1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Unutkanlık ve Sebepleri

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Ne çok şeyi unutuyoruz bazen… Anahtarlarımızı, cüzdanımızı, çok iyi tanıdığımız bir yerin ismini… Günlük hayatta o kadar çok uyaran ile karşı karşıya kalıyoruz ki, aslında hiçbir şeye tam olarak konsantre olamıyoruz. İşte bu nedenle bu tarz unutkanlıklar günlük hayatımızı fazlasıyla etkiliyor.
  Unutkanlık sebepleri:

  *Genç yaşta unutkanlık

  Belli bir yaştan sonra unutkanlık başlamışsa, yaşlanmaya bağlı bunama kuşkusuyla nöroloğa başvurmanız gerekir. Genç yaşlarda, yani 40-50’li yaşlardan önce kalıcı ve günlük hayatı etkileyen unutkanlıklar yaşanıyorsa; beraberinde keyifsizlik, moralsizlik, konsantrasyon eksikliği gibi diğer belirtilerle de karşılaşabilirsiniz. Kişi kimi zaman bu belirtilerden dolayı depresyonda olabilmektedir. İşte bu durumda gidilecek adres, psikiyatri uzmanı olmaktadır.

  *Depresyon unutkanlaştırabilir

  Uzmanlar, bunama, trafik kazası, kafa travması, menenjit geçirme gibi organik nedenler dışında unutkanlık çok sık görülen bir durum değildir. Unutkanlığın mutlaka başka belirtilerle birlikte görülebilmektedir. Çoğu kez depresyon, kaygı bozukluğu ya da başka hastalıkların var olması ile baş göstermektedir.

  *Travma sonucu unutkanlık

  Kişi travmatik bir olay yaşamış ve sonra bu olayı unutmuşsa bu psikolojik bir hastalık olarak değerlendirilebilmektedir. Hastalığın tanısını koymak için öncelikle hikayesini çok iyi bilmek gerekir. Travma geçiren birinde unutkanlık varsa, onu psikolojik olarak yorumlamak doğru değildir. Ruhsal bir travma yaşayıp yaşamadığı, herhangi başka bir hastalık olup olmadığı, ailede öykü olup olmadığı, başka belirtilerin varlığı, depresyon durumu gibi birçok etkeni araştırmadan kesin bir tanı konulamaz. Unutkanlık ciddi ve kalıcı bir biçimde devam ediyorsa, hastayı nöropsikolojik değerlendirmeden geçirmek gerekmektedir.

  *Ruhsal nedenlerden kaynaklanan unutkanlık

  Bu hastalıkta psikoterapi ile travmanın konuşulması ve çözümlenmesine yönelik tedaviler uygulanması gerekmektedir. Depresyona bağlı unutkanlıklarda ilaç ve terapi ile depresyon tedavisi uygulanabilmektedir.

  *Uykusuzluk da unutkanlık yapabilir

  Unutkanlığın, ilişkileri etkilemeye başladığı, kişinin işini gücünü yapamaz hale geldiği, fonksiyonları aksamaya başladığı zaman bir hastalık olarak baş göstermeye başlayan uykusuzluk bile konsantrasyon bozukluğu yapabilmektedir. Bu da unutkanlığa yol açar. Bu durum kalıcı olursa ve günlük hayatı etkilerse müdahale etmek gerekmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş