1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Umaykut Oyunu Nasıl Oynanır

Konu, 'Bilgisayar Oyunları' kısmında özgür tarafından paylaşıldı.

 1. özgür

  özgür Yeni Üye

  Umaykut online oynama
  Umaykut oyunu nasıl oynanır
  Umaykut oyunu hakkında bilgi
  Umaykutta amaç nedir

  Umaykut Nasıl Oynanır
  [​IMG]

  Oyunda Genel Olarak Yapılan Eylemler

  Oyunda genel olarak yapılan işler; haritadaki farklı kaynakların etrafında köy kurup bu kaynaklarda işçi çalıştırarak gelir elde etmek, elde edilen gelirlerle farklı işlevleri olan binaları kurmak, asker üretmek, birliklere katılmak, savaşmak ve yağma yapmak.

  [​IMG]
  Hesabım Çevrimdışıyken de Çalışmaya Devam Eder mi?

  Evet, Umaykut siz çevrimdışıyken de devam eden bir oyundur. Örneğin yapılmakta olan bir binanız varsa, siz çevrimdışı olsanız bile yapım işlemi devam eder. Ancak dikkat edilmesi gereken, siz çevrimdışıyken de binlerce oyuncunun çevrimiçi olabileceği ve size saldırabileceğidir. Dolayısıyla siz oyunda olmasanız bile, şehirleriniz saldırıya uğrayabilir. Bu nedenle oyunu sık sık kontrol etmek yerinde olacaktır.


  Şehirlerde nüfus nasıl artar?

  Çevrimiçi veya çevrimdışı olmanıza bağlı olmadan her şehirde yaklaşık 20 dakikada bir yeni bir nüfus doğar. (Bu süre Selçuklulara ait şehirlerde daha kısadır.) Bu yeni doğan nüfus şehrin çevresindeki kaynaklarda çalıştırılabilir veya gerekli masrafları karşılanıp bir savaşçıya dönüştürülebilir. Yeni nüfus doğum hızını arttırmak için merkez binası ve tapınak binasının seviyeleri yükseltilmelidir.


  Hammaddeler nasıl artar?

  Hammaddeler şehirlerin etrafındaki kaynaklardan toplanır. Şehirde zamanla oluşan yeni nüfus o şehre yakın kaynaklardan hammadde toplayabilir. Şehirdeki nüfusun istenilen kısmı, şehrin çevresindeki çember alan içinde kalan bütün kaynaklarda onarlı gruplar halinde çalıştırılabilir. Bu kaynaklarda çalışan her bir kişi o kaynağın verimlilik değeri kadar saatlik üretim yapar. Bu değer 2 ila 9 arasında değişir ve her kaynağın üzerinde belirtilir. Çevrimdışı dahi olsanız kaynaklara gönderdiğiniz işçileriniz o kaynaklardan elde edilen hammaddeleri toplamaya devam eder.


  Savaşçılar nasıl üretilir?

  Şehirlerde zamanla oluşan yeni nüfus gerekli masrafları karşılanıp savaşçıya dönüştürülebilir. Bunun için öncelikle asker üretilecek olan şehirde kışla binasının inşa edilmesi gereklidir. Kışla binası inşa edildikten sonra yeni ve boşta duran nüfusu savaşçıya dönüştürmek için şehir menüsünde ilgili savaşçının resmine basılmalıdır. Bu işlem yapıldığı anda şehirde boşta duran yeni nüfus bir azalır ve üretilemek istenilen savaşçıya dönüştürülür.


  Yeni şehir kurmak için ne yapmak gereklidir?

  İlk şehriniz size oyuna başladığınızda rastgele bir yerde verilir. İlk şehirden sonraki şehirleri oyuncu belirli miktar taş, odun ve demir harcayarak kendi seçtiği bir yere kurar. Eğer elinizde yeni şehir kurma maliyetini karşılayabilecek kadar ürün varsa oyun ekranının sol üst kısmından üzerinde şehir resmi olan ikona basarak ve arkasından yeni şehriniz için uygun bir yer belirleyerek bir sonraki şehrinizi kurabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, yeni şehir kuruluşunda olabildiğince yüksek verimlilikte ve çeşitte kaynağın bulunduğu alanların seçilmesidir.


  Savaşlar nasıl olur?

  Oyun haritası üzerinde gezinirken size ait olmayan şehirlerden her hangi birinin üzerine bastığınızda beliren asker gönder" seçeneğini seçmelisiniz. Karşınıza çıkıcak olan menüden normal saldırı" veya yağma" seçeneklerinden birini seçip içerisinde asker bulunan şehirlerinizden birini de hücumu yapacak olan şehir olarak belirlediğinizde saldırı emri vermiş olursunuz. Daha sonra çıkacak menüden de askerlerinizin kaçını düşman şehrine göndereceğinizi seçtikten sonra saldırı için askerleriniz o anda bulundukları şehirden hedef şehre doğru yola çıkarlar.


  Oyun nasıl kazanılır?

  Her hangi bir birlikten en az bir Hun, Göktürk ve Selçuk oyuncusu onuncu seviye Umaykut binasına sahip olduğu anda, oyunu o birlik kazanır.

  Umaykut yapmak için bir oyuncu 10 köyünü yaptıktan sonra merkez köyünde merkez binasını 10. seviyeye getirdikten sonra merkez binasının üstüne umaykut binasını yapmaya başlayabilir.


  Kaynaklar Hakkında Ek Bilgiler

  Bir köyün etrafındaki halkanın değdiği kaynakların üzerine tıklayarak kaynağa işçiler gönderiliyor. İşçiler 10'ar 10'ar gönderilir. İşçileri geri çekme yok, bir kere gönderdiğiniz işçiler size sürekli olarak saatlik gelir getirir. Bir kaynak iki köyün sınırlarına değiyorsa o kaynağa iki köyden de işçi yollanabilir. Her kaynağın toplam kapasitesi 1000, bir kaynakta daha fazla işçi çalıştıramazsınız. Merkez binasının seviyesi kaynaklarda çalıştırabileceğiniz işçi sayısını sınırlar. 200 minimum işçi sayısından sonra merkez binasının her seviye artışı gönderebileceğiniz işçi sayısını 100 artırır. Merkez binası 8. seviye olduğunda kaynakta 1000 işçi çalıştırabilirsiniz(kaynağı tam kapasiteyle kullanabilirsiniz). Kaynakların üstündeki rakamlar o kaynağın verimliliğini gösteriyor. Altın kaynağı ile, pazar kurduğunuz bir köyde altının 5 katı kadar istediğiniz bir ürün alabilirsiniz. Köy ekranında sol kısımda üretim hızı diye bir düğme var orada kaynaklarla beraber at ve işçilerin saatlik üretim hızını görebilirsiniz.


  Köyler Hakkında Temel Bilgiler

  Oyunun başında size "merkez" adında bir köy veriliyor. Köy resminin altında köyün adı ve iki tane rakam yazıyor. Üstteki rakam kaynaklarda çalıştırdığınız toplam nüfus, alttaki rakam ise boşta duran işçileri belirtiyor. Oyunda toplam en fazla 10 köy kurabiliyorsunuz. Harita ekranında soldaki çekiç düğmesine bastığınızda yeni köy kuracağınız yeri seçmeniz için bir kare çıkıyor, çekiç düğmesine tekrar bastığınızda kareyi iptal edebiliyorsunuz. Düğmenin üzerine geldiğinizde köyün maliyeti görünüyor. Her köy kurdukça sonraki köyü kurmak için gerekli maliyet artıyor. Köyler ilk kurulduğunda yarıçapları 1 birimdir. Hun ve Selçuklularda 180, Göktürklerde ise 120 saatte bir köyün çapı 0.1 birim artar, 2.5 birim olunca durur. Okul binası, seviyesine göre, köyün çapının genişleme hızını Hun ve Selçuklularda 60 saate kadar, Göktürklerde ise 40 saate kadar düşürür. Genişledikçe yeni kaynaklar köyün çapının içine dahil olur ve bunlarda da işçi çalıştırılabilir. Köyün çemberinin değdiği, işçi çalıştırılabilecek

  Köy resminin üstüne tıklayarak köyün içine giriliyor. Köydeki boş yerlere tıklayarak bina inşa ediliyor. Her binanın ne işe yaradığı ve inşa süresi çıkan bina listesinde görünüyor. Merkez binasının seviyesi yükseldikçe binaların inşa süresi de azalıyor.


  Askerler Hakkında Temel Bilgiler

  Köy ekranında alt tarafta üretilebilecek asker çeşitleri var. Resimlerin üzerine geldiğinizde askerlerin gereksinimleri(o askerden üretebilmek için gerekli koşul), maliyetleri, saldırı-savunma güçleri(kırmızı kalkan yayaya, mor kalkan atlıya karşı savunma), hızı ve yağma kapasitesi yazıyor. Herhangi bir asker için gerekli olan binayı yaptığınızda o asker resmi yanıyor, bu o askerden üretebileceğiniz anlamına geliyor. Resmin üzerine tıklayarak asker üretiyorsunuz. Daha doğrusu boşta duran işçinizi asker yapmış oluyorsunuz. Boşta duran işçi sayısı köy ekranında sol üstte görünüyor. Her asker saatte 1 tahıl yiyor. Köy ekranında sol üstte asker geliştirme düğmesi var. Herhangi bir köyünüzde oluşturabildiğiniz asker türüne bu pencerede geliştirme yapabiliyorsunuz, saldırı veya savunmasını yüzde %1'er artırıyorsunuz, en fazla %20.


  Savaşlar Hakkında Temel Bilgiler

  Haritada ekranında kendi köyünüz dışındaki bir köyün üzerine bastığınızda asker gönder düğmesi çıkıyor. Bu düğmeye tıklayınca açılan pencerede istediğiniz köyünüzden istediğiniz miktar askeri saldırı, yağma veya destek olarak gönderebiliyorsunuz.

  Saldırı olarak göderdiğiniz zaman bir tarafın askerleri tamamen ölene kadar savaşılıyor. Eğer karşı taraftaki askerleri tamamen öldürebilirseniz geriye kalan askerleriniz o köydeki kaynaklardan yağma yaparak geri döner. İçinde kataput veya top olan bir orduyla saldırı olarak bir yere askerlerinizi gönderdiğinizde binaları yıkabilirsiniz. Savunan tarafın savunma gücü oranında saldıran ordunun yıkım gücü azalır. Bir saldırıda en fazla iki bina hedef alınır. Eğer sur varsa ilk başta sur vurulur, sonra rasgele bir bina vurulur ama eğer o köyde (ilerde anlatılacak olan) umaykut binası dikilmişse surdan sonra umaykut binası vurulur. Binaların seviyesi arttıkça dayanıklılığı da artar.

  Yağma olarak gönderirseniz, karşı tarafta askerle karşılaşsanız da tüm askerler ölene kadar bir savaş olmuyor, kuvvet oranına göre iki taraftan da belirli bir miktar asker ölüyor ve geri kalan askerleriniz yağma kapasitesine göre yağma yaparak geri dönüyor. Kaynak dışında her 10 asker 1 köylü kaçırıyor, bir saldırıda en fazla 10 köylü kaçırılabilir. Bu kaçırdığınız köylüleri kendi köyünüzde çalıştırabilirsiniz. Ayrıca her 50 asker bir at kaçırır. Bir yere yağma olarak saldırdığınızda, savaşta saldırılan yere %5 savunma gücü ekleniyor.
  Tüm köylerden gelen kaynaklar tek kasada toplanır. Yağmada, kaynaklar köylere eşit bölünerek hesaplamalar yapılıyor. Mesela 5000 odununuz ve 2 köyünüz varsa, bir köyünüz saldırıya uğradığında o köyden 2500 odun yağmaya uğruyor ama 5000 odunun tamamını tek köyden kullanabilirsiniz(bina yapma gibi..). Yağma yaptığınız bir köyü 1 saat içerisinde tekrar yağmalayamazsınız.

  Her köyün 500 miktar kaynak koruması var. Deminki durum üzerinden örnek verecek olursak, sığınak yapmasanız bile en fazla 2500 değil 2000 odun kaybedersiniz. Sığınağın her seviyesi bu baştaki korumanın üstüne 500 kaynak saklanıyor.

  Destek olarak gönderdiğiniz zaman askerleriniz(siz çağırana veya o köyün sahibi geri gönderene kadar) o köyde kalıyor ve o köye gelen saldırılarda köye destek olarak çarpışıyor. Destek olarak gönderdiğiniz askerler gidiş dönüş için lazım olan tahılı yanlarında götürüyor ama o köyde kaldığı sürece gittiği köyün tahılını yer. O köyde tahıl bittiğinde ilk olarak destek askerleri ölmeye başlar. Destek gönderme ve çekme işlemi, köy ekranında sol alttaki düğmeden yapılıyor.


  Birlikler Hakkında Temel Bilgiler

  Birlikteki oyuncular birbirleriyle mesajlaşabilir ve birlikteki diğer oyuncuların dahil olduğu savaş raporlarını görebilirler. Okul binasının her seviye artışı birliğin oyuncu kapasitesini 3 artırır.


  Bonuslar

  Harita ekranında solda elmas resimli düğme bonus düğmesi. Herkese başlangıçta 50 elmas verilir. Bu elmaslarla istediğiniz türde bonusu alabilirsiniz. Bu elmaslar ayrıca parayla da alınabilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Farklı bir oyunmuş detaylarına indikce heyacan veriyor.
   
 3. r

  rodali Yeni Üye

  Facebook üzerinde oynanmaya başladı yaklaşık 2.5 yıl önce ilk oyuncularındanım :) tamamen Türk oyunudur yerli malıdır :) ama facebook dışında da oynayabiliyor. Bence çok zevkli oyun ama 24 saat da en az 18 saat ayakta olmanız lazım :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş