1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Vatandaş olarak devlete karşı sorumluluklarımız nelerdir?

Konu, 'Sosyal Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak devlete karşı sorumluluklarımız ve görevlerimiz nelerdir?
  Vatandaş olarak devlete karşı sorumluluklarımızı dört ana maddede ele alacak olursak, Seçme ve seçilme hakkı, Kanunlara, yasalara kısaca kurallara uymak, kazandığımız maldan vergi vermek ve vatan için Askerlik yapmak.

  Vatan Bayrağı.jpg
  - Seçme ve seçilme hakkını yerine getirmek

  İçimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili, ahlaklı kişileri belirleyebilmek ve her daim ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getirmeliyiz. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçime katılabilirler. Sadece er ve erbaşlar ile askeri lise öğrencileri ve hükümlüler oy kullanamazlar.

  - Kanunlara (Yasalara ) Uymak

  Toplumun huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve devamlılığının sağlanabilmesi için kanunlara uymak gerekir..

  - Kazancının Vergisini Vermek

  Vergi Nedir?: Devletin vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için, gelirine göre vatandaşından aldığı belirli bir miktar ücrete denir.
  Kaliteli bir hayat yaşamak, daha iyi hizmetler alabilmek içim vatandaş olarak vergimizi düzenli olarak vermemiz gerekmektedir.

  - Askerlik görevini yapmak

  Devletin varlığını devam ettirebilmesi için, kendisine yönelik her türlü tehlikeye karşı hazır olabilmesi ve vatanı savunmak için ordu oluşturulur.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek 20 yaşına geldiğinde ordumuza faydalı olabilmek için temel bilgileri askerlik bilgilerini eğitimini alır.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Evet son derecede önemli noktalar bunlar vatandas olarak bizlerin sorumluluklari ancak devletinde vatandaslarina olan sorumluluklarini unutmamasi gerek..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş