1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Varis gittikçe yaygınlaşan hareketsiz hayat tarzından kaynaklanan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Egzersizin ihmal edildiği bir hayat tarzında kilo alımı kaçınılmazdır. Bunun sonucu olarak da kan dolaşımının zayıflamasıyla sonuçlanır. Bunların ikisi de varis oluşumuna neden olmaktadır.

  Varis yaşlılarda daha sık görülür; ama gençlerde de rastlanabilmektedir. Yavaşlayan kan dolaşımı, damar duvarlarının incelmesi meydana gelir. Bunun sebebi ise egzersiz eksikliğidir.

  Yaşlılıkta varis riskini önemli ölçüde azaltmak için yapılabilecek şeyler şunlardır?

  *Egzersiz
  Varis oluşumu riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu egzersizlerin yalnızca kalp hızınızı ve kan dolaşımınızı artıracak hareketler içermesi yeterlidir. Hafif gezintilere ya da canlı yürüyüşlere çıkmak bu egzersiz için yeterli olacaktır.

  *Kan Dolaşımı
  Damarlar içindeki küçük kapakçıklar verimli çalışmadığında kan geriye doğru akmaya başlayarak varis oluşumuna neden olur. Bacaklarınıza masaj yaparak ya da masaj yaptırarak kan dolaşımını iyileştirir ve rahatsız edici şişmeleri önleyebilirsiniz.
  Oturarak ayak bileklerinizi hafifçe döndürme; dizlerinizi bükme; beş saniye tutup bırakma gibi hareketlerle kan dolaşımınızı normale döndürebilirsiniz. Doktorlar bacaklarınızı en az otuz dakika boyunca yatağınıza uzanarak ve bacaklarınızı duvara dayayarak dinlendirmenizi önermektedir.

  Uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmak kan dolaşımına yardımcı olmaktadır. Ayaklarınızı ve bacaklarınızı altına bir çift yastık koyarak yüksekte tutarak kan dolaşımınızı arttıracak ve şişmeyi engelleyebileceksiniz.

  *Kilo Vermek

  Fazla kilolar damarlar ve bacaklar üzerindeki basıncı artışına ve kan dolaşımını azaltarak varis oluşumuna neden olmaktadır. Kilo vermek sadece damarlar üzerindeki basıncı azaltmanın yanı sıra aynı zamanda eklem üzerindeki basıncı da azaltmaktadır.

  *Zencefil

  Zencefilin iltihap önleyici özelliğiyle ağrıyı, şişmeyi ve rahatsızlığı azaltmaktadır. Ayrıca kanı seyrelterek dolaşımı artırabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş