1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Uyku Bozukluğu ve Tedavisi

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

 1. Y

  Yalnız Kalpler Misafir

  Uykuda konuşma veya sayıklama sorunu hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen sık görülen bir problemler arasında yer almaktadır. Sizlerin de her gece ya da zaman zaman yaşadığınız sayıklama sorununuz uyku döngüsünün herhangi bir aşamasında gerçekleşebilmektedir. Bu durum rüyalarla alakalı bir durum olmak zorunda değildir. Sayıklama sorununuzun altında yatan medikal bir sebep olmadıkça bu sorununuz ciddi bir durum sayılmaz. Çoğu kişi uykuda konuştuğunun ya da sayıkladığının farkında bile değildir. Altta yatan herhangi bir sebep olmadıkça tedavi gerektirmeyecek bir sorun olarak bilinen bu durum ancak ve ancak başka bir durumla alakalıysa doktor uyku halinde iken sizi kontrol ederek çeşitli çareler sunabilmektedir.

  Uyku bozukluğu ile baş edebilmek için neler yapmalıyız?

  * Yapılabilecek şeyler arasında her gün aynı saatte yatıp kalkmak, yeterince uyumak ya da yatmaya yakın saatlerde alkol, kafein ve ağır yemeklerden kaçınmak yer almaktadır.
  * Stresi yönetmek için çeşitli yöntemler bulmak ya da uykudan önce rahatlatıcı bir aktivite yapmak size yardımcı olabilir. Bu yöntemler arasında okumak, sıcak bir banyo yapmak, yoga veya esneme hareketleri yapmak size yardımcı olan hareketler arasında yer almaktadır.

  Uykuda konuşmak başkalarını uyandırma veya rahatsız edici kelimeler içerme gibi durumlara sebep oluyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Yapılan araştırmalar bazı vakalarda uyurgezerlik ve uyurken yemek yeme gibi durumları da ortaya koyabilmektedir. Kullanılan ilaçlar uyku bozukluklarına sebep olabileceğinden alınan ilaçlar kontrol edilerek kullanılmalıdır.

  Tiroit problemleri, baş yaralanmaları, felç, nöbet ve diğer uyku bozuklukları gibi altta yatan sebepler tedavi edildiği sürece uyku bozukluğu sorunu tamamiyle ortadan kalkabilir. Stres veya kaygı uyku bozukluğu ve uykuda konuşma gibi durumlara katkıda bulunuyorsa bir uyku terapisti size yardımcı olabilir.

  Uykuda konuşma ile başkalarını rahatsız ediyor veya uyurgezerlik gibi tehlikeli durumlarla karşılaşıyorsanız ilaç kullanımlarınız ile daha huzurlu bir uykuya dalabilirsiniz. Uyku ilaçları problemi çözmese de düzenli bir uykuyu size hediye edecektir. Bu ilaç kullanımlarını genellikle iki haftadan uzun dönemler için kullanamazsınız; aksi taktirde yan etkilere sebep olacak durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş