1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Uzay Yolculuğu” adlı drama; Top gibi yuvarlanalım oyunu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Serbest Zaman:


  Öğretmen sınıftaki panoya dünya, güneş, ay, vb. resimleri asar. Yanına 1 rakamını koyar. “Güneş bir tane. Dünya bir tane..” gibi cümleler söyler. Öğretmen mukavvadan yuvarlak kalıp hazırlayarak kalıbı nesnelerin yanına getirir. “Acaba ay yuvarlak mı? Güneş yuvarlak mı?” şeklinde soru sorarken aynı zamanda yuvarlak kalıbı da adını söylediği varlığın resimlerinin üzerine koyar. Sonra yuvarlak kalıp, sınıftaki eşyaların yanına da tutulur. “Acaba tekerlek yuvarlak mı? Lego yuvarlak mı?” vb. devam edilir.


  Drama:


  “Uzay Yolculuğu” adlı drama öğrencilerin tamamı dâhil edilerek uygulanır.

  “3,2,1,sıfırrrrr. Uzay roketini ateşledik ve şimdi uzaya gidiyoruz. Yükseldik yükseldik. İşte uzaydayız. Bir tane çok sıcak bir uzay cismi gördük. Acaba adı ne olabilir? Şimdi ona doğru gidiyoruz. Çok ısındık yanmadan hemen ondan kaçıyoruz. Arkamızı döndüğümüzde mavi yuvarlak dönen bir uzay cismi daha gördük. Onunla birlikte dönüyoruz. Acaba adı ne olabilir? Evet, Dünya. Dünya ile döndük döndük döndük. Hemen onun yakınında daha küçük ve sadece bir tane daha uzay cismi var. Ona da dokunduk. Çok sert üzerinde hep taşlar var. Delikler var şimdi onun üzerinde biraz yürüyoruz. Burada yürümek çok zevkli hızla zıplayabiliyor, birbirimizi havada yakalayabiliyoruz. Burası neresi olabilir? Evet, burası ay. Şimdi gökyüzünde parlayan birçok yıldız var. Onlara el sallıyoruz. Hep birlikte roketimize geri dönüyoruz. 3, 2, 1 jivvvvvvv! Dünyaya doğru iniyoruz. Uzay yolculuğumuz burada bitiyor.” (N.Şirin)


  Öğrencilere dramada anlatılan uzay cisimlerinin resimleri gösterilir.


  Oyun Hareket- Müzik:

  Çocuklara değişik fularlar verilir. Ritim sopaları ile tutulan ritimler, ayakta fularları hareket ettirerek devam ettirilir. Fularların ucuna top şeklinde düğüm atılır. “Şimdi bu sizin sevdiğiniz bir hayvan (Öğrenciler istedikleri bir hayvan adı seçerler.) Onu gezdiriyor ve oynatıyorsunuz” yönergesi eşliğinde müzikle hayali hayvanlar (fularlar) halının üzerinde hareket ettirilir. Çocuklar, bacaklarını açarak arka arkaya sıralanır. Çocukların bacaklarının arasından rahatça geçebilecek büyüklükte bir top alınır.

  Topu önden arkaya doğru alttan geçirme oyunu oynanır. Sonra “Şimdi hepimiz topuz. Top gibi yuvarlanalım.” denilerek hep beraber sınıfta yuvarlanılır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş