1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Uyku Ölümün Kardeşidir Hadisi

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Peygamber Efendimiz buyurdu ki "Uyku, Ölümün Kardeşidir! (Hadis-i Şerif)

  1- Ölüm uyku ilişkisi.
  Vefat hem ölüm hem de uyku anlamına gelir.
  Zümer suresinin 42. Ayeti kerimesine göre vefat, hem uyku hem de ölümü ifade etmektedir. Kur’an ve Sünnet’e göre, bu ikisi arasında büyük bir ilişki vardır. Uyku ölümün bir benzeridir. Diğer bir ifadeyle uyku küçük ölüm demektir. Allah Teala şöyle buyuruyor.
  اللَّهُ يَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِينَ مَوْتِهَا وَالَّتِي لَمْ تَمُتْ فِي مَنَامِهَا فَيُمْسِكُ الَّتِي قَضَى عَلَيْهَا الْمَوْتَ وَيُرْسِلُ الْأُخْرَى إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
  “Allâh, ölmekte olan canları alır, ölmeyenleri de uykularında (ruhlarını bedenlerinden alıp kendilerinden geçirir); sonra ölümüne hükmettiğini yanında tutar, ötekilerini de belli bir süreye kadar salıverir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.”
  Ayete göre hem uyuyup uyananın, hem de ölenin ruhu alınır ama, ölümüne hükmedilmiş olanın ruhu tutulur. Ölümüne hükmedilmemiş olana gelince, her uykuya geçişte ruhu alınır, uyanınca kendisine iade edilir. Bu, ömrünün sonuna kadar Allah’ın koyduğu kurallardan birisidir. Buna göre;
  a- Uyku ölüm değildir.
  Uyku ölüm değildir. Ama ruhun bedenden ayrılması yönüyle ölüme benzer. Uyku bir istirahattır. Ruh bedenden ayrılır ama, can vücuttan ayrılmaz. Bundan dolayı uykuda hakiki ölüm gerçekleşmemiş olur. Ayeti kerimede şöyle buyuruluyor.
  اللَّهُ يَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِينَ مَوْتِهَا وَالَّتِي لَمْ تَمُتْ فِي مَنَامِهَا فَيُمْسِكُ الَّتِي قَضَى عَلَيْهَا الْمَوْتَ وَيُرْسِلُ الْأُخْرَى إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
  “Allah, ölmekte olan canları alır, ölmeyenleri de uykularında (bedenlerinden alıp kendilerinden geçirir); sonra ölümüne hükmettiğini yanında tutar, ötekilerini de belli bir süreye kadar salıverir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.”
  [​IMG]
  أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ خَرَجُواْ مِن دِيَارِهِمْ وَهُمْ أُلُوفٌ حَذَرَ الْمَوْتِ فَقَالَ لَهُمُ اللّهُ مُوتُواْ ثُمَّ أَحْيَاهُمْ إِنَّ اللّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَلَـكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يَشْكُرُونَ (243)
  “Ölüm korkusuyla yurtlarından çıkmış binlerce kişiyi düşündün mü? Allah onlara “ölün!” demiş, sonra tekrar can verişti. Allah insanlara gerçekten ikramda bulunur. Ama insanların çoğu teşekkür etmezler.”
  ثُمَّ بَعَثْنَاكُم مِّن بَعْدِ مَوْتِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ {56}
  “ Sonra ölümünüzün ardından size yeniden can vermiştik. Belki teşekkür ederdiniz.”
  Huzeyfe r.a.'ın rivayetine göre, Resulullah s.a.v. uykunun da, ölümün bir benzeri olduğunu insanlara öğretmek için, uykuya yatışında şöyle dua ederdi.
  قال باسمك اللهم أموت وأحيا
  “Allah'ım Senin adınla ölürüm ve dirilirim.” Uykudan uyandığında ise şöyle dua ederdi.
  الحمد لله الذي أحيانا بعد ما أماتنا وإليه النشور
  “Bizi (uyku gibi bir ölümle) öldürdükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun. Dönüş de ancak onadır” Hadisin tamamı şöyledir.
  حدثنا قبيصة وأبو نعيم قالا حدثنا سفيان عن عبد الملك بن عمير عن ربعي بن حراش عن حذيفة قال : كان النبي صلى الله عليه وسلم إذا أراد أن ينام قال باسمك اللهم أموت وأحيا وإذا استيقظ من منامه قال الحمد لله الذي أحيانا بعد ما أماتنا وإليه النشور.
  [FONT=Times New Roman] …Huzeyfe (Radiyaliahu anh) 'tarafından yapılan rivayete göre, Peygamberimiz s.a.v. uyumak istediği zaman şöyle derdi: “Allah'ım! Senin adınla ölürüm ve dirilirim.” Uykusundan uyandığı zaman da: “Bizi (uyku gibi bir ölümle) öldürdükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun. Dönüş de ancak onadır.” derdi.
  [FONT=Times New Roman] Aynı hadisi şerifin başka bir rivayeti ise, “Ey Allah'ım, senin ismini devamlı anarak ölürüm ve yaşarım, kalbim seni anmaktan hiç bir zaman gafil değildir” şeklindedir.
  [FONT=Times New Roman]…عَنْ أَبِى قَتَادَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم « لَيْسَ فِى النَّوْمِ تَفْرِيطٌ إِنَّمَا التَّفْرِيطُ فِى الْيَقَظَةِ أَنْ تُؤَخَّرَ صَلاَةٌ حَتَّى يَدْخُلَ وَقْتُ أُخْرَى”
  [FONT=Times New Roman] ...Ebû Katâde (r.a.)den rivayete göre, uyku ölüme benzediğinden, "Resûlullah (s.a.) şöyle buyurdu: "Uyku hâlinde kusur yoktur. Kusur ancak, uyanıkken, diğer namazın vakti girinceye kadar, bir namazın geciktirilmesidir."
  [FONT=Times New Roman] Görüldüğü üzere ayet ve hadislerde, uyku ölüm gibi isimlendirilmiştir. Uykunun ölümle isimlendirilmesinin sebebi, sağlıklı ve uyanık insanda bulunan hayat, ilim, irade, kudret. İşitme, görme, karar verme ve konuşma gibi sıfatların tamamı, ölüm ile kayboldukları halde, bildiğimiz uykudaki kişide ise, uykudan uyanıncaya kadar canlılık alameti olarak hayat sıfatından başka diğer sıfatlar atıl duruma geçer ve hiçbir varlıklarını gösteremezler. Uykuda olan kişide hayat eseri olduğu halde, kendisinin hayatta veya uykuda olduğunu bilemez. Bu bakımdan uykuda olan insan, uykudan uyanana kadar ölüler safına geçmiştir denilebilir.
  [FONT=Times New Roman] Hayatta olan insan, ilim, irade, kudret, İşitme, görme, anlama, karar verme ve konuşma gibi sıfatların tamamıyla, iyi veya kötü, hayra veya şerre, kendi kararını kendi verir. Allah'ın rızasını arar veya aramaz. Ona ibadet eder veya etmez. Yasaklarından kaçınır veya kaçınmaz. Azabından korkar veya tam aksini yapabilir. Bunların tamamı uyanık ve hayatta olan kişilerin tam bir sorumluluk içinde, hür iradeleriyle yaptıkları, kararlı işlerdendir. İnsanlar ancak kendi irade ve kararlılıklarıyla yaptıklarından sorumlu tutulur ve hesaba çekilirler.
  [FONT=Times New Roman] Uyuyan kimse bu sıfatlardan faydalanamadığı için, sanki ölülere kavuşturulmuştur. Resulullah s.a.v.’in “Uyku küçük ölümdür” şeklinde buyurması da bundan olsa gerektir.
  [FONT=Times New Roman]Uykudan uyanan kişi, bu nimetlere tekrar kavuştuğundan, Allah'a hamd eder. Uykudan uyanınca yapılan hamd, bu büyük nimete kavuşmaktan ötürüdür. [/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   
 2. S

  Sinel Yeni Üye

  Uyku da bir nevi ölümdür bence de
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş