1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Vitiligo Nedir, Kimlerde Görülür?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Derimize renk veren pigment olarak bilinen melanosit hücreleri çeşitli nedenlerle zaman zaman pigment üretemez. Pigment yetersizliği sonucunda deride yama gibi leke oluşumları meydana gelir. Süt gibi beyazlıklar şeklinde oluşan bu lekeler süt kadar belirgin olup farklı büyüklüklerde karşınıza çıkabilir. Kimi zaman farklı iki üç medeni para büyüklüğündeki gibi deride meydana gelen bu hastalık el, koli, bacak ve yüz bölgesinde ya da genital bölgede sıklıkla görülebilir. Toplum içerisinde her yüz kişinin % 1,5'unda görülen vitiligo hastalığı ortaya çıkma yaşı farklı olup koyu tenli kişilerde daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

  Vücutta melanosit hücrelerinin azalması sonucu pigment üretilememesi durumu kimi araştırmacılara göre genlerde çıkan bazı bozukluklar sonucu ortaya çıkan bu hastalık ayrıca güneş yanması, stres, bazı hastalıklar, kalıtsal faktörler ve çarpma sonucunda da hastalık ortaya çıkabilmektedir.

  Kimi zaman vücutta süt gibi kaplayan beyazlama belirtileri görülebildiği gibi hastalığın seyri zaman zaman değişkenlik gösterebilmektedir. Bu hastalarda bir süre sonra pigment kaybı durmaktadır. Hastalık ilerlediği sürece ten rengi aynı renge dönmez. Pigment miktarı sadece sabitlenebilir.

  Tedavi aşamasında amaç melanosit hücrelerinin çalışmasını normale döndürmekten geçmektedir. Bazı ilaç ve krem kullanımları ile hastalık tedavi edilmeye başlanır. Son senelerde ultraviyole ışınlarından yararlanarak da tedavi aşamasına geçilebilmektedir. Bu tedavi yönteminde en az 10 seanslık bir tedavi süreci uygulaması gerçekleştirilir.

  Krem tedavisinde yüze yapılan uygulamalarda dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü kimi zaman yan etki belirtileri ile karşı karşıya kalınabilir. Bu hastaların aynı zamanda güneş ışığına da dikkat etmesi gerekmektedir. Hastanın yaşı, maddi durumu, hastalık şiddeti göz önüne alınarak tedavi sürecine başlangıç yapılır. El ve ayak bölgesinde geç iyileşme görülür, yüz bölgesinde çabuk sonuç alınır.
   
 2. Netice

  Netice Yeni Üye

  İnsan estetiği çok önemli bir durumdur kadın erkek fark etmiyor her hangi bir sorunda insanın ruhsal yapısında değişimler meydana geliyor.
   
 3. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Kimileri bu hastalığı taşıdığından dolayı giyimlerinde bile kapalı giyim ürünleri tercihinde bulunabilmektedirler. Sanki bu lekeleri bir suçluymuş gibi üzerinde taşıyormuş hissi ile kendilerini kapalı ortamlara kapatan kişiler bile bulunabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş