1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Vaşak ve Özellikleri

Konu, 'Hayvanlar Alemi' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Kedigiller grubundan olan vaşakların adını küçüklüğümde ilk duyduğumda o da ne diye tepki verdiğimi hatırlıyorum. Hatta nasıl öğrendiğimi anlatsam gülersiniz. Babamla isim, bitki, hayvan oyunu oynuyorduk. V harfi ile hayvan yok baba dedikçe var diyordu. Daha 3. Sınıfa giderken oynuyorduk bu oyunu. O zamanlar nereden bilebilirdim ki vaşak ne demek. Gelin hep beraber öğrenelim bu hayvanın özellikleri nelermiş?
  [​IMG]
  Kediye benzeyen bu hayvanlar ortalama bir kedi ağırlığının tam 5 katı ağırlığına sahiplerdir.

  En iri vaşaklar 30 kilo ağırlığındadır.

  Kulakları uzun ve uçları tüylüdür.

  Kış aylarında tüm vücutları tüylerle kaplıdır.

  Patileri geniş olan bu hayvanlar bu özellikleri ile karada yaşamaya adepte olmaktadırlar.

  Afrika’da yaşayan vaşaklar Afrika’da yaşayan diğer hayvanlar arasında en hızlı hareket etme özelliğine sahip hayvanlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu bölgedeki en tehlikeli hayvanlar arasında yer almaktadırlar.

  Engebeli alanlarda ve genel olarak çamlık alanlarında yaşamaktadırlar. Açık ormanlık araziler en rahat yaşayabilecekleri alanlar arasında yer almaktadır.

  Çok iyi bir yüzücü olan bu hayvanlar ördek, kar tavşanı, kemiriciler, balık ve genelde yerde gezen kuşları avlayarak beslenirler. Gündüz avlanmayı tercih ederler.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Vaşak ile ilgili bu bilgilerden dolayi tesekkurler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş