anestezi ile yapılan cerahi müdahaleler esnasında vs. ortaya çıkabilecek geçici oral kuruluk durumunda da kullanılabilir.

  KONTRENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanılmaması Gereken Durumlar ) :
  Formülde yer alan maddelerden herhangi birine karşı hassasiyeti olan kişilerde kullanılmamalıdır

  UYARILAR / ÖNLEMLER :
  XIALINE® GS, sorbitol içermektedir. Bu şeker insan vücudunda glukoza dönüştürebilir. Diyabetlilerin bu şekere dikkat etmeleri gerekmektedir. XIALINE® GS'in içerisinde Sorbitol konsantrasyonu 20 gr/lt' dir. XIALINE® GS, başka ağız gargaraları ile eşzamanlı kullanıldığı taktirde tuz tortulaşması ortaya çıkabilir veya solüsyon daha da yapışkan bir hal alır. Bu durum farklı ağız gargarası veya ağız suyu ile çalkalanmak sureti ile önlenebilir. XIALINE® GS, hamilelik esnasında çocuk için herhangi bir risk olmaksızın kullanılabilir. Emzirme döneminde bebeğe zarar vermez. Ayrıca sürüş kabiliyeti ve makine kullanma yeterliliği üzerinde etkili olduğuna dair bir bilgi ve uyarı yoktur. Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyunuz kullanmakta olduğunuz ilaç var ise muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.

  YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
  BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA VE SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRK İLAÇ ADVERS ETKİLERİNİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME MERKEZİNE (TADMER) BİLDİRİNİZ.

  İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER :
  ·Anti-potasium ile beraber Dijital preparatları alınıyorsa kandaki potasyum seviyesinin düşmesi kalp glikozidlerinin toksik etkilerini artırabilir. ·Potasyum atılımına neden olan diüretiklerle Anti-potasium'un birlikte kullanımı hipopotasemi riskini artırır. ·Anti-potasium, tetrasiklin içeren ilaçların etkinliğini azaltır. Bu ilaçlardan herhangi biri ile beraber Anti-potasium kullanılıyorsa en az 2 saat ara ile alınmalıdır. ·Antikolinerjikler barsak motilitesini değiştirdikleri için yan etki riskini artırırlar.

  DOZU VE KULLANIM ŞEKLİ :
  Ağzınızı XIALINE® GS (sprey) ile iyice nemlendiriniz. Sıvıyı dil hareketleri ile yaydırınız ve kalanını yutunuz (yemek borusunun tıkanmasını önlemek için). Bu işlem ağız tekrar kuruduğunda veya her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır. Kutuyu kullanmadan önce iyice çalkalayınız
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş