1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Van Hüsrev Paşa Camii Nerede?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Van Hüsrev Paşa Camii Tarihi, Hüsrev Paşa Camii Nerededir
  [​IMG]
  Eski Van şehrinin Orta kapı mahallesinde yeralan 444 yıllık Hüsrev Paşa Camii'nde herhangi bir hasar meydana gelmedi. 1567 yılında Van Beylerbeyi Koca Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan camide deprem nedeniyle herhangi bir yıkım yaşanmadı.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Eski Van şehrinin Orta kapı mahallesinde yer almaktadır. Caminin kapısı üzerindeki kitabeye göre cami, 1567 yılında Van Beylerbeyi Koca Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır.

  Hüsreviye ve Kurşunlu cami olarak da anılmaktadır. Camii, medrese, sübyan mektebi, imaret, türbe, hamam ve hanın bulunduğu külliyeden sadece cami ve minaresi onarılarak günümüze taşınabilmiştir. Bunlardan biri büyük ölçüde Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenmektedir. Diğer bir görüş ise Selman adında bir mimarın olduğu yönündedir. Cami kare planlı olup üzeri kubbe ile örtülü caminin kuzeyinde, beş gözlü bir cemaat yeri bulunmaktadır. Kuzey cephede kemerli bir girinti içerisinde kapı açılmıştır, kapının bulunduğu kuzey cephe ile diğer cepheler pencereler açılarak yapıya hareketlilik kazandırılmıştır. Kuzeybatı köşede minaresi bulunmaktadır. Minare kare kaideli, silindirik gövdeli tek şerefeli minareler grubundadır. Kahverengi ve beyaz renkli ahlat taşı malzeme ile inşa edilmiştir. İç mekânda bulunan çok değerli çiniler günümüzde mevcut değildir. Türbesi günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş