1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Uzaydan Türkiye Canlı

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Gök Bilimci tarafından paylaşıldı.

 1. G

  Gök Bilimci Misafir

  Uydudan Güzel Vatanımızı nasıl izleyebiliriz ? Google Maps yada Google Earth ile çok verim alamıyorum.

  Kendimi uzaydaymış gibi hissettirecek ve uzaydan Türkiyeyi canlı izleyebileceğim bir alternatif site yada program var mı?

  Teşekkürler.
  Nadir Peksoyak
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Merhaba,
  Tabiki istediginiz türde programlar vardır ancak benim bildigim Earth View adresinden ülkemizi görebilirsiniz çok net detayları yok. Bunun için sizinde konunuzda bahsettihiniz Google Earth iyi uygulamadır. Tam ( full ) sürümünü edinebilirseniz çok sağlıklı gözlemler yapabilirsiniz.
   
 3. t

  tatlıbela Yeni Üye

  Güzel bir web sitesi ancak ben google earth kullanıyorum çok verimli.
   
 4. s

  sudenaz Yeni Üye

  Devletin uydu haberleşme şirketi Türksat, dünyanın en büyük arama motoru Google'ın en çok ilgi gören uydu görüntüleme ürünü olan "Google Maps'e", "Türksat Maps" ile rakip oluyor. Zaman'ın haberine göre, kullanıcılar, Google'da olduğu gibi Türksat Maps üzerinden de, yerinden bile kalkmadan, isterse Çin Seddi'ni, isterse Mısır piramitlerini görebilecek. Türksat, projeyi bu yıl içinde hayata geçirecek ve ticari olmayan görüntüleri, internet üzerinden vatandaşınhizmetine sunacak. Ancak, Türksat'ın "TürksatMaps" hizmeti, Google'a göre daha kaliteli ve güncellenmiş görüntüler içerecek. Şirket bu çerçevede, internet üzerinden daha önce Google'a hizmet veren 'Dijital Globe' ile anlaştı. Hannover CeBİT 2010 fuarında, Zaman'a açıklamada bulunan Türksat Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörü Hayati Taştan, Google'ın verdiği uydu görüntülerinin daha gelişmiş halini internet üzerinden dünyaya sunacaklarını vurguladı. Bu konuda iddialı olduklarını kaydeden Taştan, "Bildiğiniz gibi, Google'ın internet görüntülerini sağlayan, Digital Globe ile anlaşması sona erdi. Biz de Digital Globe ile anlaştık. Kısa sürede internet üzerinden görüntü hizmeti vermeye başlayacağız." dedi. Taştan, TürksatMaps ile 60 cm çözünürlüklü ve renkli fotoğraf vereceklerini, buna karşın Google'ın 50 cm çözünürlüklü ve görüntüleri siyah beyaz verdiğine dikkat çekerek, arama motorunun ancak 1 metre çözünürlüklü görüntüyü renkli verebildiğini kaydetti.
  Hayati Taştan söyle devam etti: "Onlar GoogleMaps API ile ticari hizmetleri sunuyor. Biz de TürksatMaps API ile ticari hizmetleri sunacağız. Google'ın ticari olmayan, internetteki uydu görüntüleri ise çok eski. Bazıları 1-2 yıl önce çekilmiş görüntüler. Bizimki ise çok daha güncel, yeni görüntüler olacak." Öte yandan fuarda çeşitli ülkelerin uydu operatörleriyle yaptıkları anlaşmalarla 3 ayrı gözetleme uydusundan fotoğraf aldıklarını da bildiren Taştan, "Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi uluslararası düzeyde tanıtmak, benzer ve aynı alanda hizmet veren firmalarla işbirliği imkânlarını araştırmak. Coğrafi bilgi teknolojileri konusundaki son gelişmeleri özellikle bilgi teknolojileri altyapısı açısından yakından izlemek ve Türkiye'ye aktarmayı amaçlıyoruz." diye konuştu. 2013'ten itibaren Türkiye'nin gözlem uydusu Göktürk-1'in pazarlaması için çalışacakları bilgisini veren Taştan, Türk Hava Kuvvetleri'nin uzaya göndereceği Göktürk uydularına Türksat'ın da ortak olduğunu hatırlattı. Taştan, "Gözlem uydumuz yabancı ülke uydularının görüntülerini kullanıyor. Hedefimiz, Göktürklerle, kendi uydumuzun verilerini kullanmak. Böylece 50 cm çözünürlüklü (50x50 boyutlarındaki bir alanı net gösteren fotoğraf ve görüntü) görüntüleri Göktürk-1'den, daha sonra 2,5 metre çözünürlüklüleri ise Göktürk-2 uydusundan alarak ulusal ve uluslararası düzeyde pazarlamayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.
   
 5. s

  sedacım Yeni Üye

  Türkiye'yi uzaydan seyretmenin keyfi bir başka olur hatta bizzat uzaya çıkalım izleyelim : )
   
 6. f

  fatma Yeni Üye

  Birgün inşaallah kendi uydumuzdan ülkemizdeki güzellikleri izleriz.
   
 7. Nursena

  Nursena Admin

  Bu güzel temennilere katılmamak elde değil, Allah birgün bizede bu teknoloji nimetlerinden yararlanmayı nasip eder hak eder çalışırsak canlı canlı ülkemizi izlemek isterim.
   
 8. f

  ferdi Misafir

  inşallah uzaydan izleriz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş