1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Üniversitelerin kontenjanları 2012

Konu, 'Üniversiteler Kampüsler' kısmında CANIMCIM tarafından paylaşıldı.

 1. C

  CANIMCIM Yeni Üye

  Üniversitelerin Yeni Açılan Kontenjanları 2012
  2012 Yılı Üniversitelerin Yeni Bölümleri


  Bu yıl devlet üniversitelerinde tam 37.903 yeni lisans (4 ve üzeri yıl eğitim veren yükseköğretim programları) programları kontenjanları açıldı.

  niversitelerin 2011-2012 akademik yılı kontenjanları beklendiği gibi geçen yıla göre yüzde 7,3 oranında artış gösterdi. Bu artışla yükseköğretim programları kontenjanı 708 bin 274'den 759 bin 668'e yükseldi.

  Lisans programlarının kontenjanları geçen yıla göre yüzde 15,4 oranında artarken ön lisans programları 2,6 oranında azaldı. Yüzde 15,4 oranında artış gösteren lisans programları kontenjanı 431 bin 768'e çulaştı.

  Lisans programı kontenjanları arasında 37.903 kontenjan, devlet üniversitelerinde yeni açılan yükseköğretim programlarından oluşuyor. Devlet üniversitelerinde 37.903 yeni açılan lisans programı kontenjanı bulunması olduk iyi bir rakam. Bununla birlikte bu yeni lisans kontenjanlarının 21 binini ilk defa açıköğretim fakültesi açan istanbul ve Erzurum Atatürk üniversitelerinin kontenjanlı açıköğretim programları oluşturuyor.

  Geriye kalan yaklaşık 17 bin kontenjanın arasında ise aslan payını MF puan türünden öğrenci alan programlar oluşturuyor.

  Devlet üniversitelerinde yeni açılan lisans programları arasında tıptan diş hekimliğine, hukuktan rehberlik ve psikolojik danışmanlığa, sınıf öğretmenliğinden Türkçe öğretmenliğine, gazetecilikten halkla ilişkilere, bilgisayar mühendisliğinden, mekatronik, elektonik haberleşme ve raylı sistemler mühendisliğine çok çeşitli ve adaylar tarafından rağbet gören yeni lisans programları bulunuyor.

  Devlet üniversitelerinde yeni açılan lisans programlarının puan türlerine göre dağılımı şöyle;

  YGS-1 (YGS-1,2,4,5,6) puan türleriyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 3 bin 200.

  TS (TS-1 ve TS-2) puan türleriyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 2 bin 685.

  TM (TM-1,2,3) puan türleriyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 4 bin 690.

  MF (MF-1,2,3,4) puan türüyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 5 bin 713.

  DİL (DİL-1 ve DİL-3) puan türüyle öğrenci alan yeni açılan devlet üniversiteleri lisans programı kontenjanı, 615.

  Puan türü bulunmayan yeni açılan 21 bin kontenjanlı açıköğretim programını ise herhangi bir YGS puan türünden 140 ve üzeri puan alan her aday tercihlerinde gösterebiliyor.

  Bazı lisans programlarının devlet üniversitelerinde yeni açılan kontenjanları ise şöyle;

  Tıp Fakültesi: 280

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık: 255

  İlgöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 260

  İktisat+İşletme+Kamu Yönetimi: 2.050

  Türk Dili ve Edebiyatı: 525

  Hangi devlet üniversitesinde hangi yeni lisans programları açıldı ve kontenjanları ne kadar? Hangi lisans programının na kadar yeni kontenjanı oldu? Detaylı bilgilere ulaşmak için--->tıklayınız
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Acaba bu bölümlerden başka yok mu var ise örnekler verebilirmisiniz.
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Her üniversitede her bölüm yer almıyor ne yazıkki
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Şöyle hesap ediyorumda her sene 708.000 öğrenci kontejyanı açılıyor bunların %20 si mezun oluyormu tam olarak? Her sene %70 oranında mezun versek ve her giren bu oranda başarı sağlasa o zaman sorun kalmaz. Üniversitelere gidin bakın hababam sınıfının ögrencileri gibi ak akçe olmuşları kıdemli baş öğrencileri göreceksiniz. Maksat okumaksa lütfen okuyunuz bakın kontejyan sorunu çekenler var.
   
 5. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  hayırlısıyla üniversiteye kaydımızı yaptıraydık başka bır sey istemiyorum
   
 6. M

  Misafir Misafir

  11400 e tıp gelir mi?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş