1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Windows ve Linux'un Aynı Bilgisayara Kurulumu [Resimli Anlatım]

Konu, 'İnternet' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sare Yeni Üye

  Windows ve Linux'un Aynı Bilgisayara Kurulumu;


  Linux kurmak isteyip, Windows'u çok ararım ben diye korkanların en büyük sorunu "aynı bilgisayara Windows ve Linux kurulur mu" olmuştur. İşte cevap, EVET KURULUR, hemde sorunsuz çalışır. Hatta açık kaynaklı muhteşem boot yükleyici yazılım "GRUB" sayesinde bilinen tüm linux dağıtımlarını ve windows'u aynı bilgisayara yükleyebilirsiniz. Yeterli alanınız varsa bu mümkün. Tabi biz şimdilik abartmadan, bir adet Windows ve bir adet Linux dağıtımını aynı bilgisayara nasıl yüklüyoruz ona bakalım. Linux dağıtımı olarak Ubuntu ve Suse'yi seçtim. İlerde başka bir dağıtım da popülerleşirse onu da anlatırım ancak unutmayın temelde yapacaklarımızın birbirinden farkı yok.

  Temel olarak Windows kurulu bir bilgisayara, ikinci bir işletim sistemi kurabilmek için, windows'un kurulu olduğu bölüm dışında farklı bir bölüme ihtiyacımız var. Windows'un C:'ye kurulu olduğunu varsayarak, C: dışında bir bölümü Linux için seçmeliyiz. Burdaki bilgilerin yok olacağını unutmayın.

  Burada F: Sürüsücüsüne kuracağız.

  [​IMG]

  Windows içerisinden,

  start>mycomputer[sağtuş]>manage

  başlat>bilgisayarım[sağtuş]>yönet


  diyoruz

  [​IMG]
  Karşımıza Bilgisayar Yönetimi "computer management" çıkıyor.


  [img width=500 height=355]http://img154.imageshack.us/img154/6281/untitled35fcgx2.gif[/img]

  Burada, soldaki menüden Disk Yönetimi "Disk Management" ın üzerine bir kez tıklıyoruz ve sağ tarafta mecvcut disklerim görüntüleniyor. Bakın burada C: F: ve D: (CD ROM) görünüyor. Biz F:'ye linux kuracaktık.[/b


  [img width=500 height=331]http://img154.imageshack.us/img154/8500/untitled41wbvc0.gif[/img]

  Bu yüzden F: diskinin üzerine sağ tıklıyoruz ve "delete partition" bölümü sil diyoruz. Dikkat: Bu diskteki bütün veriler kaybolur


  [img width=500 height=331]http://img215.imageshack.us/img215/7356/untitled55pykd8.gif[/img]

  Netekim Windows'da soruyor, Bu diskteki veriler silinecektir, devam etmek istiyor musunuz? Evet diyoruz. Çünkü bu bölümdeki verileri yedekledik ve ya zaten hiçbir veri yoktu. Linux kuracağız o bölüme.

  [​IMG]

  Şimdi karşımıza şu görüntü çıkıyor. Türkçesi, eskiden F: olan bölümüüz şu an "boş alan" olarak görünüyor.


  [img width=500 height=327]http://img209.imageshack.us/img209/6931/untitled74ckzb6.gif[/img]

  Windows üzerinde yapacaklarımız bu kadar.


  "Diskleri Bölümleme" adımına geldiğimizde, biz daha önce windows'dan bir bölümü sildiğimiz için, artı bir seçenek çıkıyor karşımıza. "use the largest continuous free space" Yani en büyük boş alanı kullan, bizim daha önce Windows üzerinden sildiğimiz bölümden bahsediyor. Onu silmemizle "free space/un allocated space" yani boş alan/bölümlenmemiş alan olmuştu.


  [img width=500 height=374]http://img209.imageshack.us/img209/9434/untitled115enhn2.gif[/img]

  Tabii ki bu seçeneği seçip, kurulumu Ubuntu kurlumundanda anlatıldığı gibi devam ettiriyoruz. Kurulum tamamlandığında bilgisayarımız şu şekilde açılmaya başlayacak: Aşağı yukarı ok tuşları ile hangi işletim sistemini seçersek o açılacak.


  [img width=500 height=291]http://img220.imageshack.us/img220/4578/grub9ygii1.png[/img]

  Windows'un Yanına Suse kuralım şimdi de. Aynen Ubuntu'da olduğu gibi Suse CD/DVD mizi takıp yeniden başlatıyoruz. Suse kurulum ekranı karşımıza çıkıyor. İkinci seçenek olan "installation" diyerek devam ediyoruz


  [img width=500 height=375]http://img220.imageshack.us/img220/9418/untitled137ggxx8.jpg[/img]

  Bir takım işlemler yapıyor kendi kendine... <div>
   
 2. S

  Sonbahar Yeni Üye

  3.üncü resmi yenilersen sevinirmm
   
 3. Nursena

  Nursena Admin

  Bunun için sanal sunucularda kurulabiliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş