1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Üstün yetenekli çocukları erken fark etmek neden önemlidir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Aşırı duyarlılık alanlarındaki farklılıklar bireyleri diğerlerinden farklı kılmaktadır. Üstün yetenekli çocukların fiziksek özellikleri, ilgi alanları, kişilikleri, zihinsel gelişimleri, okul başarıları, öğrenme becerileri, öğrenme yaşantıları, etnik özellikleri diğerler çocuklardan ayırt edilecek düzeydedir.

  Üstün yetenekli çocukların erken fark edilmesi onların sahip oldukları özelliklerin geliştirilmesi ve bu özellikleri geliştirecek destekleyici faaliyetlerin yapılabilmesi için hazırlanacak çevre düzenlemesinin yapılabilmesi açısından önem arz etmektedir.

  Özel eğitimciler tarafından fark edilebilen bu çocukların özelliklerinin fark edilmesi ve geliştirilmesi asıl olarak zordur. Bu çocukları çok iyi takip etmek ve gündelik konuşmalarındaki farklılığı anlamak gerekmektedir.

  Üstün yetenekli çocukların genel olarak normal gelişim düzeyinde olan çocuklara göre yetenekli oldukları alanda hızlı gelişme gösterdikleri bilinen bir gerçektir. Kimi zaman görsel zekası gelişmiş bir çocuğun işitsel zekası o kadar da gelişmiş olmayabilmektedir. Bazı üstün yetenekli çocuklarda da birden fazla alanda gelişimsel olarak değişim gözlenebilmektedir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Çocukların bu dönemde yeteneklerini keşfetmek ve bu durumda onların gelişimine katkı sağlamak açısından önemli bilgiler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş